Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Československo ožívá díky fotbalu

  6:00
Praha - Československo ožívá. A může za to fotbal. Český a slovenský svaz uvažují, že budou pořádat mistrovství Evropy v roce 2020. „Je naší povinností, abychom se o to pokusili,“ prohlásil český šéf Pavel Mokrý. „Společný šampionát nás eminentně zajímá. Měli bychom mít odvahu do toho jít,“ řekl František Laurinec, předseda slovenského svazu.

Česko - Německo, nominace na Euro 2008 | foto: MF DNES

Úterní jednání v Bratislavě bylo startem k budoucnosti, která je nejistá, ale vypadá zajímavě.

Představte si, že za třináct let v červnu nasednete v Praze do pendolina a vyrazíte na evropský šlágr Itálie–Španělsko do Ostravy. Potom přespíte a druhý den ráno se svezete do Košic na utkání Portugalsko–Německo.

A do toho budete mít jistotu, že turnaj nemine ani reprezentaci Česka, protože pořadatelé mistrovství Evropy mají účast zaručenou.

Mimochodem, právě fotbal byl jedním z posledních projektů, které Česko a Slovensko spojovaly. Ještě v listopadu 1993, čili téměř rok po rozdělení, bojovala společná reprezentace RCS o mistrovství světa v Americe. Neúspěšně. Pak už spolu oba státy jen soupeřily.

Pro rok 2020 se můžou znovu spojit. O co se tedy Češi a Slováci chtějí pokusit? MF DNES se pokusila odpovědět na žhavé otázky.

1. Proč právě fotbalové Euro? Fotbalové mistrovství Evropy je velká lukrativní událost. Po mistrovství světa a letních olympijských hrách se řadí mezi nejsledovanější sportovní akce. Pořadatel se stává nejméně na měsíc hlavním bodem na kontinentu.


Euro a stadiony: Jaká je situace dnes?

Praha - Eden
Slavnostní otevření nového Edenu by mělo proběhnout už v březnu. Alespoň Slavia to plánuje. Reprezentace se tam chce rozloučit s českými fanoušky před odletem na mistrovství Evropy 2008. Kapacita? 21 tisíc diváků. Pro šampionát je to málo.

Praha – Letná
I když to rozhodnutí ještě není úplně definitivní, místo současné arény na Letné by měl zhruba za tři miliardy korun vyrůst Národní fotbalový stadion. Jen otočený o 90 stupňů. Kapacita? 40 tisíc diváků. Pro případné finále je to rovněž málo.

Brno – Lužánky
V plánu je rekonstrukce zchátralého stadionu za Lužánkami. Na jeho místě prakticky vyroste nový stadion. O jeho podobě není zatím jasno, brněnská radnice si teprve nechává zpracovat projekt. Mluví se o kapacitě 30 tisíc diváků, což by na šampionát mělo dostačovat.

Ostrava - Vítkovice
Do poloviny roku 2010 by na místě stadionu ve Vítkovicích mělo vyrůst nové Národní sportovní centrum Morava – pro atletiku a fotbal. Zastřešené tribuny a kapacita 22 500 diváků. Odhadované náklady? 1,5 až 2 miliardy korun. 

2. Proč pořádat turnaj společně? Protože malá země by tak významnou akci sama zvládnout nemohla. Za rok pořádají mistrovství Evropy společně nesrovnatelně bohatší země, Rakousko se Švýcarskem. Za pět let zase nesrovnatelně větší země: Polsko s Ukrajinou. „Spojení Česko–Slovensko se přímo nabízí,“ říká Mokrý.

3. Proč rok 2020? Dřív je to nereálné. Rok 2012 má zamluvený Polsko s Ukrajinou a 2016 bude jistě patřit západní Evropě.

4. Kolik to bude stát? Těžko odhadovat. Například Portugalsko do posledního Eura vložilo v přepočtu přes 100 miliard korun. Kromě krásných moderních stadionů však v zemi vznikly nové letištní terminály, železniční trasy, hotely a vylepšily se dálnice.

5. Kdo Euro zaplatí? Zčásti stát, privátní sektor a díl nákladů pokryjí příjmy od Evropské fotbalové unie UEFA.

6. Ovlivní Euro olympiáda? Podstatně. Praha kandiduje už na 2016, ale sama se pro ten rok zříká naděje. Má to být jen rozjezd pro volbu 2020. A pozor! Pokud by se letní olympijské hry v Praze opravdu konaly, je logické, že ve stejný rok by země dvě megaakce pořádat nemohla. Takže? Olympijská volba v roce 2013 napoví, jestli se Euro neposune o další čtyři roky. „Pro mě je to ideální načasování, protože budeme vědět, jak jsme dopadli s olympiádou,“ reagoval Tomáš Petera, šéf společnosti Praha olympijská. „Pokud se olympijský rok 2020 nepovede, může nám fotbalový šampionát jenom pomoct, protože dokážeme celému světu, že to se sportem myslíme vážně. A měli bychom tak větší šanci na olympiádu v roce 2024.“

Jak se vám líbí Euro „u nás“?

