Mohlo to být lepší, říká Ivan Hašek

Ivan Hašek - Ivan Hašek. | foto: Michal SváčekMF DNES

27 2006
Praha - Minulý rok prožil Ivan Hašek vánoční svátky sám v exotické Dubaji, kam zmizel na angažmá po třech marných pokusech stát se šéfem českého fotbalu. Ač podporován drtivou většinou fanoušků i bývalých reprezentantů, neprolomil tehdy Hašek dvojblok Mokrý–Košťál a zůstal neúspěšným kandidátem.

Letos je vše jinak. Vánoce si třiačtyřicetiletý trenér užívá s rodinou v Česku, neboť francouzská liga, kde trénuje St. Etienne, má zimní pauzu.

A neúspěch nemůže být s jeho jménem ani náznakem spojován: St. Etienne, jež mělo podle prognóz patřit v lepším případě mezi průměr, je po polovině soutěže čtvrté.

Nasbíralo navíc 31 bodů, což je nejlepším klubovým počinem za posledních 20 let.

"Byl to pro mě dobrý rok," souhlasí Hašek. Vzápětí však potvrdí pověst muže, který nesnáší porážky: "Ale úplně spokojen nejsem, mohlo to být lepší."

Mluvíte tak i proto, že jste večer před Štědrým dnem prohráli 1:2 v Marseille? Nepokazila vám ta porážka trošku svátky?
Trošku? Řekl bych, že trošku víc. Každá porážka mě mrzí a tahle o to víc, že se vůbec prohrát nemuselo. Začali jsme sice hodně špatně, prvních deset minut jsme byli pod tlakem a dostali z něj gól. I když jsme věděli že Cissé (útočník Marseille) není silný při standardce hlavou, ale naopak při dorážkách a přesně jsme si to ukazovali na videu, on byl při odraženém balonu volný a skóroval.

Marek Heinz ale těsně před přestávkou srovnal, což byl pro nás ideální stav. Pak jsme měli převahu, jenže ve chvíli, kdy domácí diváci začali být nervózní a z tribun se ozýval pískot, jsme dostali zbytečný gól po chybách v defenzivě. Třikrát jsme nedokázali vyvézt balon.

Motivoval jste hráče i tím, aby vám nezkazili Vánoce?
Něco takového proběhlo. Ale nešlo o mě. Chtěli jsme si všichni dát dárek pod stromeček a také dát dárek všem, co nám fandí. Nevyšlo to. I když je tenhle bodový zisk pro St. Etienne v první lize největší za posledních dvacet let, chtěli jsme víc.

Vážně vám ta porážka zkazí dovolenou?
Právě o to je to horší, že v nejbližších dnech není žádný zápas. Porážka vždycky mrzí do dalšího zápasu a my ten příští hrajeme až ve francouzském poháru 6. ledna se Sochaux. Do té doby to všichni musíme nějak skousnout.

I tak ale musíte být s účinkováním St. Etienne pod svým vedením spokojen.
Je to bohužel jen polovina soutěže. A je statisticky podloženo, že druhá polovina bývá pro St. Etienne hrůzou. Vážně to byla v minulosti katastrofa. Hráči měli špatnou zimní přípravu, od toho se to odvíjelo. Takže teď zkusíme jet do tepla na jih Francie, což dřív nebylo, a zkusíme se připravit líp.

Čili máte z jarní části ligy obavy?
Je tu ještě další důvod. Spousta ostatních týmů s námi na přední příčky nepočítala, ale teď si na nás už dá každý pozor. Kvůli tomu přicházejí i tlaky zvenčí.

Jaké tlaky?
Třeba na naše klíčové hráče, aby odešli. Ustát tohle všechno bude hlavně po psychické stránce obtížné. Hráči kolem sebe tyhle negativní jevy cítí.

Ostatní vás mají zájem psychicky rozložit?
Samozřejmě. Lepší týmy nám zajíždějí do hráčů. Říkají, abychom je pustili, když ne na přestup, tak aspoň na hostování.

Co s tím jako trenér můžete udělat?
Je to složitý. Neustále musíte s hráči mluvit, přesvědčovat je, aby se pro St. Etienne udrželi v bojovné náladě. Ale třeba o Piquionna, což je náš útočník z Guadelupu, má velký zájem Lyon. Dává mu třikrát až čtyřikrát lepší podmínky, než má tady, to je problém.

Ivan Hašek

Fotbalový trenér, narozen 6. září 1963 v Městci Králové.

Má právnické vzdělání. V letech 1987 a 1988 byl Nejlepším fotbalistou Československa. Hrál mimo jiné za Spartu, Štrasburk a dva roky v Japonsku. Za reprezentaci odehrál 56 zápasů, dal 5 gólů a v 21 zápasech ji vedl jako kapitán.

