Jak pěstovat kapradiny, ideální domácí čističky a zvlhčovače vzduchu

  • 2
Jejich zajímavě tvarované listy osvěží domácnost jako málokterá jiná pokojová rostlina. Stačí si jen vybrat ten správný druh a vědět, jaké mu poskytnout ideální podmínky. Milovníkům pokojových kapradin by v tom měly pomoci rady a tipy magazínu DOMA MF DNES.

Ledviník je ideální i do závěsných nádob. Jeho listy mohou být až 75 cm dlouhé. Navíc roste velmi rychle – svoji velikost může v příznivých podmínkách během jednoho roku až zdvojnásobit.

Ačkoli mají často jiné požadavky než ostatní pokojovky, není pěstování kapradin obtížné. V prostředí bytu je klíčem k úspěchu napodobit původní klima a půdní podmínky, a tak je důležité vědět, odkud rostliny pocházejí.

Jaké kapradiny vybírejte?

Je známo asi deset tisíc druhů, z toho osm tisíc pochází z tropických oblastí. Stejně rozmanitý jako původ kapradin je i jejich vzhled a tvar, takže pro ně lze v bytě najít různé způsoby uplatnění i formy pěstování. Některé se výborně hodí do závěsných nádob, jiné se kdekoli samostatně vyjímají jako nádherné velké rostliny, například ledviník (Nephrolepis) nebo sleziník (Asplenium).

Pro choulostivé kapradiny, jako je netík (Adiantum), je zase nejvhodnějším místem terárium. Při sesazování kapradin do skupin s jinými rostlinami pamatujte ovšem na to, že listy kapradin se snadno poškodí a potřebují volný prostor ke svému vývinu. Odumřelé a poškozené listy proto včas odstraňujte.

Nejlepší místo pro kapradiny? Koupelna

Kapradiny vypadají stylově a vytvářejí zdravější prostředí: jejich listy čistí vzduch, zachycují škodlivé látky a zvyšují vzdušnou vlhkost.

Zatímco v obývacích pokojích musí v této roční době mnoho rostlin i ostatních obyvatel bojovat se suchým vzduchem, vlhkoměr v koupelně stále ukazuje optimální hodnoty, protože při sprchování, koupání a praní vzniká vodní pára.

Nejjemnější kapičky se usazují na listech kapradin, a to je ideální osvěžení, které zabraňuje hnědnutí jejich okrajů a majitelé už je pak nemusí rosit vlažnou vodou. Vlhkost, kterou rostliny vypařují, navíc v koupelně zpravidla nevadí. Každopádně je nutné udržovat půdu v pěstební nádobě stejnoměrně vlhkou, na půdní sucho kapradiny rychle reagují usycháním listů.

A třeba bizarně působící parožnatce (Platycerium), která příliš nemá ráda vodu shora, je vhodné v pravidelných intervalech dopřávat koupel s ponořením.

Kromě vysoké vlhkosti kapradinám nevadí ani málo světla. Problém nemají se vzdáleností jeden nebo dva metry od okna ani se světlolomnými skly. Výborně se v koupelnách daří například netíku (Adiantum), ale také stromovité kapradině rodu Alsophila či žebrovici (Blechnum), sleziníku (Asplenium),  ledviníku (Nephrolepis) a dalším druhům.

Vyberte si kapradinu podle toho, jakému kritériu dáte přednost

  • Je pro vás důležité snadné pěstování? Pak je pro vás vhodný sleziník (Asplenium nidus), srpovice (Cyrtomium), daválie (Davallia), ledviník (Nephrolepis), pelea (Pellaea rotundifolia) či křídelnice (Pteris cretica).
  • Oslovuje vás trend pěstování rostlin v závěsných nádobách? Ideální je k tomu netík (Adiantum) nebo ledviník (Nephrolepis).
Ledviník je ideální i do závěsných nádob. Jeho listy mohou být až 75 cm dlouhé....
Ledviník (Nephrolepis)
Netík (Adiantum)

Do závěsných nádob je vhodný ledviník (vlevo a uprostřed) či netík (snímek vpravo).

  • Pokud hledáte výraznou soliteru do interiéru, pak sáhněte po sleziníku (Asplenium nidus), žebrovnici (Blechnum gibbum) nebo ledviníku (Nephrolepis).

Pěstební návody k většině uvedených druhů najdete dále.

Parožnatka (Platycerium)
Stanoviště: Světlé umístění s občasným dopadem přímého slunečního světla, ale nikoli ostré letní slunce. Minimální teplota 13 °C, v létě je ideální 21°C.

Parožnatka (Platycerium)

  • Zálivka a hnojení: Zalévejte dostatečně, avšak v období mezi dvěma zálivkami nechte substrát vyschnout. Občas ponořte část květináče s kořeny na několik minut do vody a pak nechte okapat. V létě parožnatku jednou měsíčně přihnojujte.
  • Další péče: Listy často roste vlažnou vodou.
  • Možné problémy: Voda při rosení nebo zálivce nesmí smáčet růstový vrchol – ten by ve zvýšené vlhkosti mohl zahnívat.
  • Náš tip: I když se parožnatka může pěstovat v květináči, vypadá lépe v laťkovém košíku nebo připevněná ke kousku dřeva či borky.

