Barevné krásky fuchsie: jak o ně pečovat a jednoduše si je namnožit

  • 0
Fuchsie jsou stálicemi našich balkonů a teras, každý rok se objevují nové tvary květů i početné barevné odstíny. Navíc kvetou dlouho do podzimu a sami si je můžete namnožit na příští sezonu.

Fuchsie jsou stálicemi našich balkonů a teras. Každý rok se objevují nové tvary květů i početné barevné odstíny. Navíc kvetou dlouho do podzimu.

Fuchsie patří k nejoblíbenějším květinám pěstovaným na balkonech a terasách, její půvabné květy rozdávají radost po celém světě už více než tři sta let. Běh času na tom nic nemění, naopak lze s jistotou říci, že fuchsie nikdy nevyjdou z módy. Jejich předností je snadné pěstování a rychlý růst. 

Množství odrůd je zárukou různorodosti, a tak si každý může vybrat přesně podle svého vkusu. K dostání jsou odrůdy s květy jednoduchými, plnými či poloplnokvětými, jednobarevnými a dvoubarevnými, nebo dokonce odrůdy s pestrými listy. Oblíbené jsou především dvoubarevné odrůdy, jako je například červeno-bílá Ballerina, Mrs. Lovell Swisher nebo Royal Velvet s červeno-nachovomodrými květy. Velmi žádané jsou také fuchsie se sytě fialovými květy, třeba Genii, Tom Thumb nebo plnokvětá Purple Splendour.

Další příjemnou vlastností fuchsií je dlouhá doba květu, okouzlující zvonečky květů totiž zdobí rostliny od poloviny května až do podzimu. Teprve když je seříznete a přenesete do domu k zimnímu odpočinku, jejich kvetení končí. 

Jaké si vybrat kultivary?

Opravdovou přehlídkou různých kultivarů je zahrada Jiřího Pevného v Liberci.

Fuchsie mají mnohostranné využití, můžete zvolit vzpřímeně rostoucí fuchsie na vysokokmínku, keřovité odrůdy nebo převislé. Například Swingtime nebo Dark Eyes, které můžete báječně naaranžovat do závěsných nádob. 

Pro balkonové truhlíky jsou ideální hustě olistěné a bohatě kvetoucí odrůdy kompaktního vzrůstu, zkuste Betty, Gene nebo Marcia z řady Shadow Dancer. Nerostou příliš do výšky, takže jim nehrozí, že by je poškodily poryvy větru. 

Avšak ani v zahradě se fuchsií nemusíte vzdávat. Odrůdy Beacon Rosa, Checkerboard nebo Ortenburger Festival se hodí k osázení záhonů. Jako doprovodné rostliny vyberte afrikány (aksamitníky), hortenzie a begónie.

Na terase působí mimořádně elegantně fuchsie na vysokokmínku ve velkých terakotových květináčích. Dobrou společnost jim můžou dělat lobelky, sedmikrásky či fuchsie téže nebo jiné odrůdy, stačí je jimi podsadit. 

Pěstování a péče o fuchsie jsou snadné

U keřovitých fuchsií odřízněte vrcholky hlavních výhonů a postranní výhony zkraťte na jeden nebo dva páry listů.

Téměř všechny fuchsie jsou poměrně nenáročné na péči. Většině odrůd vyhovuje polostín. Ideální jsou východně a západně orientované strany domů. 

Pro výsadbu používejte jen vysoce kvalitní zeminu určenou pro balkonové rostliny nebo pelargonie. Když fuchsiím stabilně zajistíte rovnoměrnou vlhkost půdy a jednou až dvakrát za týden je přihnojíte tekutým hnojivem, dočkáte se záplavy květů. 

Na podzim však musíte fuchsie přenést do místnosti, kde nemrzne. Jen otužilé odrůdy mohou přezimovat venku. A na závěr tip pro mlsouny: nechte na rostlině několik květů, a až dozrají plody, ochutnejte je. Stojí to za to. 

Péče o fuchsie v kostce

  • Na jaře po prvním kvetení seřízněte fuchsie o jeden až dva listy. Lépe se rozvětví a po šesti týdnech vytvoří nová květenství.
  • Rostliny denně zalévejte, nejlépe navečer. Pozor, fuchsie nesnesou přemokření. 
  • Jednou týdně rostliny přihnojte kapalným hnojivem. Zpočátku se doporučuje hnojení dusíkatými hnojivy, později hnojivem s větším obsahem fosforu a draslíku, které stimuluje kvetení.
  • Nedostatek dusíku poznáte na listech: od okrajů žloutnou, ty starší opadávají. Objeví-li se tento problém, přihnojte na list kapalným hnojivem.
  • Na podzim zkraťte výhony o třetinu celkové délky. Do zimoviště je přestěhujte (s výjimkou hybridů Triphylla) po prvních mrazících.
  • Na jaře, v březnu nebo v dubnu, rostliny přesaďte do čerstvého substrátu.

Zimování na světle, nebo ve tmě?

V říjnu před prvními silnými mrazy přeneste fuchsie do zimního příbytku. Ideální je chladný tmavý sklep s teplotou 5 až 10 °C. Rostliny zde shodí listy, které byste měli sebrat a odstranit. Když fuchsie umístíte na teplejší místo, budou potřebovat světlo a jejich listy neopadají. Rostliny zalévejte pravidelně, ale málo a místnost často větrejte.