Jako trenér vedl Spartu, Štrasburk, japonské Kóbe, působil v Dubaji a nyní koučuje St. Etienne. Minulý rok neúspěšně kandidoval na předsedu fotbalového svazu.

Je ženatý, s manželkou Kateřinou má syny Pavla a Ivana. Mluví francouzsky, německy, rusky, japonsky a anglicky.

Lyon nemá v lize konkurenci, navíc je se St. Etienne soused. Jaká je mezi oběma kluby rivalita?
Strašná. Větší než mezi Spartou a Slavií. Region žije vzájemným soubojem čtrnáct dní dopředu. Tady v nadsázce říkají: Můžete prohrát všechno, ale Lyon musíte porazit.

Což se vám, pokud se nepletu, na podzim nepodařilo.
Prohráli jsme tam dva jedna gólem v závěru, když nám rozhodčí pět minut před koncem nespravedlivě vyloučil hráče. Fanoušci ale nebyli příliš zklamaní. Pro nás je ocenění, když Lyon říká, že nejsložitější zápas v lize hrál právě s námi.

Zmiňujete nespravedlivé vyloučení. Vidí v tom i ve Francii spousta lidí úmysl, jak by tomu bylo v Česku?
Všude na světě rozhodčí silnější kluby tlačí. Nebo nevím, jestli úplně tlačí, ale neviděl jsem, že by někdy poškodili Lyon. Stejně jako nepoškodí Real nebo Barcelonu. To je skutečnost, ale neznamená to, že se s tím smíříte a že nebudete bojovat.

Lyon nemá v lize konkurenci, ale za ním je skupina týmů včetně St. Etienne.
Kromě Lyonu je francouzská liga strašně vyrovnaná a rozhodují v ní maličkosti. Musím přiznat, že jsme na podzim měli i štěstí, že se nám vyhnula zranění, ta nás bohužel potkala až teď v závěru.

Takže je i pro vás překvapení, jak je váš tým vysoko?
Podle toho, co jsme v zápasech předváděli, to pro mě překvapení není. Nehráli jsme špatně.

Jste tedy jako trenér v St. Etienne král?
Ne. Všichni tam vědí, co se může na jaře stát. A také, že třeba někteří hráči váhají nad nabídkami odjinud, což mužstvo může rozhodit.

Snaží se někdo rozhodit přímo vás? Předhazují vám například, že jste cizinec?
Ani ne. Náznaky jsou občas v novinách, které někdy dloubají.

Jak dloubají?
To jsou spíš takové špíčky než věci, které se týkají hry. Ani je nechci rozebírat, člověk se nad ně musí povznést. Tím spíš, že noviny jsou k nám jinak objektivní.

Ani vedení klubu nemyslí po povedeném podzimu na víc než na 10. místo, což byl cíl před sezonou? Vždyť nejste daleko od Ligy mistrů.
Znovu říkám: Je půlka sezony. Ale budeme se samozřejmě snažit vytřískat z našeho postavení co nejvíc.

Řeknete, že za sebou máte povedený rok?
Co se týká fotbalu, tak celkem jo. Určitě jsem spokojen. Letošek jsem začal v Dubaji, a to byla nejen z fotbalové stránky velmi cenná zkušenost. Ale úspěch je rychle pryč, stačí prohrát tři čtyři zápasy.

Po trpkém loňském roce, kdy jste marně usiloval o post předsedy svazu, musí být letošek balzám, ne?
Já jsem ale vděčný i za to, že jsem si vyzkoušel volby. Objížděl jsem v rámci kampaně různá místa a díky tomu jsem poznal skvělé lidi, kterým jde o fotbal. Takže v žádném případě nelituji.

A jak byste komentoval období pod vládou pana Mokrého a jeho místopředsedy Košťála, kteří vás ve volbách porazili?
Přijde mi to jako před valnou hromadou, na níž byli zvoleni. Tedy, že se nic v našem fotbale nezměnilo.

Myslíte to tak, že lidé, kteří mu vládnou, nemají na změnách zájem?
Třeba i zájem mají, ale žádné změny se svým kreditem dělat nemohou.

Je pro vás důkazem i to, že stále nejsou připraveny stanovy, jež by vylučovaly při volbě předsedy další pat?
To mě nepřekvapuje. Oni sice ti pánové změny stanov po svém zvolení slibovali, ale proč by to dělali.

Upřímně: Nejste vlastně rád, že místo funkcionaření trénujete? Není to větší zábava než sedět na svazu?
Já nikdy netvrdil, že tam budu sedět deset patnáct let. Byl jsem připraven na čtyři roky, tedy na jedno volební období. Jsem rád, že jsem to zkusil, a vím, že ve fotbale je spousta lidí, kteří mají zájem na změnách. A ono se to jednou změní.

