Zažijte mrazení z krvelačnosti a přispějte na přežití druhu

  • 7
Krokodýl kubánský je takový drsňák, že dvě samice tohoto druhu Zoo Praha opatruje za těch nejpřísnějších bezpečnostních opatření. Útočí totiž téměř na cokoliv a bez varování, člověka, tedy i své chovatele, považují za jasnou kořist. Přesto lze tyto nebezpečné predátory vidět při krmení.

Agresivní, rychlé, neuvěřitelně silné a nebezpečné krokodýly kubánské si tento týden nejprve prohlédla skupinka novinářů. „Beze ztrát,“ glosoval setkání na svém facebookovém profilu Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. 

Už tuto neděli se tedy na krmení dvou krokodýlích samic mohou přijít podívat ti zájemci, kteří si tento zážitek objednají na e-shopu Zoo Praha za 300 Kč (výtěžek půjde na záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu v místě přirozeného výskytu). Nečekejte ovšem něco roztomilého a nenechte se mýlit poetickými jmény Kalypsó a Sapfó. Jedna měří 221 centimetrů, druhá 213 a jsou to opravdu krvelačné bestie, které by si vás klidně daly k obědu.  

Tyto krokodýlí dámy zastupují jedny z nejvzácnějších, nejohroženějších a současně nejkrvelačnějších krokodýlů světa, kteří se vyskytují pouze v bažinách poloostrova Zapata na Kubě a v bažinách Lanier na kubánském Ostrově mládeže. 

Samice dorůstají délky zhruba dva a půl metru, samci až o metr víc, žerou měkkýše, ryby, savce i ptáky. A neváhají se o ně porvat. Kalypsó a Sapfó dostávají jednou týdně ryby a potkany. A rvou se o ně také. 

Zatím žijí Kalypsó a Sapfó ve zbrusu novém chovném zařízení vybudovaném v zázemí zoo, časem by měly být k vidění v expozici na místě starého slonince ve spodní části zoo. Odborníci ze Zoo Praha mají všechny předpoklady k tomu, aby zvládli i záložní chov tohoto vzácného druhu, v hantýrce označovaného jako  „rhombifer“. Pokud jde o endemické plazy Kuby, mohou se pochlubit úspěchy v chovu leguánů kubánských či hroznýšovců kubánských.

Zážitkový program „S predátorem tváří v tvář“ je možno zakoupit na e-shopu Zoo Praha: eshop.zoopraha.cz/krokodyli.

Podle odhadů odborníků se počet krokodýlů kubánských v posledních desetiletích snížil na necelou pětinu. K důvodům jejich ohrožení patří vzájemné křížení s krokodýly americkými, ilegální lov a pokles kvality životního prostředí. 

Právě Zoo Praha byla pověřena vedením Evropské plemenné knihy (ESB) pro krokodýly kubánské, která je nezbytným předpokladem pro management pojistné populace v lidské péči. Řízený chov je spolu s výzkumem volně žijících populací jednou z možností, jak přispět k jejich záchraně.