Trojčata bílých tygrů v liberecké zoo vyrostla. Budí respekt a ošetřovatelé se před nimi musí mít na pozoru. | foto: Zoo Liberec

Nejslavnější mláďata liberecké zoo slaví. Bílým tygrům už je rok

  • 0
Trojčatům bílých tygrů v liberecké zoo bude rok. Z hravých koťátek vyrostly dravé šelmy, jimž chybí jen málo do váhy sto kilogramů. Zoo oslaví jejich narozeniny v sobotu bohatým programem pro rodiny s dětmi.

Už dávno nejsou nemotornými chlupatými kuličkami. Zmohutněli, učí se lovu a obraně. Budí respekt a ošetřovatelé se před nimi musí mít na pozoru. Trojčatům bílých tygrů Gaie, Samburovi a Liamovi bude brzy rok.

Tygří oslavy v liberecké zoo

Tygří naučná stezka: každý luštitel získá po ukončení prohlídky na vrátnici zoo Průvodce po zoologické zahradě (10:00-18:00). Tygří malování na obličej (turistické infocentrum). Naše přírodniny - ukázky kostí, kůží a lebek (turistické infocentrum). Naše badatelna s přírodními roztodivnostmi (badatelna v pavilonu žiraf). Vědomostní úlohy nad zoomapou (před pavilonem slonů). Focení s maxitygrem (stáje). Hrátky s hokejisty HC Bílí Tygři + autogramiáda (11:00-12:00, prostor před pavilonem tygrů). Tygří enrichment - speciální hračky pro pubertální tygříky (11:00–11:30, venkovní expozice šelem). Křest speciálního kalendáře Akta BaAka - vědkyně v pozicích divošek (13:00, expozice slona), exkluzivní kmotrou slonice Rání.
Pozn: kde není uvedeno jinak, platí čas atrakce 10:00-13:00

"Společná oslava jejich narozenin bude nejen první, ale zároveň i poslední," řekl mluvčí liberecké zoologické zahrady Ivan Langr. Nikdo se ale nemusí strachovat, že by se Gaia, Sambur a Liam nedožili dvou let.

Z Liberce se jenom přestěhují do jiných zoo. V pavilonu šelem pro ně není dostatek místa. Až mladí tygři úplně dospějí, musela by pro ně zahrada vybudovat samostatné kotce.

"Navíc bychom rádi měli od naší samice Surya Báry a samce Parida další mláďata," upozornil Langr. "Kdybychom si trojčata nechali, další páření by nebylo možné."

Narození bílých tygrů proslavilo libereckou zahradu po celém světě. Zprávy o nich přinášela na významných místech prestižní média. Roztomilé šelmičky pomohly zoo k větší návštěvnosti. "Kdo chodil do zahrady často, mohl sledovat, jak se mláďata mění," poznamenal Langr.

 "V zimě viděl jejich hravé reakce na první sníh, v květnu se zase seznamovala ve své expozici s vodou v bazénu." Bílí tygříci dobře prospívali a jejich zdraví nedělalo zahradě větší starosti. Jen před Vánocemi se ošetřovatelům jedno mládě nezdálo a zahrada ho nechala vyšetřit na počítačovém tomografu v liberecké nemocnici.

A kde liberecká trojčata na podzim vlastně skončí? "Půjdou do zoologických zahrad jak v Evropě, tak mimo ni," konstatoval Langr. "Kam je pošleme, však zatím neprozradíme." Nedá se vyloučit, že jedna ze tří šelem bude žít jinde než v zoologické zahradě. "Bílí tygři nepatří mezi ohrožená zvířata zařazená do záchranných programů, a tak můžou skončit i v dobře vedených soukromých chovech," upozornil ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

Za rok sežral jeden tygr 900 kilogramů masa

Novým majitelům se šelmy buď prodávají, nebo se s nimi vyměňují za jiná zvířata. Zoo si mezi sebou zvířata pouze vyměňují a peníze za ně nechtějí. "Například do zoo v Pekingu jsme za vzácné takiny zlaté poslali naše orly a nosorožce," prozradil Langr jeden z obchodů zboží za zboží.

Při oslavě prvních narozenin trojčat uvidí návštěvníci, jak šelmy dovádějí se speciálními hračkami vyrobenými dobrovolníky. Baví se s nimi, dokud je nerozervou. "Pro zajímavost jsme spočítali, kolik jeden bílý tygr sežral za rok masa. Bylo to devět set kilogramů," prohlásil Langr. "Bílí tygři dostávají k jídlu hlavně hovězí a králíky."

Bílí tygři se stali v zoo nejpopulárnějšími zvířaty. Nepatří tam však k nejcennějším exemplářům. Například sněžní levharti jsou v mnohem větším ohrožení než bílá odchylka bengálských tygrů.