Myslíte, že lidé, co vás před volbami otevřeně podporovali, mají nyní problémy? Naznačuje to například Slavia.
Některým lidem se to určitě teď vrací, někteří lidé museli úplně odejít z fotbalu. Všech je mi líto, ale zase na druhou stranu: když jsme do toho šli, tak s vědomím, že se to nemusí povést a že pak poneseme následky.

Kteří lidé museli z fotbalu odejít?
To nejsou známí lidi. Byli třeba na okresech, mysleli to s fotbalem poctivě a teď si ani nikde nestěžují. Ale je hodně lidí, kteří změnu chtějí a není možné, aby nepřišla. Nemůžeme se ubírat jiným směrem než vyspělá Evropa.

Budete v čele té změny stát opět vy? Přemýšlíte, že budete kandidovat na předsedu ve volbách 2009?
Já teď přemýšlím pouze nad tím, koho 6. ledna postavím proti Sochaux. To je teď můj největší problém.

Dobře, tak pojďme zpět k St. Etienne. Hraje tam i český reprezentant Marek Heinz, který se trápil v Turecku. Chtěl jste zachránit pohozený poklad?
Věděl jsem především, že je to hráč, kterého do mužstva potřebuji. Marek umí přidržet míč, je důležitý za útokem. Věděl jsem, že se do našeho systému ideálně hodí.

Dokazuje vám to Heinz na hřišti?
Ještě má rezervy. Některé věci mu vyčítám, protože vím, že má ještě na víc a může se zlepšovat. Podává ale dobré výkony a ihned si ho oblíbili fanoušci.

Je pro vás důležité mít v mužstvu českého hráče?
Nekoukám v první řadě na to, jestli je někdo Čech, ale jak prospěje týmu. Když ale vím o někom, kdo se hodí, že je z Česka, tak ho vezmu raději než někoho třeba ze severní Evropy. Už jen proto, že odpadá jazyková bariéra.

Přibude do St. Etienne další Čech? Je aspoň píď pravdy na zprávě, že se zajímáte o Milana Baroše?
Zatím není žádné přestupové období. Milan má navíc smlouvu v Aston Ville, odkud nemůže odejít. Tím je řečeno vše.

Autor:

Los Ligy mistrů

Liga mistrů, play off: Kluž - Slavia v úterý 20 srpna, odveta Slavia - Kluž ve středu 28. srpna.

