Vrtací souprava pro hlubinné vrty

Vrtací souprava pro hlubinné vrty | foto: Profimedia.cz

Studna na zahradě je požehnáním, vybudování však stojí legislativní nervy

  • 8
Každý, kdo se někdy rozhodl vybudovat na svém pozemku studnu, mohl být pořádně zděšen množstvím úkonů, které je třeba před samotným zahájením stavby absolvovat. Získat všechna předepsaná povolení a navštívit příslušné úřady se může zdát jako nadlidský úkol. Pojďme se na ně podívat krok za krokem.

Výhoda vlastní studny je jednoznačná. Máte neustále k dispozici vlastní zdroj vody bez chlóru, který lze používat jak na pití, tak i při běžných domácích úkonech. Vlastníci takové zásobárny nemusí řešit, zda poteče či nepoteče voda z veřejných vodovodů a jestli tak budou moci fungovat tak, jak jsou zvyklí.

V poslední době roste zájem o studny také z důvodu zdražování vody. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se má růst cen v tomto roce pohybovat v pásmu od pěti do deseti procent.

Společnost Best, která je výrobcem betonových stavebních prvků, eviduje za poslední čtyři roky konstantní zájem o materiál na studny. „Od roku 2018 prodáváme v různých stavebních výškách asi 10 tisíc kusů betonových skruží, které mohou rovněž sloužit k vybudování studny,“ říká obchodní ředitel Petr Levinský.

Od prvních kroků až po povolení

V první řadě je nutné zjistit, zda vůbec a kde přesně na vašem pozemku může studna stát, zda se najde zdroj vody. S tím nám pomůže proutkař nebo metoda geofyzikálního měření. Anebo spojením obou, jak uvidíte po přečtení rozhovoru s proutkařem Vladimírem Řezníčkem.

Podle hydrogeologa Daniela Světlíka se téměř nestává, aby v nějaké oblasti na vodu nenarazil. „Je pár oblastí, kde je s vodou problém, ale jsou to jen velmi omezená místa. Paradoxně jsou to i některé úseky údolí velkých řek, například určité zóny u Berounky nebo Sázavy. Na naprosté většině území ČR lze vodu v množství alespoň pro rodinný dům vždycky nalézt, někde to znamená vrtat vyšší desítky metrů hluboký vrt,“ říká Světlíka.

Ceny

Kopaná studna bývá dražší. Tento typ zásobárny vody je na vybudování náročnější než vrtaná studna. Cena kopané studny se pohybuje mezi 40–75 000 Kč. Navíc je třeba mít k dispozici dalších 15 000 Kč na povolení a vyhledání zdroje vody.

U vrtané studny je obvykle třeba si připravit 30–40 000 Kč. Opět platí, že je třeba mít navíc ještě 15 tisíc korun na veškerá povolení a vyhledání zdroje vody.

Poté je potřeba mít hydrogeologický posudek. Díky němu zjistíme, zda bude vůbec možné studnu v budoucnu postavit, ale také jestli nebudeme odebírat vodu z jiné studny. K tomu poslouží zkušební vrt.

Máme-li hydrogeologický posudek, potřebujeme dále doklad o vlastnictví pozemku, na kterém chceme stavět, projektovou dokumentaci stavby, vyjádření orgánů státní správy, jichž se bude stavba jakkoliv dotýkat. Konkrétně jde o majitele okolních pozemků, povodí, chráněné krajinné oblasti, a pokud se pozemek nachází v leteckém koridoru, je třeba i vyjádření střediska letového provozu.

Další nezbytné dokumenty, bez kterých se neobejdeme, je souhlas sousedů se stavbou, povolení k odběru vody a potřebujeme také vyjádření vodoprávního úřadu, který rozhodne o tom, je-li konkrétní stavba natolik rozsáhlá, že je třeba stavební povolení.

Stejně jako na projekt studny, je i na její zhotovení třeba obrátit se na odborníky. „V oblasti projektové přípravy a budování studny doporučujeme projektanta s příslušným osvědčením a odkazujeme na stavební firmu, která se specializuje na tento druh výstavby. Samotný výběr role projektanta i role stavební vrtařské firmy ale necháme vždy na samotném zákazníkovi, a to z dostupných zdrojů na internetu,“ vysvětluje Petr Levinský.

Ve zkratce řečeno: když ve vyhledávači budete hledat společnost, která se stavbou studen zabývá, zkoumejte, zda se činností zabývá ve vašem regionu (to kvůli ceny za dopravu). A také, zda má dostatek zkušeností s veškerými legislativními úskalími, o které byste mohli zakopnout.

Kopanou, anebo vrtanou?

Na výběr máme buďto kopanou nebo vrtanou stavbu. Kopané studny lze nazývat také šachtovými. Průměr betonových skruží domovních studní se pohybuje zpravidla mezi 100 cm až 150 cm. Mají mnohem menší hloubku než vrtané. Jejich hloubka je závislá na výšce vodní hladiny ve studni.

Práce na vyhloubení každého metru studny představují poměrně velké náklady a hluboké studny mohou celou stavbu značně prodražit. Hlavně proto by se mělo nalézt ideální místo pro studnu s dostatkem vody.

Vrtané studny vznikají tam, kde je voda hluboko a to například hlouběji než třicet metrů. Jestliže zemina nebude mít celkově stejné složení, mohou se vyskytnout problémy s vyvrtáváním otvorů pro trubky.

V průměru se vrt studny pohybuje mezi 150 až 260 mm. Jde o to, jaký průměr má trubka (podle požadovaného množství čerpané vody). Do země použijeme trubky z PVC nebo PE o tloušťce stěny 5 až 6,5 mm. Osadit lze i ocelové nerezové trubky, které jsou dražší. Kolem trubky se běžně sype vodárenský písek, který funguje jako filtr.

Je třeba pohlídat, aby do studny nepronikly nečistoty ze srážkové vody. Proto musí být půda u studny ve spádu nejméně 2 % směrem od studny a krycí vrstva z nepropustného jílu by měla mít výšku nejméně 3 metry.


Jak ušetřit