Dokud je hmota tekutá, lze s ní doslova kouzlit.

Dokud je hmota tekutá, lze s ní doslova kouzlit. | foto: Weber, Saint-Gobain

Epoxidové podlahy se stěhují do domácností. Nabízejí individuální design

  • 0
Epoxidové podlahy byly pro svou mechanickou odolnost v minulosti oblíbené zejména v průmyslových budovách a veřejném prostoru. Díky čistému, elegantnímu vzhledu a možnosti volně experimentovat s barvami však v poslední době nabývají na popularitě i v interiérech.

Svůj nový dům v Orlově u Příbrami si například epoxidem vylili úplně celý Monika Vondrášková a Pavel Škrlant a pochlubili se svou novou podlahou. V interiéru jsou podle nich praktickou a nenáročnou volbou.

Když Monika Vondrášková a Pavel Škrlant začali se stavbou nového rodinného domu, rozhodli se pro odvážný krok – aplikovat prakticky do všech místností jednolité epoxidové podlahy. Ve fotogalerii se můžete podívat, jak postupovali a jaké vzory si sami pro sebe vytvořili.

„Zjistili jsme, že cenově to vyjde nakonec skoro stejně jako jakákoliv jiná podlaha a navíc ještě s bonusem, že je v domácím prostředí v podstatě nezničitelná. Lákal nás přitom netradiční design, který jsme si dokonce sami navrhli. S tříletým chlapečkem a čtyřměsíční holčičkou mi navíc vyhovovalo, že jsou epoxidy odolné vůči špíně a snadno se čistí,“ vysvětluje Monika. Pro obě patra domu využili materiál weberepox, v některých místnostech přidali protiskluzový nátěr.

Vydrží všechno

Epoxidové podlahy byly v minulosti běžné zejména v průmyslových halách, veřejných garážích, administrativních budovách a dalších místech, kde je zapotřebí jednoduchý a odolný povrch, právě pro svou nenáročnost se však začaly objevovat i v interiérech rodinných domů.

„Do domácnosti s dětmi jsou ideální. Podlaha se snadno zamete, otře, není nasákavá. A když ji dítě například počmárá, není těžké ji umýt,“ tvrdí z osobní zkušenosti Monika Vondrášková. Odolají i náporu rozlitých nápojů či častému přesouvání nábytku.

„Existují materiály, které na podlaze vypadají dobře, jejich údržba je však extrémně náročná. Když zvolíme dlaždice, je nutné čistit spáry mezi nimi, ve dřevě se zase dělají rýhy a oděrky. Valná většina materiálů také špatně odolává čisticím chemikáliím. Epoxidové podlahy jsou oproti tomu na údržbu zcela nenáročné a takřka beznákladové,“ doplňuje Michal Zajíc ze společnosti Weber, která se specializuje i na výrobu epoxidových nátěrů.

Co však činí epoxidy atraktivní pro návrh interiéru, vlastně není jen praktičnost, ale navíc možnost tvůrčího experimentování. Epoxidové podlahy působí v interiéru čistě a elegantně, navozují dojem jednoduchosti. A k mání jsou v mnoha barevných provedeních.

Jednotlivé barvy lze kombinovat do různých vzorů. Obyvatelé domku v Orlově se nebáli experimentů a vlastními silami vytvořili hned tři různé vzory.

„S designem jsme si vyhráli. Do přízemí jsme zvolili kombinaci hnědé a béžové. Barvy se nalily na sebe a já měla zhruba dvacet minut na to rozetřít je nerezovým hladítkem, abych vytvořila unikátní mramorový vzor,“ popisuje Monika Vondrášková. Pro dětský pokoj potom zvolili ještě odvážnější kombinaci modré, červené, zelené a bílé barvy.

Speciálním designem se může pyšnit také podlaha v horním patře. „Chtěli jsme dosáhnout industriálního stylu, a tak jsme při roztírání barvy použili zoubky na hladítku. Vznikly tak drsněji působící rýhy,“ popisuje.

Realizaci zvládnete sami a rychle

Realizace epoxidových podlah není těžká a lze ji zvládnout i svépomocí. Spočívá v pouhém lití a následném roztírání tekutiny. „První možnost aplikace je epoxidovou stěrkou, při níž se využívá nerezové hladítko či rozhrnovací válec. Možná je také aplikace nátěrem, která se provádí za pomoci válečku,“ vysvětluje odborník z Weberu.

V domě v Orlově byly využity oba postupy – valná většina podlah vznikla metodou epoxidové stěrky, v garáži byl však využit nátěr.

Aplikaci epoxidové podlahy lze stihnout během pár dní a nejsou při ní nutné žádné delší prodlevy. „Vylévání samotné představuje rychlou akci, protože musí být tak jako tak hotové zhruba do dvaceti minut, než epoxid zaschne. Potom je nutné počkat zhruba čtyřiadvacet hodin, aby byla podlaha pochozí a případně mohla být opatřena protiskluzovým nátěrem,“ říká Michal Zajíc.