Kurzy

AnglieNěmeckoŠpanělskoItálieFrancie
24. 8.Watford - West Ham2.103.573.49
24. 8.Liverpool - Arsenal1.504.846.02
24. 8.Sheffield Utd. - Leicester3.443.222.27
24. 8.Brighton - Southampton2.453.263.04
24. 8.Norwich - Chelsea4.163.951.83
24. 8.Manchester U. - Crystal P.1.375.009.06
23. 8.Aston Villa - Everton3.163.532.25
25. 8.Bournemouth - Manchester C.14.807.601.19
25. 8.Tottenham - Newcastle1.236.4513.60
25. 8.Wolves - Burnley1.863.414.76
25. 8.Hertha - Wolfsburg2.423.512.90
25. 8.RB Leipzig - Frankfurt1.514.626.17
24. 8.Paderborn - Freiburg2.383.612.89
23. 8.1. FC Köln - Dortmund6.134.821.49
24. 8.Augsburg - Union Berlin2.263.353.31
24. 8.Hoffenheim - Bremen1.913.953.80
24. 8.Düsseldorf - Leverkusen4.404.181.74
24. 8.Mainz - M´gladbach2.963.482.39
24. 8.Schalke - Bayern7.985.111.39
24. 8.Getafe - Bilbao2.672.982.99
24. 8.Real Madrid - Valladolid1.207.2714.30
25. 8.Alavés - Espanyol2.543.163.00
25. 8.Mallorca - S. Sebastian2.973.262.50
24. 8.Vigo - Valencia3.203.482.26
25. 8.Leganés - Atl. Madrid5.173.301.84
25. 8.FC Barcelona - Betis Sevilla1.276.2410.70
23. 8.Levante - Villarreal2.603.542.66
24. 8.Osasuna - Eibar2.583.192.91
23. 8.Granada - FC Sevilla3.923.631.96
25. 8.Sampdoria-Lazio Roma3.463.442.17
24. 8.Parma-Juventus9.775.071.35
25. 8.Spal-Bergamo4.763.591.81
25. 8.Udinese-AC Milan3.763.332.10
25. 8.Hellas Verona-Bologna3.363.232.29
25. 8.FC Torino-Sassuolo1.903.524.35
25. 8.Cagliari-Brescia1.873.624.37
24. 8.Fiorentina-Napoli4.743.741.78
25. 8.AS Roma-FC Genoa1.494.337.22
26. 8.Inter Milano-Lecce1.236.1812.40
25. 8.Paris SG - Toulouse1.1110.5025.00
25. 8.Monaco - Nimes1.683.945.20
25. 8.Strasbourg - Rennes2.733.202.73
24. 8.Brest - Reims2.713.072.86
24. 8.Angers - Metz2.133.233.80
24. 8.Amiens - Nantes2.792.992.84
24. 8.Dijon - Bordeaux2.603.232.86
28. 8.Lille - St. Etienne2.243.323.17
27. 8.Montpellier - Lyon3.413.412.10
28. 8.Nice - Marseille2.913.162.47
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
KLUBZVRPSB
1.Liverpool22006:26
2.Arsenal22003:16
3.Manchester City21107:24
4.Manchester United21105:14
5.Brighton21104:14
6.Tottenham21105:34
7.Bournemouth21103:24
8.Sheffield United21102:14
9.Everton21101:04
10.Burnley21014:23
KLUBZVRPSB
1.Dortmund11005:13
2.Lipsko11004:03
3.Freiburg11003:03
4.Düsseldorf11003:13
5.Leverkusen11003:23
6.Wolfsburg11002:13
7.Eintracht Frankfurt11001:03
8.Bayern Mnichov10102:21
8.Hertha Berlín10102:21
10.Mönchengladbach10100:01
KLUBZVRPSB
1.Real Madrid11003:13
2.FC Sevilla11002:03
3.Mallorca11002:13
3. Valladolid11002:13
5.Alavés11001:03
5. Atlético Madrid11001:03
5. Bilbao11001:03
5. Pamplona11001:03
9.Granada10104:41
9. Villarreal10104:41
KLUBZVRPSB
1.Juventus Turín00000:00
2.Neapol00000:00
3.Bergamo00000:00
4.Inter Milán00000:00
5.AC Milán00000:00
6.AS Řím00000:00
7.FC Turín00000:00
8.Lazio Řím00000:00
9.Sampdoria Janov00000:00
10.Boloňa00000:00
KLUBZVRPSB
1.Lyon22009:06
2.Nice22004:26
3.Rennes22003:16
4.Mety21104:14
5.Remeš21102:04
6.St. Etienne21103:24
7.Toulouse21102:14
8.Paris St. Germain21014:23
9.Amiens21012:23
10.Lille21012:23

Nejčtenější

Signál přímo na Kluž. Masopustovi trenéři nevěřili, u gólu radil i Souček

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Nešlo mu to, na tréninku byl v té pozici několikrát, a ne a ne se trefit. Poprvé, podruhé, potřetí....

Trpišovský: Že je skoro hotovo? Vůbec. Doma musí být výkon lepší

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci před zápasem v Kluži.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Do Prahy jeho tým veze výsledek, který dává velkou naději. Vítězství 1:0 v Kluži muselo Jindřicha...

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

VIDEO Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem...

Chyby sudího na Spartě, Baník měl dohrávat bez dvou vyloučených

Václavu Procházkovi z Baníku Ostrava se nelíbí verdikt rozhodčího Ondřeje...

Fotbalový sudí Ondřej Ginzel v ligovém šlágru na Spartě, kde hostovala Ostrava, hrubě chyboval....

Slavia ve hře o jackpot. Proti Kluži může vydělat víc než za minulý ročník

Trénink fotbalistů Slavie na hřišti rumunské Kluže. Vlevo kouč Trpišovský,...

Kluž (Od našeho zpravodaje) Během šesti zápasů na podzim a dalších šesti v průběhu jarní části Evropské ligy vydělala fotbalová...

Další z rubriky

Ribéry se upsal Fiorentině. Těším se na dva roky na vysoké úrovni, řekl

Franck Ribéry z Bayernu Mnichov (vlevo) se snaží vyhnout Davidu Abrahamovi z...

Francouzský fotbalista Franck Ribéry bude hrát za Fiorentinu. Po odchodu z Bayernu Mnichov podepsal...

PSG poprvé ztratilo, Rennes mu oplatilo porážku ze Superpoháru

M'Baye Niang z Rennes (vlevo) slaví branku v utkání proti PSG.

Obhájci titulu ve francouzské lize Paris Saint-Germain utrpěli první porážku v sezoně už ve 2....

Gól neplatí. Na City uplatnili nové pravidlo o hraní rukou, i díky VAR

Gól neplatí, oznamuje světelná tabulce na stadionu Manchesteru City poté, co...

Před pár měsíci uznávaný fotbalový kouč Mauricio Pochettino z Tottenhamu Hotspur říkal: „Video...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ – ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz