Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Kiburi je gorilí sprinter a rváč. A to mu jsou teprve dva roky

"Netrvalo to ani pět minut. Půl metru ode mne, jenom sklo nás dělilo, se prcek narodil! Brečela jsem tam, jako by to bylo moje první vnouče. Takový dojemný malý uzlíček..." popsala narození Kiburiho obdivovatelka pražských goril Dagmar Brančíková, která právě v tom okamžiku seděla u skla pavilonu mezi návštěvníky. Z uzlíčku už je ale pěkný rošťák.

Přestože gorilí samice obvykle rodí v noci, Kijivu své třetí mládě přivedla na svět v sobotu 24. dubna 2010 deset minut před jedenáctou dopoledne přímo před zraky užaslých víkendových návštěvníků. Celý porod se totiž seběhl tak rychle, že ošetřovatelé nestihli ani pavilon uzavřít. (Vše o porodu najdete zde). 

Kiburiho oslava

Pokud chcete být u toho, když bude Kiburi s rodinou ochutnávat narozeninový dort, navštivte v sobotu 21.4.  ve 14:30 Pavilon goril v Zoo Praha. 

Během dne si můžete vyzkoušet vyrobit přírodní dárky a hračky, které dostávají gorily.

V neděli 22. 4. od 14.30 hodin se zase můžete podívat  poslední komentované cvičení se slony indickými ve stávajícím pavilonu před jejich přestěhováním do jejich nového domova v horní části zoo.

"Byl to pro mě životní zážitek, nadosmrti na to nezapomenu," říká Brančíková. "Seděla jsem na pařezech u skla, když se gorily vrátily z výběhu, tentokrát se ale chovaly úplně jinak, než obvykle. Protože je můžeme pozorovat na internetu, znám je dobře a hned jsem poznala, že Kijivu bude rodit."

Kijivu během několika minut mládě očistila, za chvíli už bylo možné pozorovat, jak mládě pije. Postupně si je přišli prohlédnout i ostatní členové gorilí tlupy. Díky denní době a on-line kamerám v pavilonu goril jsme tehdy měli poprvé možnost pozorovat za denního světla celý průběh porodu i vzornou péči o gorilí mládě.

Genetické testy brzy umožnily určit pohlaví mláděte a měsíc po narození byl malý sameček pokřtěn na Kiburiho. Jméno Kiburi pochází ze svahilštiny a znamená Hrdý, kmotrem se stal Karel Gott.

Co všechno narození Kiburiho před dvěma lety přineslo

V té době bylo hlavní starostí Kiburiho jíst, spát a držet se mámy Kijivu. Ta si při péči o třetí mládě už počínala zcela sebejistě, tatam byla její nervozita, tolik patrná, když se starala o prvorozenou Moju. Její klid se nejspíš přenesl i na ostatní členy skupiny, a tak se Kiburi brzy stal tak trochu dítětem všech.

Fotogalerie Kiburiho

Kiburi, zatím nejmladší člen tlupy
Nejmladší Kiburi, okusující větvičky
Bráškové Tatu s Kiburim se teď při svých hrách musejí obejít bez Moji.
Samice Kijivu se s odchodem Moji rychle vyrovnala.

Shinda si ho poprvé půjčila hned čtyři dny po narození, dlouho nečekala ani Moja. Neuběhl ani měsíc a pod pečlivým dohledem mámy zkoušela Kiburiho chovat a nosit v náručí. Pro Moju to byla tak trochu náhrada za to, že díky jeho narození přišla o svou pěstounku Kambu, protože ta ihned převzala péči  o druhorozeného Tatua.

Moja to zpočátku nesla dost těžce a s mladším bratrem se ze žárlivosti několikrát poprala. Nové mládě ji ale brzy zaujalo natolik, že udělala další krok směrem k dospělosti a z rozjíveného gorilího mláděte se pomalu začala klubat budoucí skvělá máma. I Tatu si Kiburiho občas půjčil, jeho zájem se s tím Mojiným nedá srovnat. Moja tak získala díky Kiburimu nenahraditelné zkušenosti v zacházení s gorilím miminkem, které doufejme brzy využije. (Viz článek Gorilí samec Niky se poprvé pářil s Mojou.)

Kiburi je mnohem šikovnější než byli Moja a Tatu

Kiburi dělal hned od narození rychlejší pokroky než jeho starší sourozenci. Nejspíš je to právě díky jejich vlivu. A díky klidu a harmonickým vztahům ve skupině. Ve třech měsících už začal lézt a o měsíc později už celkem sebejistě došel k mřížím, přes které gorily dostávají krmení.

Brzy začal i ochutnávat nejrůznější dobroty, nejdříve banán a dětskou výživu, za krátký čas už cpal do pusy vše, na co dosáhl. V pěti měsících začal šplhat po lanech a v roce vyměnil dětské batolení za bleskurychlé sprinty.

Kiburi s mámou Kijivu v létě 2011
Kiburi na podzim 2011
Kiburi na podzim 2011

Když začalo být jeho nejoblíbenější zábavou škádlení a rvačky, jeho nejbližším parťákem se stal Tatu. Oba kluci spolu dodnes dokážou trávit hodiny v honičkách a kotrmelcích, koušou se a smějí se s vyceněnými zuby. Občas z rozvernosti společně provokují i dospělé samice. A když dá Tatu přednost samostatným výzkumům nebo odpočinku u Kamby, Kiburi dokáže na kládách a lanech předvádět neuvěřitelné akrobatické kousky.

Kiburi je požehnáním pro Bikiru

Příchod nové gorilí samice Bikiry v době, kdy mu bylo osm měsíců, Kiburi snad ani nezaznamenal (více o příchodu Bikiry zde). V té době se ještě při jakémkoli rozruchu přitiskl na záda matky a vše sledoval z této bezpečné pozorovatelny. Přesto právě on hraje dnes v Bikiřině životě snad nejvýznamnější roli.

Bikira přišla do pražské skupiny, aby dostala šanci přivést na svět vlastní potomky a naučila se o ně starat. V listopadu 2011 porodila první mládě (více zde), a i když měla předtím možnost celý rok pozorovat péči Kijivu o Kiburiho, nestačilo to ještě na to, aby se i ona dokázala o novorozeně postarat a malý Tano teď vyrůstá v gorilí školce ve Stuttgartu (více o odjezdu Tana zde).

Kiburi se svojí starší sestrou Mojou (než odjela v listopadu loňského roku do
Kiburi se svojí starší sestrou Mojou (než odjela v listopadu loňského roku do

Malý Kiburi se starší sestrou Mojou, než odcestovala do Španělska.

Krátce poté odešla z pražské skupiny i Moja a připojila se ke gorilí skupině ve španělském přírodním parku Cabárceno (viz článek o odjezdu Moji), aby také měla šanci založit si rodinu. Na rozdíl od dospělých goril po ní Kiburi ani Tatu nijak výrazně netruchlili, v té době si bratři hodně vystačili sami. Ale když se po Mojině odchodu situace ve skupině uklidnila, byli to právě Tatu a hlavně Kiburi, kteří sehráli ve vývoji vztahů ve skupině důležitou roli.

Samice Bikira, která se stále ještě držela hodně stranou, se totiž čím dál častěji stávala středem jejich pozornosti. Tatu ji většinou zkoušel vyzývat ke hrám a několikrát se nechal svézt na zádech, pak se vrátil ke své osvědčené pěstounce Kambě. Zato zvědavý Kiburi se s Bikirou sbližoval víc a víc. A protože Bikira se o něj sice opatrně, ale vytrvale zajímala také, netrvalo příliš dlouho a ona poprvé vyzkoušela i vzít Kiburiho na záda.

Na rozdíl od divokého staršího bratra Kiburi umí být stále ještě miminkovsky jemný a něžný a Bikiře nejspíš právě toto vyhovuje. Postupně se naučila Kiburiho i obejmout, nedávno si od něj nechala i olizovat bradavky. Právě díky Kiburimu se tedy Bikira opravdu učí to, co si do Prahy přišla osvojit: správné zacházení s gorilím mládětem. A ostatní gorily už ji natolik vzaly za člena skupiny, že jí to s klidem dovolí. Vědí, že malý Kiburi je u Bikiry v bezpečí.

Autoři:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

Nejčtenější

Kanadskou borůvku je potřeba nejdřív pochopit, pak řezat, radí zahradník

Kanadské borůvky jsou velmi oblíbeným ovocným keřem v řadě zahrádek. Vysazovat je můžeme v podstatě kdykoliv od jara do podzimu, prodávají se většinou jako kontejnerované rostliny. Na střih je ovšem...

Svažitou zahradu zkrotili terasami s cortenovými lemy. Rez přinesla stříbro

Vybudovat funkční zahradu je hodně podobná výzva jako postavit dům, jakkoliv má řada lidí tendenci tento fakt podceňovat. Obojí by mělo respektovat dané místo, terén i jeho okolí. A obojí by také...

Pes je unikátní druh, díky člověku už se mnohdy nechová jako zvíře, říká kynoložka

Premium

Na jakém principu dokážou psi vycítit lidský strach? Kteří z nich jsou učenlivější a co dokážou, když se zrovna nedíváme? To vysvětluje etoložka a kynoložka Milena Santariová z České zemědělské...

Jak vybrat žárovku, abyste se neztratili v technických parametrech

Žárovky jsou součástí našich každodenních životů. Když však dojde na jejich výběr, většina z nás má pocit, že vstoupila do světa technických parametrů a neznámých pojmů. Jak se neztratit mezi lumeny,...

Nezapomínejte na české poklady, mák a tvaroh. Skvělý zdroj vápníku i bílkovin

Mák a tvaroh patří mezi potraviny typické pro kuchyni střední a východní Evropy. Jsou pro nás tak běžné, že si většinou ani neuvědomujeme jejich výjimečnost a kulinární potenciál, takže na ně v...

Datum narození vám to lehce spočítá. Co jste za numero, a co to znamená

Den a rok narození odhalí číslo, které ovlivňuje naše chování, jednání i vlastnosti. Numerologové totiž tvrdí, že není náhoda, který den jsme přišli na svět.

15. března 2025

Pes je unikátní druh, díky člověku už se mnohdy nechová jako zvíře, říká kynoložka

Premium

Na jakém principu dokážou psi vycítit lidský strach? Kteří z nich jsou učenlivější a co dokážou, když se zrovna nedíváme? To vysvětluje etoložka a kynoložka Milena Santariová z České zemědělské...

14. března 2025

Medvědí střídání v brněnské zoo. Hnědé nahradí bílí, obsadí jejich výběh

V brněnské zoo už nebudou k vidění kamčatští medvědi. Místo nich se chce zahrada soustředit na plnohodnotný chov ledních medvědů a navázat tak na úspěchy v podobě pěti odchovaných mláďat v letech...

14. března 2025  11:05

Svažitou zahradu zkrotili terasami s cortenovými lemy. Rez přinesla stříbro

Vybudovat funkční zahradu je hodně podobná výzva jako postavit dům, jakkoliv má řada lidí tendenci tento fakt podceňovat. Obojí by mělo respektovat dané místo, terén i jeho okolí. A obojí by také...

14. března 2025

Za mikroplasty mohou nejen sáčky a lahve, ale i barvy, zjistila studie

Když přemýšlíme o zdrojích mikroplastů, často nám na mysl přicházejí plastové láhve, igelitové tašky nebo vlákna z oděvů. Avšak vědci nyní upozorňují na jiný zdroj, který si zaslouží větší pozornost....

14. března 2025

Britští vědci vytvořili banán, který po oloupání nezmění barvu celý den

„Žádné slizké, hnědé banány!“ vyhlásil s velkou pompou Gilad Gershon, generální ředitel biotechnologické společnosti Tropic se sídlem v Norwichi. Tvrdí, že jeho banány můžete oloupat, nakrájet,...

13. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kanadskou borůvku je potřeba nejdřív pochopit, pak řezat, radí zahradník

Kanadské borůvky jsou velmi oblíbeným ovocným keřem v řadě zahrádek. Vysazovat je můžeme v podstatě kdykoliv od jara do podzimu, prodávají se většinou jako kontejnerované rostliny. Na střih je ovšem...

13. března 2025

Ze sporťáku na zeleninový záhon. Američan se ženou farmaří v Praze

Premium

Mít tělo ohebné jako žížala, to je sen každého, kdo pečuje o záhony, protože páteř dostává opravdu zabrat. Potvrzují to i Američan Brett Gallagher a jeho česká manželka Lucie, kteří zarostlý pozemek...

12. března 2025

Línání nemusí být pohroma domácnosti. Pomůže vyčesávání i koupele

Majitelé chlupatých mazlíčků v tomto ročním období chlupy nacházejí na gauči, oblečení, a dokonce i tam, kde by je ani nečekali. Línání je přirozený proces, při kterém psi, kočky, ale i další...

12. března 2025

První hříbě koně Převalského v expozici Gobi pokřtil mongolský prezident

Narodila se předposlední únorový den jako první hříbě koně Převalského, erbovního zvířete Zoo Praha, do expozice Gobi, inspirované stejnojmennou pouští na pomezí Mongolska a Číny. Tu před rokem...

11. března 2025  14:42

Chtějí znovuoživit mamuta. Začali myšími „angoráky“ schopnými přežít v chladu

Ve své snaze o znovuobjevení vyhynulého srstnatého mamuta učinila texaská bioinženýrská společnost první kroky k genetickému inženýrství tohoto prehistorického tvora vytvořením toho, čemu říká...

11. března 2025

Aby vám velikonoční kaktus vykvetl na svátky. Sám přesně ví, co potřebuje

Máte doma velikonoční kaktus, a pokud nekvete, vlastně ho ani moc nevnímáte? Velikonoce se blíží, je na čase se o tohoto fešáka s růžovými či fialovými květy řádně postarat. Poskytnete-li mu vhodnou...

11. března 2025