Fanoušci Newcastlu před stadionem oslavují příchod nového saúdského majitele.

Fanoušci Newcastlu před stadionem oslavují příchod nového saúdského majitele. | foto: AP

Nejvíc se rozšoupl Newcastle a dva dlužníci. Vrací se doba předcovidová?

  • 6
Ta částka možná leckoho překvapí. Zvlášť ve srovnání s předchozími roky, které byly, pokud jde o lednový přestupový termín, v rámci největších fotbalových evropských soutěží o poznání chudší. Vrací se doba předpandemická?

„Právě skončené přestupní období naznačuje, že finanční dopady covidu na jednotlivé kluby polevují,“ cituje BBC Dana Jonese ze společnosti Deloitte.

Kdo utratil nejvíc

Newcastle - 82,2
Juventus - 73,7
Barcelona - 47,1
Liverpool - 33,3
Everton - 29,6

Všechny uvedené částky jsou v milionech liber (The Guardian)

Týká se to zejména anglických týmů, které díky nejvýraznějším příjmům z televizních práv a dalších komerčních aktivit na evropském trhu ekonomicky dlouhodobě dominují.

Vždyť i letos utratily za přestupy dohromady 295 milionů liber, což je nejvíc od roku 2018, kdy se souhrnná částka vyšplhala dokonce na 430 milionů britské měny. A nejen to: jde o druhou nejvyšší částku vůbec.

Přitom loni se utrácelo málo, jen 70 milionů, což vedle pandemie částečně způsobily i nové pobrexitové regule

„Teď jsme ovšem s výdaji pevně zase zpátky tam, kde jsme byli před covidem,“ podotýká Jones. „Premier League znovu potvrdila status ekonomicky nejsilnější soutěže světa, v čemž jí pomáhají i opět plné tribuny či nový zámořský televizní deal.“

Ten zástupci anglické ligy uzavřeli s americkou NBC Sports loni v listopadu. Šestiletý kontrakt, platný od příští sezony, vynese tamním klubům dohromady přes dvě miliardy liber čili více než dvojnásobek předchozí dohody. 

Na značnou část peněz si navíc sáhnou i covidem nejvíce zasažené kluby z nižších soutěží.

Jiný svět, že?

Nejen v porovnání s Českem. O podobně tučných smlouvách si mohou nechat zdát i ostatní top evropské ligy. Možná i proto Itálie, Německo, Španělsko a Francie utratily v lednu v součtu jen o něco málo víc než Anglie.

Nadšení i zděšení. Nový majitel Newcastlu, bohatší než celá Premier League

Nepřekvapí, že nejaktivnější na celém kontinentu byl v lednu Newcastle, podporován takřka bezednými finančními toky ze Saúdské Arábie.

Lednové výdaje na přestupy

Anglie a zbytek světa

Kluby z elitních soutěží v Itálii, Německu, Španělsku a Francii vynaložily na přestupy v zimě 317 milionů liber, což je asi jen o 2,5 milionu víc než týmy v prvních čtyřech anglických ligách.

Pro tuhý boj o záchranu koupil čtyři nové hráče a pátého si půjčil. Nejdražší akvizice? Brazilský reprezentant Bruno Guimaraes, o něhož usiloval i londýnský Arsenal.

Newcastle za něj do Lyonu poslal přes třicet milionů liber, což byla třetí nejvyšší částka měsíce. Stejnou sumu platil také Liverpool za kolumbijské křídlo Luise Díaze z Porta.

Ferran Torres šel z Manchesteru City do Barcelony za více než pětačtyřicet milionů liber a Dušan Vlahovič, přestupová bomba zimy, vyměnil Fiorentinu za Juventus za částku přesahující šedesát milionů.

Žhavé zboží ze Serie A? Sebevědomý Zlatan z Bělehradu

Mimochodem, i o srbského kanonýra dlouhodobě stál Arsenal, ale narazil na nezájem ze strany hráče. A protože nesehnal jinou alternativu, z přestupového období vymanévroval s prázdnýma rukama, jakkoli ještě na začátku měsíce trenér Mikel Arteta vyhlašoval: „Budeme posilovat.“

Místo toho se zbavil několika hráčů z širšího kádru a definitivně přišel i o exkapitána Pierre-Emericka Aubameyanga. Gabonský fotbalista měl v Barceloně nejprve hostovat, ale nakonec se v Londýně, kde kvůli disciplinárním prohřeškům od prosince nenastupuje, dohodl na ukončení smlouvy.

