ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

V energetické poradně se řešily revize fotovoltaiky i kdy se vlastně vyplatí

  • 5
Hlavním tématem aktuální poradny byl návrat investice do obnovitelných zdrojů energie. To souvisí i s tím, jaké peníze lze získat z programů Nová zelená úsporám.

Odpovídal Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger. Dotknul se několika problémů, se kterými se naši čtenáři setkali v praxi. Tedy toho, co jen stěží postihne jakýkoliv teoretický elaborát, ale objeví se až při praktické realizaci.

Například čtenář Jindřich evidentně reaguje na nedávné problémy s kvalitou práce některých dodavatelů, o kterých se psalo v médiích, a chtěl by svoji fotovoltaiku po montáži nechat zkontrolovat nezávislým revizním technikem, aby měl jistotu, že byla práce odvedena správně. „Jaké musí mít tento technik oprávnění? A je na internetu někde seznam takovýchto odborníků?“ ptá se.

Zde uvidíte všechny otázky i odpovědi:

„Revizní technik musí mít oprávnění dle § 7 NV 194/2022, o odborné způsobilosti k výkonu činností v elektrotechnice. Pro vyhledání zkuste například portál Ares.cz nebo TIČR,“ odpovídá zcela jednoznačně Matějovič.

Čtenář Vratislav přišel rovnou s konkrétním dotazem včetně údajů o spotřebě. Ve velkém 45 let starém domě by podle jeho údajů bylo třeba provést nejen zateplení, ale i další drahé úpravy. A zajímalo by ho, zda by se vůbec takové investice montáží fotovoltaiky někdy vrátily.

„Podle hodnot, které zmiňujete, je vaše spotřeba energií nízká a FVE by pro vás nedávala smysl. Doporučil bych vám kombinaci tepelného čerpadla s termikou, kterou lze napojit do jedné nádrže. Náklady na toto řešení se pohybují přibližně kolem 400 tisíc Kč, přičemž cca 150 tisíc můžete získat zpět z dotačního programu Nová zelená úsporám. Od března do konce září tak můžete vodu ohřívat zdarma,“ radí odborník.

Čtenář Michal řeší to, co zřejmě většina ostatních majitelů starších domů. „Vyplatí se majiteli staršího nezatepleného rodinného domku investice do solární elektrárny nebo tepelného čerpadla, pokud je dům nyní kompletně vytápěn plynem (topeni + ohřev TUV)? Počítal jsem si návratnost investice do solární elektrárny nebo tepelného čerpadla a nemohu se dopočítat.“

„Nejprve bych doporučil dům zateplit, využít třeba dotaci Oprav dům po babičce, pro instalaci tepelného čerpadla je nutné znát tepelné ztráty, dále je třeba vzít v úvahu mnoho dalších parametrů (počet osob, spotřeba vody, spotřeba energie atd.),“ radí Matějovič.

Jakuba by zase zajímalo, jak je to s klimatizací. „Chtěl bych se zeptat na dotace. 1) Je možné čerpat dotaci i na pořízení klimatizace, která umí topit (tepelné čerpadlo vzduch–vzduch), jelikož přecházíme z přímotopů na efektivnější zdroj? 2) Je možné čerpat dotaci (Oprav dům po babičce) na již započatou stavbu chalupy, pokud bude v nějakém vyšším energeticky úsporném režimu?

„Na tepelné čerpadlo můžete žádat o dotaci Nová zelená úsporám nebo v Kotlíkové dotaci. Na renovaci započatou po 1. 1. 2021, kterou doložíte fakturami a projektem, můžete žádat o dotaci zpětně,“ radí Matějovič.

Trošku asi zklamal tázajícího se Aleše, kterého zajímaly podmínky dotace Oprav dům po babičce, ale rád by stavbu provedl spíš svépomocí. Bude totiž muset nechat vypracovat projekt úsporných opatření, takže úplně vlastními silami to zřejmě nebude možno provést.

„V případě dotace Oprav dům po babičce je potřeba doložit projekt s vyhodnocením předpokládaných úsporných opatření, opravy můžete provést sám, je třeba pořídit fotodokumentaci a doložit všechny platby faktur. Dotace se vztahuje na optimální zateplení, můžete žádat i o další dotaci na úsporu pomocí fotovoltaiky, výměnu zdroje tepla, dešťovku, dobíjecí box pro automobil a další,“ říká odborník.

A šťastný nebude ani Petr. Má sice invaliditu 3. stupně, ale nadstandardní příjmy, zároveň však zvýšené náklady na péči. Manželka je však zdravá, takže program Nová zelená úsporám Light se na něj nebude vztahovat.

„V případě dotace Nová zelená úsporám Light musí všichni členové domácnosti pobírat invalidní důchod 3. stupně, starobní důchod nebo příspěvek na bydlení. Doporučuji vám tedy zažádat o standardní dotaci Nová zelená úsporám,“ říká Matějovič.

Odpovídal

Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger. Své první manažerské kroky udělal ve společnosti Geus Okna. Tam jej začalo bavit vedení lidí a vytváření nových příležitostí, což od roku 2019 plně využívá ve společnosti Schlieger.

Prošel zde řadou manažerských pozic, vybudoval 5 interních oddělení a aktuálně zastává pozici provozního ředitele.

Když zrovna nezdolává překážky v práci, leze po stěně, hraje fotbal a v zimě rád lyžuje. Mezi jeho velké vášně patří cestování a technologie. Baví ho zkoumat novinky především v oboru energetiky a je velkým fanouškem 3D tisku.


Jak ušetřit