Sníh postupně klouzající ze střechy může zranit kolemjdoucí lidi.

Sníh postupně klouzající ze střechy může zranit kolemjdoucí lidi. | foto: Profimedia.cz

Nové protisněhové háky nasadíte i uprostřed zimy. Chrání kolemjdoucí

  • 9
V této fázi zimy se často setkáváme s tím, že hodně nasněží a za pár dnů přijde obleva, takže celá sněhová čepice sklouzne na přilehlý chodník, kde může poranit kolemjdoucího. Pokud pojišťovna zjistí, že jste tomu vlastními silami nezabránili, odmítne plnění.

Protisněhové háky mají v nabídce prakticky všichni výrobci střešních krytin, jen podle druhu krytiny se liší tvary háků a jejich uchycení do střechy. Při projektování nového domu se většinou s osazováním háků a dalších sněhových zábran počítá v souvislosti s lokalitou a obvyklými klimatickými podmínkami, ale některé starší domy mohou být postaveny i bez nich.

Alespoň v místech, kde by pád sněhu mohl ohrozit chodce na přilehlých chodnících nebo nad vchodovými dveřmi, by mělo být osazení háků a dalších zábran proti sklouzávání sněhu samozřejmostí. 

„Tím, že háky zabrání sklouznutí sněhu a ten zůstává na střeše nehybně, rozloží se navíc jeho váha rovnoměrně a postupně odtaje a zabrání se tak nerovnoměrnému zatížení střešní konstrukce,“ vysvětluje Zdeněk Štofaňak ze společnosti HPI-CZ, která se výrobou střešních doplňků zabývá.

Podle něj je vhodné montovat protisněhové háky a zábrany i mimo horské oblasti. „Všude tam, kde hrozí sklouznutí masy sněhu ze střechy, bychom měli střešní plochu vybavit protisněhovými háky v kombinaci s protisněhovou zábranou. A neplatí to jen v horských a podhorských oblastech. Výkyvy počasí, zejména prudké oteplení, může být ve chvíli, kdy máme na střeše sněhovou čepici, nebezpečnou záležitostí pro nás i kolemjdoucí,“ doporučuje.

Zrádný sníh

Optimální počet a typ protisněhových opatření závisí na průměrném množství sněhových srážek v dané sněhové oblasti a sklonu střechy.

Podle mapy sněhových oblastí vytvořené podle podkladů Hydrometeorologického ústavu se většina České republiky nachází v 1. až 4. oblasti, kde je charakteristická hodnota zatížení sněhem od 70 do 200 kg/m². Mapa sněhových oblastí je přílohou normy ČSN, která je při navrhování střešního pláště závazná. 

Mapa sněhových oblastí v ČR

Nové háky Quick-Stopp nenabízejí nic nového, ale jsou odlišné v tom, že se extrémně jednoduše instalují. Lze je totiž velmi snadno nasadit bez rekonstrukce střechy a rozebírání stávající krytiny. Pak můžete využít oblevy, kdy sníh roztaje a háky klidně nainstalovat i během zimy.

Krok za krokem v pěti krocích

Na přesný postup montáže s fotografiemi se podívejte do galerie. 

1. Hodí se na většinu skládaný krytin

Univerzální protisněhový hák Quick-Stopp lze instalovat na většinu skládaných krytin. Barvu protisněhového háku vybírejte podle barvy krytiny. U tohoto typu háku je na výběr pět základních barev: červená, červenohnědá, hnědá, antracit, černá.

2. Nasazení háku

Stávající krytinu není nutné rozebírat, ani do ní vrtat. Střešní taška se jednou rukou lehce nadzdvihne, hák se nasadí na její spodní hranu. Velká fyzická síla není nutná.

3. Pootočení háku

Hákem se pootočí směrem k sobě, ke sklonu střechy. Tím se na zadní straně tašky upevní zarážka bránící vypadnutí háku. Takto snadno se hák namontuje na střešní tašku.

4. Uvolnění tašky

Tašku s namontovaným hákem položte zpět do střešní plochy. Tahem si ověříte, že hák dobře drží.

5. Ne jen do spodní části

Nezapomeňte, že správná hustota rozmístění háků v ploše střechy se standardně pohybuje v rozmezí 1,3–2,5 ks/m² podle sněhové oblasti. Obvyklým (80–90 % všech nových střech), avšak nesprávným řešením, je montáž protisněhových háků jen do dolní části střechy, do jedné nebo dvou řad.