Petr Kouba, český internacionál
Pro mě je ta myšlenka hodně zajímavá. Už patnáct let patříme mezi fotbalovou špičku, takže tu snahu považuju za správnou a laickým okem ji schvaluju. Jen nevím, jestli je současná Česká republika natolik silná, aby mistrovství Evropy zajistila po všech stránkách.

Ivan Hodúr, slovenský reprezentant
Nevím, nevím. Pokud budeme lítat v oblacích, můžeme snít o tom, že se jednou v našich zemích Euro hrát bude. Ale já tomu moc nevěřím. Vždyť ani jeden z českých nebo slovenských stadionů nevyhovuje. A když je postavíme, kdo na ně bude chodit po mistrovství?

Václav Němeček, český internacionál
Euro? Pro prestiž a reklamu výborná věc. Snad bychom si to i zasloužili, protože jsme ve fotbale top. Jenže jde o peníze. Když vidím současný stav republiky, myslím, že je to u nás nemožné. A aniž bych chtěl být nějak ošklivý k našim bratrům, o Slovensku ani nemluvě.

7. Pomohla by olympiáda? Nepochybně. Pro fotbal by to bylo obrovské plus, protože většina nezbytných záležitostí by se vyřešila už kvůli olympiádě. Dopravní situace, letištní terminály, železniční trasy, hotely... Fotbal by z toho mohl jen těžit. Navíc celá země už by byla na velkou sportovní událost připravená.
„Když pojmeme olympiádu, fotbal by musel být úplně bez problémů,“ řekl Petera.

8. Kde vzít stadiony? Postavit nebo komplexně zrekonstruovat. V Česku ani na Slovensku není jediný vyhovující stadion pro Euro. Slováci dokonce mají výjimku, že můžou hrát mezinárodní zápasy na Tehelném poli v  Bratislavě, které nesplňuje ani současné reprezentační normy. Bude se však bourat a v nejbližších letech má vyrůst nová aréna pro 33 tisíc lidí.

9. Kolik a jaké musí být stadiony? Nejméně osm. A každý minimálně pro 30 tisíc diváků, což jsou nyní regule UEFA. Aréna pro finále by měla mít kapacitu nejméně 50 tisíc.

10. Kde by se hrálo? Určitě: Praha, Ostrava, Brno, Bratislava, Košice. Téměř jistě Žilina. Možná Banská Bystrica. Příští šampionát se hraje třeba v Klagenfurtu, který má necelých 100 tisíc obyvatel. Ve srovnání s tím by v Česku připadaly v úvahu Plzeň, Olomouc, Liberec, Budějovice, Hradec či Ústí.

11. Půl na půl? Je pravděpodobné, že turnaj by se rozdělil rovnocenně mezi čtyři české a čtyři slovenské stadiony s tím, že finále by určitě bylo v Praze.

12. Jaká je nálada? V Česku rezervovaná. Lidé se pomalu sžívají s myšlenkou, že Praha bude kandidovat na olympijské hry, už více než polovina lidí je pro. Fotbalové Euro je pro ně úplnou novinkou. Slovensko považuje evropský turnaj ve své zemi vesměs za sci-fi.

Čech: Před deseti lety byla šance větší

Když se česká fotbalová reprezentace vrátila se senzačním stříbrem z Eura 1996, ta vize zazněla poprvé: Proč nezkusit uspořádat mistrovství Evropy taky? „Za Chvalovského éry byla šance nadějnější,“ říká Jaroslav Vacek, dlouholetý místopředseda svazu a jeden z nejvlivnějších lidí ve fotbale.

Proč myslíte?
Byly tři země, které měly zájem o společné Euro. Maďarsko, Rakousko a my. To byla solidní síla. Jenže tenkrát nikdo nevěděl, jak může model společného turnaje fungovat. Rakušani se nakonec trhli a projekt usnul.

Teď znovu leží na stole.
Neleží. Jsou to jen úvahy, co by kdyby. Nic oficiálního.

A vy byste byl pro?
V roce 2020 jsem pro všechno (úsměv). To mi bude skoro osmdesát. Ale vážně. Je jasné, že pokud chce malá země podobnou akci pořádat, tak jedině společně s jinou. Už to vyzkoušené je. Pokud oba svazy najdou podporu u svých vlád, stojí to za pokus. Minimálně se tím nic nezkazí. Je to hra.

Hra, ve které musí být nejméně osm stadionů s minimální kapacitou 30 tisíc míst.
To záleží na koncepci Evropské unie UEFA. Pokud bude chtít své soutěže přiblížit všem zemím, bude muset z nároků slevit. Je volovina, aby Češi nebo Slováci stavěli padesátitisícové stadiony. K čemu? V současnosti je hlavní televizní pokrytí.

Ale našly by se pro takový turnaj peníze?
To je otázka. Vzhledem k tomu, že naše trhy nejsou nijak velké... Význam globálního televizního pokrytí může ten handicap do značné míry eliminovat, ale ne zcela.

