Útočník Liverpoolu Luis Suárez slaví svou trefu do sítě Cardiffu.

Útočník Liverpoolu Luis Suárez slaví svou trefu do sítě Cardiffu. | foto: Reuters

V Anglii skórovali Vydra a Kozák, Suárez poslal Liverpool do čela

• 15
Od letního přestupu se Matěj Vydra dočkal prvního gólu za West Bromwich, proti Hullu zařídil z pozice náhradníka remízu 1:1. V 17. kole Premier League se trefil i další český útočník Libor Kozák, ale jeho zásah k bodovému zisku nepomohl - Aston Villa prohrála na hřišti Stoke City 1:2.

Loni dával Vydra v druhé anglické lize jeden gól za druhým, v nejvyšší soutěži se na něj načekal dlouho - v dresu West Bromwiche se předvedl teprve posedmé. Doma proti Hull City se dostal na hřiště v 69. minutě, když jeho tým prohrával 0:1, a prosadil se tři minuty před koncem po pěkné kombinaci ranou ke vzdálenější tyči.

"Mám z Matěje radost. Tvrdě na sobě pracuje a možná už jsou tu náznaky toho, co předváděl v druhé lize," řekl dočasný kouč West Bromwiche Keith Downing, jehož mužstvu nyní patří šestnácté místo. Aston Villa je na tom o tři příčky i body lépe, ale tentokrát neuspěla.

Nejlepší střelci

19 gólů - Luis Suárez (Liverpool)

13 - Sergio Agüero (Manchester City)

9 - Daniel Sturridge (Liverpool), Yaya Touré (Manchester City)

V jejím duelu se Stoke padaly góly až ve druhém poločase. Do vedení šli domácí díky gólu záložníka Adama, jenže v 66. minutě obránce Pieters naprosto zbabral malou domů, poslal míč přímo na kopačku Kozáka a ten nabídnutou šancí nepohrdl.

Stoke si však vzalo vedení brzy zpátky, čtyři minuty nato rozhodl o jeho výhře útočník Crouch. Kozák měl poté ještě jednu příležitost, ale pálil kousek nad břevno.

Žádný fotbalista asi momentálně nemá takovou formu jako útočník Luis Suárez, jenž byl znovu k nezastavení. Dvěma góly a asistencí zařídil Liverpoolu výhru 3:1 nad nováčkem z Cardiffu.

Jeho tým díky tomu poskočil do čela tabulky o bod před dosud vedoucí Arsenal, který má však k dobru pondělní šlágr proti Chelsea.

Čtvrté vítězství Liverpoolu v řadě se zrodilo v prvním poločase: v 25. minutě napálil Suárez míč z voleje po centru Hendersona, v 45. se trefil krásně zpoza pokutového území a mezitím přihrál na gól Raheemu Sterlingovi.

Cardiff pozlobil domácí až ve druhém poločase, výsledkem byla hlavička záložníka Mutche na 1:3.

Statistiky Suáreze, jenž chtěl v létě z Liverpoolu odejít a v pátek s ním podepsal novou smlouvu, jsou úchvatné. Během tohoto měsíce dal šestadvacetiletý Uruguayec v Premier League zatím deset gólů a minimálně dvakrát skóroval počtvrté za sebou. Obojí znamená nový rekord.

Tabulku střelců vede suverénně s 19 trefami, druhý Sergio Agüero z Manchesteru City jich má na kontě 13. Úvodních pět zápasů přitom Suárez kvůli disciplinárnímu trestu zmeškal.

Uspěly také oba kluby z Manchesteru a slaví čtvrtou soutěžní výhru v řadě. City přišlo na Fulhamu o dvoubrankový náskok, ale góly Navase a Milnera v závěru vše napravily a posunuly "Citizens" alespoň do pondělka na druhé místo.

To United mají před sebou ještě dlouhou cestu vzhůru. Proti West Hamu sice potvrdili zlepšení formy, ale stále jsou až osmí a od prvního místa je dělí osm bodů.

Vítězství zařídili v první půli Welbeck a Januzaj, po přestávce přidal třetí gól Young. Na 1:3 upravil v závěru výsledek hostující Cole.

Zpátky před United se v neděli dostal Tottenham, který první zápas po odvolání trenéra Villas-Boase zvládl a napravil tak debakl 0:5 s Liverpoolem z minulého kola. Na Liverpool ztrácí šest bodů.

V Southamptonu sice Londýňané, jejichž dočasný kouč Tim Sherwood změnil základní sestavu na šesti postech, prohrávali, ale nepříznivý stav dokázali otočit. V 59. minutě vyrovnal domácí Lambert na 2:2, ovšem pět minut poté rozhodl o výhře Tottenhamu svým druhým gólem v utkání útočník Emmanuel Adebayor. Dvakrát se trefil naposledy v květnu 2012.

Na čtvrtou příčku před Chelsea se minimálně do pondělí posunul Everton, který vybojoval vítězství 2:1 na půdě Swansea.

Výsledky 17. kola: Liverpool - Cardiff 3:1 (25. a 45. Suárez, 42. Sterling - 58. Mutch), Crystal Palace - Newcastle 0:3 (25. Cabaye, 39. vlastní Delaney, 86. Ben Arfa z pen.), Fulham - Manchester City 2:4 (50. Richardson, 69. vlastní Kompany - 23. Touré, 43. Kompany, 78. Navas, 83. Milner), Manchester United - West Ham United 3:1 (26. Welbeck, 36. Januzaj, 72. Young - 81. Cole), Stoke - Aston Villa 2:1 (50. Adam, 70. Crouch - 66. Kozák), Sunderland - Norwich 0:0, West Bromwich - Hull 1:1 (87. Vydra - 28. Livermore), Southampton - Tottenham 2:3 (13. Lallana, 60. Lambert - 25. a 64. Adebayor, 54. vlastní Hooiveld), Swansea - Everton 1:2 (70. vlastní Oviedo - 56. Coleman, 84. Barkley).