V říjnu před prvními silnými mrazy přeneste fuchsie do zimního příbytku. Ideální je chladný tmavý sklep s teplotou 5 až 10 °C.

V březnu byste měli fuchsie přemístit na světlejší a teplejší stanoviště, například na okenní parapet málo vytápěné místnosti. V květnu je můžete opět vynést ven na čerstvý vzduch. V prvních dnech byste však neměli rostliny vystavovat přímému slunci. Pokud hrozí nebezpečí pozdních mrazíků, přeneste přechodně rostliny nazpátek do domu. 

Jakmile se na rostlině objeví na jaře první listy, nastává správný čas provést řez. U keřovitých fuchsií odřízněte vrcholky hlavních výhonů a postranní výhony zkraťte na jeden nebo dva páry listů. U fuchsií pěstovaných na vysokokmínku můžete seříznout všechny výhony na dva až tři páry listů. Starší rostliny, které už začínají vyholovat, můžete zmladit výraznějším zpětným řezem.

Praktické tipy od zkušených pěstitelů fuchsií

Uznávané pravidlo, že fuchsie patří do stínu, neplatí vždy stoprocentně. Bez výjimky se týká odrůd s bílými nebo velmi světlými květy, jimž přímé slunce škodí; jinak se ale v dnešním sortimentu najde řada odrůd vhodných i pro pěstování na slunném a teplém stanovišti. 

Trocha historie, odkud a kdy se u nás fuchsie objevily

Uplynulo víc než dvě stě dvacet let od chvíle, kdy se na evropský kontinent dostala první rostlina fuchsie. Ale už přibližně o sto let dřív, v roce 1696, objevil cestovatel ve službách francouzského krále mnich Charles Plumier v peruánské džungli neznámou rostlinu s červenými květy, již pojmenoval Fuchsia triphylla coccinea. 

Množství odrůd je zárukou různorodosti, a tak si každý si může vybrat přesně podle svého vkusu.

Základem řady odrůd, které překvapovaly pestrostí barev květů, se však stalo několik jiných exemplářů. Před první světovou válkou se počítaly na stovky, dnes se udává číslo kolem 12 tisíc. Můžete si tak vybrat fuchsii nejen podle toho, jaké barvy a tvary květů se vám líbí, ale také s ohledem na podmínky, které pro ni máte.

Plné slunce naopak svědčí téměř všem hybridům Triphylla – potomkům druhu, který kdysi dávno objevil Plumier.

Myslete i na otužilost vybraných rostlin. Už zmiňované hybridy Triphylla špatně snášejí chlad, měly by přezimovat při teplotě 8 až 12 °C, zatímco většina ostatních fuchsií se spokojí s teplotou do 10 stupňů Celsia (nebo ve tmě při teplotě do 5 °C). Doporučuje se také hybridy ze skupiny Triphylla přestěhovat do zimoviště o něco dřív.

A co můžete pro své fuchsie udělat právě teď? Někdy se stává, že rostliny polevují v kvetení. V tom případě je seřízněte až ke spícím očkům schovaným v paždí listů a přihnojte – znovu se pokryjí květy a pokvetou až do podzimu.Objevují se rovněž zmínky o fuchsiích, které mohou růst trvale venku. Nelze však na ně stoprocentně spoléhat, otužilá fuchsie magelánská (Fuchsia magellanica) sice může přežít několik let venku, ale je pravděpodobné, že tuhou zimu nepřečká.

Připravte své fuchsie na zimu a namnožte si je

Než přenesete rostliny do zimního příbytku, odstraňte všechny květy a měkké, dosud nevyzrálé výhony. Rostliny pak snáze odolají napadení chorobami a škůdci. (Na co pozor během zimování rostlin čtěte ZDE.)

V tu chvíli je také vhodný čas na množení fuchsií řízkováním. Ze vzrostlých  rostlin snadno získáte zelené řízky a ve 3 krocích vypěstujete mladé rostlinky: 

1/ Odběr řízků

2/ Výsadba řízků

3/ Zakořenění řízků

1/ Odběr: K množení se hodí zdravé výhony bez květů. Odstřižené větévky včetně listů by měly být vitální. Využijte celou délku odstřižených výhonů, špičky i všechny zkrácené části. Každá část výhonu (tedy zelený řízek) by měla být dlouhá 8 až 12 centimetrů a u špičky by měla mít zdravý pár listů. Všechny ostatní listy odstraňte. 

2/ Výsadba: Malé květináče naplňte zeminou určenou k množení, do níž jste přimíchali třetinu písku. Do květináče udělejte kolíkem jednu až tři díry a do každé vysaďte zelený řízek. Zeminou by měly být zahrnuty alespoň dvě ,jizvy‘ po odstraněných listech. Tady a na dolním konci řízku se během 2 až 6 týdnů vytvoří kořínky. Zeminu okolo každého řízku pevně přimáčkněte. 

3/ Zakořenění: Řízky v nádobách zalijte, přiklopte průhledným poklopem a postavte na světlé místo bez přímého slunce s teplotou alespoň 15 °C. Několikrát denně prostor pod poklopem vyvětrejte. Nové listy na špičce řízku signalizují, že rostliny už vytvořily kořínky.