Netík (Adiantum) 
Stanoviště: Potřebuje vlhký vzduch, teplo a ochranu před přímým sluncem, nejlépe se mu daří v teráriu. Teplota by měla být 16 °C, letní maximum 24 °C.

Netík (Adiantum)

  • Zálivka a hnojení: Kořeny musejí být stále udržovány ve vlhku.V létě zalévejte tak, aby substrát nevyschnul, v zimě 1x týdně. Od jara do pozdního léta přidávejte každé dva týdny slabý roztok tekutého hnojiva pro pokojové rostliny.
  • Další péče: Abyste zvýšili vlhkost vzduchu, postavte květináč na misku s oblázky zalitými vodou a dvakrát denně postřikujte listy.
  • Možné problémy: Pokud hodně opadávají lístky,rostlinu seřízněte, často zalévejte a denně postřikujte vodou, dokud se neobjeví nové výhony.
  • Náš tip: Kapradinu chraňte před průvanem a pěstujte ji daleko od radiátorů.

Daválie (Davallia)
Stanoviště: Světlé, ale ne přímé slunce, minimální zimní teplota 13 °C, jinak normální pokojová teplota.

Daválie (Davallia)

  • Zálivka a hnojení: Během období růstu zalévejte vydatně, ale nedopusťte, aby byla v mokru. V zimě nechte povrch zeminy mezi zálivkami vyschnout. Průběžně zalévejte jednou za dva týdny slabým tekutým hnojivem. 
  • Další péče: Na jaře ji přesaďte do nádoby jen o něco větší, než byla původní. Dospělou rostlinu nepřesazujte, pouze vyměňte svrchní vrstvu zeminy.
  • Možné problémy: Pokud začnou vějířovité listy hnědnout nebo řídnout, je prostředí příliš teplé nebo suché. Zvyšte vlhkost vzduchu kolem rostliny a častěji ji zalévejte.
  • Náš tip: Daválie koření jen mělce, proto ji pěstujte v mělčí nádobě.

Ledviník (Nephrolepis)
Stanoviště:Jasné světlo, ale ne přímé slunce, snese i trochu stínu. Vyžaduje normální pokojovou teplotu se zimním minimem 10°C.

Ledviník (Nephrolepis)

  • Zálivka a hnojení: Udržujte zeminu hodně vlhkou, ale nenechte nádobu stát ve vodě. Pokud teplota poklesne k minimu, omezte zálivku a před dalším zaléváním nechte svrchních 2,5 cm půdy vyschnout. V létě zalévejte každé dva až tři týdny plným tekutým hnojivem.
  • Další péče:Když rostlina dosáhne maximální požadované velikosti, odstřihněte na jaře část kořenů a kapradinu zasaďte zpět do stejné nádoby.
  • Možné problémy:Hnědnutí špiček listů signalizuje nedostatečnou vlhkost vzduchu. V létě je třeba ledviník každý den rosit.
  • Náš tip:Pro pěstování ledviníků se nejlépe hodí závěsné koše. Dobře také vyniknou, když je umístíte na vyšší stojan.x

Křídelnice (Pteris)
Stanoviště: Jasné rozptýlené světlo. Optimální teplota jevrozmezí 16 až 24 °C.

Křídelnice (Pteris)

  • Zálivka a hnojení: Půdu udržujte neustále vlhkou, nikoli však přesycenou vodou. Na jaře a v létě přihnojujte každý týden zředěným roztokem tekutého hnojiva.
  • Další péče: Pokud je květináč přeplněný kořeny, na jaře rostlinu přesaďte. Dejte pozor, abyste její střed nezahrnuli zeminou.
  • Možné problémy: V příliš teplém a suchém prostředí listy žloutnou. Proto je pravidelně postřikujte, abyste zajistili vysokou vzdušnou vlhkost.
  • Náš tip: Na jaře můžete velké trsy rozdělit na dvě až tři části a zasadit do nové zeminy.

Osladič(Polypodium)
Stanoviště: Světlé místo, nikoli však přímé slunce. V zimě vyžaduje minimální teplotu 16 °C.

Osladič (Polypodium)

  • Zálivka a hnojení: Od jara do podzimu zalévejte mírně, v zimě málo, pokud možno měkkou vodou. Osladič nesnáší přelití. V době aktivního růstu pravidelně přihnojujte.
  • Další péče: Přesazujte každý rok na jaře.
  • Možné problémy: Pokud listy blednou a růst je slabý, může být příčinou nedostatečné množství živin.
  • Náš tip: Občas mlžte listy. Osladiče snášejí suchý vzduch lépe než většina kapradin.

Diksonie (Dicksonia)
Stanoviště: Světlé místo s rozptýleným slunečním zářením. Teploty vyšší než 24 °C špatně snáší. Na chráněném místě snese zimní minimum 7°C.

Diksonie (Dicksonia)

  • Zálivka a hnojení: Nenechte substrát vyschnout. Od jara do podzimu zalévejte 1x za dva až tři týdny roztokem tekutého hnojiva s vyšším obsahem dusíku.
  • Další péče: Přesazujte na jaře, když kořeny zcela zaplní květináč. Pokud je rostlina velká, vyměňujte jen svrchní část substrátu.
  • Možné problémy: Pokud listy žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají, je příčinou suchý vzduch.
  • Náš tip: Pěstujte v substrátu s přídavkem hrubého písku, listovky a mleté kůry v poměru 1:2:3:1.