Většinu orchidejí stačí namáčet, rosit a hnojit. I ty maceškovité

  • 3
Mnohé orchideje spojují dlouhou dobu kvetení a exotický vzhled s překvapivě malými nároky na péči. Konkrétní praktické rady i triky od profesionálů a popis druhů vhodných pro pěstování v bytě přinesl magazín Doma MF DNES.

Mají za sebou vítězné tažení, jaké nemá obdoby: za několik málo let se můrovce, tedy krásně zbarvené orchideje z rodu Phalaenopsis, staly nejoblíbenějšími hrnkovými rostlinami tuzemských domácností. Není se čemu divit, existuje nepřeberná škála dlouho kvetoucích odrůd ve fantastických barvách, jež mají nároky na péči, které lze snadno splnit v každém běžném bytě.

Pokud ve vaší sbírce pokojovek zatím chybějí orchideje, je právě můrovec vynikající „začátečnickou“ rostlinou. Navíc se v oblasti barevnosti a tvarů květů objevuje jedna novinka za druhou. Citronově žlutá, zářivá oranžová a terakotová doplňují klasickou paletu barev – růžovou, fialovou a bílou.

Fascinující jsou novinky s nápadně skvrnitými nebo tajemně tmavými květy. Kromě oblíbených středních velikostí se na úzkých okenních parapetech nebo jako stolní dekorace dobře uplatní miniaturní odrůdy. Velmi žádané jsou orchideje ze skupiny Multiflora, které mají drobné květy a 40 až 50 centimetrů vysoké stonky. Kvetou stejně dlouho a nemají vyšší nároky na péči.

Nevšední pohled skýtají rostliny výjimečně bohaté na květy. Není to však úspěch pěstitelů, ale jednoduchý trik, který můžete snadno napodobit. Stačí sesadit dvě orchideje do jednoho květináče a získáte nádobu až s osmi květními stvoly.

Nároky můrovců na péči jsou snadno splnitelné. Vyhovují jim denní teploty nad 20 stupňů v kombinaci s trochu chladnějšími nocemi – klima typické pro naše obývací pokoje. Umístěte je na světlé stanoviště, ale ne na slunce. Ideální je východní okno, ale stačí i světelné poměry na okně obráceném k severu.

Orchideje lze pěstovat i v kulovitých skleněných nádobách s dalšími druhy.

Na léto můžete rostliny vynést ven, pokles nočních teplot je přiměje, aby nasadily květy. Ale než teploty na delší dobu klesnou pod 12 ˚C, měli byste orchideje přenést domů.

Při správném zalévání budou můrovce zdravé po mnoho let. Osvědčilo se důkladné zvlhčení substrátu jednou týdně vodou o pokojové teplotě. Nejlépe je zajistíte tak, že celý kořenový bal ponoříte do vody. Kořeny jsou však citlivé na přemokření, aby nedošly úhony, nechte přebytečnou vodu okapat, než rostlinu vrátíte zpět do obalového květináče. Hnojivo pro orchideje se přidává do vody při každé druhé až třetí zálivce. V místnostech se suchým vzduchem tyto exotické rostliny potěší ranní rosení.

Pokud seskupíte více kvetoucích orchidejí dohromady, bude výsledek dokonalý.

Stonek může opět vykvést

Pro můrovce platí: nezastřihujte odkvetlé stvoly úplně dole. Zastřihněte je přibližně za třetím až čtvrtým očkem, které je zřetelné jako ztlustlé místo.

Pojistka proti přemokření

Orchideje nesnášejí mokrý substrát, proto u pěstebních obalů určených pro orchideje speciální přepážka ve spodní části brání přemokření: přebytečná voda steče do nádrže a postupně se odpařuje. 

Orchideje nesnášejí mokrý substrát. Speciální přepážka pod pěstebním prostorem...
Suchý vzduch vytápěných místností orchidejím vůbec nesvědčí. Roste je jen ráno,...

Orchidejím svědčí především průsvitné květináče, v nichž dobře rostou vzdušné kořeny. Rady k přesazování najdete zde.

Rostliny z tohoto spícího pupenu často vytvoří další květenství, ovšem než se poupata otevřou a orchidej znovu rozkvete, trvá to asi tři měsíce. Proto odbornice z Botanické zahrady Praha radí orchideje neřezat. Až když stonek v celé délce zhnědne a uschne, odstraňte ho ostrými nůžkami úplně.

Když orchidej nechce kvést, pomůže trik. Rostlinu přechodně přeneste do chladné místnosti, například do ložnice. Pro podporu tvorby nových květů je ideální teplota 15 až 16 °C po dobu dvou měsíců.