A pokud ano, mají Češi a Slováci ve fotbale dostatečně silnou diplomacii, aby pro sebe prosadili mistrovství Evropy?
Řekl bych, že ano. Především my Češi bychom se díky výkonnostnímu postavení mohli o turnaj s úspěchem pokusit. V současném fotbale něco znamenáme. A s kým jiným to pořádat, když ne se Slovenskem? Země jsou stabilní, pěkné, v srdci Evropy.


Slovák: Měli bychom najít odvahu

Osm let pracoval v komisi, která hodnotila a vybírala kandidáty pro pořádání velkých fotbalových turnajů. Teď se chce šéf slovenského svazu František Laurinec pustit do boje sám. Společně s Českem. „Rok 2020 a společné mistrovství Evropy nás eminentně zajímá,“ prohlásil.

Nepřijde vám to příliš megalomanské?
Ne. Naše země mají velký potenciál, jsme v srdci Evropy, máme fotbalovou tradici a v roce 2020 se můžeme směle rovnat s  Rakušany a Švýcary, kteří pořádají Euro příští rok.

I životní úrovní?
Samozřejmě tu nemluvím o výši hrubého národního produktu na hlavu, ale schopnosti máme. Když může být příští Euro v Polsku a na Ukrajině, měli bychom mít odvahu rovněž. Jsem optimista.

Proč se do toho vlastně pouštíte? Vždyť sám víte, jak složité je s kandidaturou uspět.
Pro každou práci potřebujete nějakou výzvu a ve sportu to platí dvojnásob. Chtěl bych se prostě dožít toho, že Slovensko pozve nejlepší týmy Evropy na šampionát. Pro rozvoj fotbalu, pro propagaci země, pro zlepšení celé infrastruktury. Ale vím, že to bude velmi náročné.

Čím především?
Především potřebujete garanci vlády a parlamentu. Nezáleží na tom, že se dva předsedové svazů shodnou a řeknou: Jdeme do toho. Vlády musí zaručit reálnost projektu. K tomu se zohledňuje dopravní situace, letecké možnosti, hotelové kapacity. A další důležitou otázkou jsou stadiony: musí jich být nejméně osm s kapacitou ne menší než 30 tisíc sedících diváků.

A to je problém obrovský, ne?
Dnes samozřejmě, ale mluvíme o roku 2020. Nechci se dotknout Čech, ale vy chcete kandidovat na letní olympijské hry, což je ještě daleko složitější proces. Když si troufnete na to, tak proč byste měli mít strach z fotbalového Eura?      

Autor:

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Fotbalový svaz schválil nový stadion na Strahově, Sparta nabídla 1,8 miliardy

30. května 2024  11:41,  aktualizováno  18:24

Sparta může na Strahově postavit novou arénu s kapacitou 35 tisíc míst. Valná hromada Fotbalové...

Priske a Feyenoord, je to blízko. Dohodl se na smlouvě, píše nizozemský tisk

2. června 2024  15:47

Fotbalový trenér Brian Priske, zdá se, je blízko odchodu ze Sparty do Feyenoordu Rotterdam. „Je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Priske se zakoukal do nabídky Feyenoordu. Za kolik ho Sparta pustí?

3. června 2024  7:57

Představte si narvaný stadion De Kuip, kde pod oválnou stříbrnou střechou vytváří sedmačtyřicet...

Dortmund - Real 0:2, gigant se trápil, pak finále rozhodli Carvajal a Vinícius

1. června 2024  20:30,  aktualizováno  23:37

Šesté finále od roku 2014, šestý triumf. Fotbalisté Realu Madrid to opět dokázali a vyhráli Ligu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vběhněte na trávník, dostanete miliony. Ostuda finále? Prý výzva od Bělorusa

2. června 2024  10:19

Jednoho z nich dokonce pomáhal složit k zemi i Marcel Sabitzer, záložník Dortmundu. Další fanoušci,...

Nebudeme alibisti, chceme do top šestky, říká nový liberecký trenér Kováč

7. června 2024  9:58

Fotbalový Liberec vstupuje do nové éry s jednoznačným cílem vrátit se mezi ligovou elitu. „Nebudeme...

Taky vám budou chybět? Haaland a další hvězdy, které na Euru neuvidíte

7. června 2024  8:58

Dvakrát mazácky zakončoval levačkou, pak přidal ještě třetí trefu prudkou hlavičkou. Tušíte, kolik...

Potrestal jsem se fotbalově i životně. Coufal o Belmondu i o druhé šanci

7. června 2024  7:59

Soužilo ho pomyšlení, že už nikdy si za národní mužstvo zahrát nemusí. „Stačilo, aby mě kluci...

Gibraltar uhrál remízu s Walesem, Nizozemsko deklasovalo Kanadu

6. června 2024  23:03

Fotbalisté Gibraltaru v přípravném utkání překvapivě remizovali bez gólů s Walesem. Až 203. tým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...