Lvíčata se narodila bílá, ale albíni nejsou. Může za to vzácný gen

  • 17
V tasmánské zoo se narodila vzácná mláďata bílého lva afrického. V Austrálii se to podařilo teprve potřetí. Lvíčata nejsou albíni, jen mají recesivní gen bílého zbarvení, jak informovala agentura AP.

"Dnes skoro nežijí ve volné přírodě. V zoologických zahradách a chovných stanicích rozmístěných po celém světě jich dnes žije kolem tří stovek," tvrdí Trevor Cuttriss z místní zoo.

Lvíčata byla po narození odloučena od matky, aby si zvykala na lidskou společnost a to, že budou vychovávána lidmi. Někdy se volí tento přístup i proto, že si chovatelé nejsou jistí, jak se bude matka chovat k mláďatům (zde příklad postupu při výchově pand). Ashlie Burnettová, chovatelka lvů k tomu dodává: "Obě lvíčata se mají čile k světu, jen nemají vůbec ráda koupání, když se blíží jeho čas, jsou evidentně nervózní. Vždycky bojují s ručníky, zakousnou se a nepustí. Zato dobu krmení mlékem si užívají."

Obě mláďata, nyní pětitýdenní, v Austrálii nezůstanou. Až jim bude devět měsíců, budou se pravděpodobně stěhovat. "Jsou součástí chovatelského programu, takže pravděpodobně odjedou do zámoří. Ještě se neví, ve které zemi zakotví, ale že nezůstanou v Austrálii je velmi pravděpodobné," říká Cuttriss.

Do té doby se však mohou Australané těšit z pohledu na vzácné divoké šelmy. Je taky pravděpodobné, že do odjezdu budou i vybírat jejich jména.

Bílí lvi

Přestože jsou vzácní, jsou občas hlášeni v Timbavati v jižní Africe. Nejde o albíny, jejich neobvyklé zbarvení je dáno recesivním genem. Bílý lev je v nevýhodě při lovu, díky zbarvení může totiž být kořistí velice lehce odhalen. Mláďata i dospělí jedinci jsou čistě bílí, ne jako běžní mladí lvi, kteří na sobě mají barevné skvrny.

Zdroj: Wikipedia