Musíte namáčet, rosit, ale nikdy nesmíte přemokřit

Při výběru orchideje respektujte nároky daného druhu na teplotu. Co je platné, že jste se zamilovali do člunatce (Cymbidium), když mu nemůžete poskytnout zimní zahradu nebo chladnou místnost? Do obytných prostor jsou vhodné teplomilné orchideje.

Péče o kytici

Jako řezané květiny mohou orchideje rodu Phalaenopsis vydržet až čtyři týdny, ovšem aby květy zůstaly dlouho svěží:

Jako řezané květiny mohou můrovce vydržet až čtyři týdny.
  • Použijte vlažnou vodu a přidejte do ní výživu pro řezané květiny.
  • Před umístěním do vázy stonky znovu seřízněte. 
  • Nestavte květy na slunce, do průvanu nebo přímo k topení.

Skoro všechny orchideje vyžadují světlé místo, nesnáší však přímé slunce, které je může spálit. V zimě rostliny nesmějí stát příliš blízko u okenní tabule, hrozí poškození chladem. I když venku mrzne až praští, nevětraný vytápěný vzduch není zdravý ani pro orchideje, ani pro jejich majitele. Čas od času proto pořádně vyvětrejte. Orchidej však nesmí stát ve studeném průvanu.

Základní péče: ponořit, porosit, pohnojit. Suchý vzduch vytápěných místností orchidejím vůbec nesvědčí. Rosit se však mají jen ráno, aby stihly přes den oschnout. Mimochodem, většina orchidejí uhyne kvůli nadbytku vody.

Abyste zjistili, jestli potřebují zalít, sáhněte si do květináče. Pokud je substrát v hloubce 2 až 3 cm ještě vlhký, se zaléváním počkejte. Nejjednodušší je ponořit květináč do vody, ale ne příliš hluboko, aby substrát nevyplaval. Než rostlinu vrátíte do obalového květináče, nechte přebytečnou vodu odtéct. Protože orchideje mají vzdušné kořeny, je pro ně přemokření zvlášť nebezpečné.

Substrát pro orchideje neobsahuje živiny, rostliny je třeba celoročně přihnojovat speciálním hnojivem pro orchideje. 

Okouzlily vás maceškovité orchideje? I ty zvládnete

Maceškovitá orchidej zvaná miltonia má sametové květy s barevnými vzory, které svým tvarem připomínají masku či motýla. Je to luxusní orchidej se sytě zelenými listy a pozoruhodnými květy, které vyvolávají představu exotického karnevalu.

Nápadné květy a přirozená, lehce nasládlá vůně činí z orchideje miltonia smyslnou a velice stylovou rostlinu. Jakmile miltonia rozkvete, interiér vašeho domova získá švih a uvolněný styl tropických krajů. Ještě stále je to poměrně neznámá rostlina, ale díky svému úchvatnému vzhledu si získává přízeň čím dál většího počtu zákazníků.

Ve své domovině, Jižní Americe, roste na březích řek a dorůstá do značné výšky. Orchideji miltonia se někdy říká také maceškovitá orchidej, protože její květy svým vzhledem připomínají macešky. Nejčastěji se květy vyskytují v červenobílé barevné kombinaci s kapkou žluté barvy ve středu květu. Šlechtitelům se podařilo vypěstovati mnoho nových kultivarů, které se liší nejen barvou, ale i vzorem vnitřního zabarvení okvětních plátků.

Miltonia – maceškovitá orchidej. Má sametové květy s barevnými vzory, které...
Miltonia – maceškovitá orchidej. Má sametové květy s barevnými vzory, které...

Miltonia kvete po dobu několika týdnů a vykvete až dvakrát do roka. I když jde o tropickou rostlinu, v podmínkách našich bytů se jí daří dobře. Nejlépe jí bude vyhovovat okenní parapet za záclonou, kde je poněkud tlumené světlo. Pokud se na listech vytvoří jemný růžový závoj, je intenzita světla tak akorát.

Miltonia vyžaduje přiměřené množství čerstvého vzduchu a jednou měsíčně speciální hnojivo pro orchideje. Květináč každý týden na chvíli ponořte do vody a poté nechte důkladně okapat. Jako každá tropická rostlina, má i tato orchidej ráda vyšší vlhkost vzduchu, a proto ji můžete čas od času rosit.

Po odkvětu odstřihněte stonek s odkvetlými květy a umístěte rostlinu na slunné místo v interiéru nebo venku. Změna teploty vyvolá přibližně za deset týdnů růst nových výhonků a vy se můžete těšit na další úchvatné květy.