Případ Aubameyang: potíže v klubu i v reprezentaci. Vážně odjel jen kvůli srdci?

Byla to jedna z nejpodivnějších příhod pondělka, který byl pro většinu Evropy posledním dnem přestupů.

Aubameyang, jenž chybí v týmu Arsenalu na přípravném kempu v Dubaji, údajně do katalánské metropole letěl navštívit otce. Jakmile se ovšem během odpoledne na sociálních sítích objevily jeho fotografie z letiště El Prat, jednání na trase Barcelona-Londýn se okamžitě rozběhla a - prvotním karambolům navzdory - zdárně dospěla do cíle. 

A který z lednových přesunů nejvíc zaujal vás? 

Deset nejzajímavějších evropských přestupů zimy

Pierre-Emerick Aubameyang z Arsenalu do Barcelony jako volný hráč:
Není to tak dávno, co pod společnou fotografii s Mikelem Artetou napsal na sociální síti jasný vzkaz: „Můj manažer.“ Vřelé vztahy však i kvůli několika disciplinárním prohřeškům ochladly, excelentní střelec ztratil formu i kapitánskou pásku. Ve dvaatřiceti letech zkusí oživit kariéru v Barceloně.

Sardar Azmoun z Petrohradu do Leverkusenu za nezveřejněnou částku:
Nečekaný tah Leverkusenu, který uspíšil příchod íránského útočníka z Petrohradu. V plánu přitom bylo, že dorazí v létě. Že by příprava na blížící se odchod Patrika Schicka?

Philippe Coutinho z Barcelony do Aston Villy na hostování:
Návrat do Anglie mu vyšel, když hned v prvním utkání zařídil bodový zisk proti Manchesteru United. Bývalá hvězda Liverpoolu a stále ještě hráč Barcelony. V Aston Ville hostuje, aby pomohl sobě i bývalému parťákovi a dnes kouči Stevenu Gerrardovi.

Luís Diaz z Porta do Liverpoolu za 33,3 milionu liber:
Další povedený kšeft Porta, které produktivního křídelníka přivedlo před třemi lety z rodné Kolumbie. V pětadvaceti letech je nachystaný na anglickou ligu, ideální typ do systému trenéra Jürgena Kloppa; klidně může vystrnadit Sadia Maného.

Christian Eriksen do Brentfordu jako volný hráč:
Pohádkový příběh dánského hrdiny. Po červnovém kolapsu, následné operaci srdce a více než půlroční pauze se vrací na nejvyšší úroveň. Nováček Brentford mu dal prozatím smlouvu na šest měsíců. Eriksenův cíl? Účast na listopadovém mistrovství světa v Kataru.

Bruno Guimaraes z Lyonu do Newcastlu za 33,3 milionu liber:
Hráč, po kterém pokukovala řada evropských velkoklubů. V Newcastlu má píchnout se záchranou první ligy. Stejně jako další posily: Chris Wood z Burnley, Dan Burn z Brightonu, Kieran Trippier z Atlétika Madrid a Matt Targett z Aston Villy.

Aaron Ramsey z Juventusu do Rangers na hostování:
V Juventusu štěstí nenašel a po necelých třech sezonách se vrací zpátky na ostrovy. Bývalý lídr Arsenalu čekal na nabídky do poslední chvíle, některé z anglické ligy údajně odmítl a vybral si skotské Rangers.

Ferran Torres z Manchesteru City do Barcelony za 46,3 milionu liber:
Posila pro Barcelonu i navzdory jejím obřím finančním trablům. Otrkal se během půldruhého roku v Anglii, odkud má i mistrovský titul. Na Camp Nou na něm chtějí postavit novou éru.

Dušan Vlahovič z Fiorentiny do Juventusu za 62,5 milionu liber:
Také Juventus se i přes vlastní ekonomické potíže - v poslední sezoně vykázal po Barceloně a Interu nejvýraznější finanční ztráty v Evropě - plácl přes kapsu. Přestup za více než 60 milionů liber usnadnila i hráčova nesmírná touha zůstat v Itálii. Premier League odmítl.

Wout Weghorst z Wolfsburgu do Burnley za 12 milionů liber:
Nizozemský obr z Wolfsburgu měří takřka dva metry, zachrání Burnley? V týmu se stane výraznou konkurencí pro českého reprezentanta Matěje Vydru.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko