Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Agenti: Zápas o miliardové kopačky

  10:22
Praha - Za posledních šest let asistovali u obchodů za více než pět miliard korun a jejich provize se pohybují kolem deseti procent. Dají se přitom spočítat na prstech jedné ruky. O kom je řeč? O takzvaných šíbrech, fotbalových agentech či hráčských manažerech.
Pavel Nedvěd, Tomáš Rosický

Pavel Nedvěd, Tomáš Rosický - Pavel Nedvěd a Tomáš Rosický se radují z gólu v norské síti. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Trh s českými hvězdami mají mezi sebou rozparcelovaný Pavel Paska, Pavel Zíka a Zdeněk Nehoda. Na paty jim šlape Ondrej Chovanec. Dohromady ovládají přes tři sta hráčů.

Válka nám ničí pověst

V Česku momentálně vrcholí boj o přeskupení vlivu na trhu. Je nás moc, volají lídři, kteří pod sebou mají nejvíce oveček. Není to pravda, stačí, když se přestanou používat špinavé triky, říkají „menší“ agenti.

Lidé, kteří se v branži pohybují, ji s trochou nadsázky přirovnávají k obchodu se zbraněmi. „Je to nejtvrdší byznys, jaký jsem zažil,“ tvrdí právník jednoho z velkých agentů.

Zdeněk Nehoda

Zdeněk Nehoda

Stará se přibližně o 100 hráčů. Například: P. Nedvěd, Z.Grygera, T. Sivok, T. Hübschman, P. Fořt.

Pavel PaskaPavel Paska

Stará se přibližně o 100 hráčů. Například: T. Rosický, M. Baroš, J. Koller, V. Šmicer, J. Polák.

Pavel ZíkaPavel Zíka

Stará se přibližně o 150 hráčů. Například: P. Čech, D. Rozehnal, L. Sionko, M. Jiránek, R. Kováč.

O jeho pokračování se bude rozhodovat zítra. Na Českomoravském fotbalovém svazu (ČMFS) se po třech letech sejde všech jedenadvacet licencovaných fotbalových manažerů, někteří z nich vůbec poprvé.

„Osobně znám asi šest agentů. Věřím, že schůzka stanoví, nebo spíš připomene jasná pravidla. Současné bezvládí přináší velké napětí,“ říká tuzemský agentský guru Pavel Paska, který svolání schůzky inicioval.

Jednat by se mělo o vzájemném přetahování hráčů, povinném registrování a zveřejňování vztahu agent – fotbalista, daňových přiznáních nebo vzájemných mediálních přestřelkách.

„Mediální válka naší profesi uškodila. Jak nám pak mají třeba rodiče mladých hráčů důvěřovat?“ ptá se Pavel Zíka, jehož pověst v branži není zdaleka ideální.

Sám jakákoli obvinění kolegů odmítá. „Pod každý obchod se můžu podepsat. Jednám naprosto otevřeně,“ říká Zíka. Slova, která obvykle vyvolávají u jeho konkurentů veselí, případně rozzuřené reakce.

Dá se vůbec mezi fotbalovými agenty nalézt něco společného? Ano. Rádi o sobě tvrdí, že právě oni jednají na rovinu, drží slovo a platí čestně daně.

Výjimkou není ani nejvýznamnější „superagent“ současnosti, Izraelec Pini Zahavi, jehož jmění odhaduje britský časopis Observer na téměř tři miliardy korun.

Zahavi přitom unikl vyšetřování Anglické fotbalové asociace kvůli několika skandálům jen díky tomu, že je jeho licence hráčského agenta vystavena v Izraeli

Peníze od klubu, nebo od hráče, nikdy od obou

Jakým způsobem vůbec fotbalový byznys funguje? V mnoha ohledech ho lze přirovnat k modelingu. Fotbaloví agenti se snaží nalézat nadějné hráče již na žákovských hřištích a do svých „stájí“ je se svolením rodičů zapisují ve stále nižším věku.

nejdražší tuzemské přestupy (v milionech korun)
Fotbalista Částka Odkud - kam Rok Agent
Nedvěd

1595

Lazio – Juventus 2001 Nehoda
Rosický

505

Sparta–Dortmund 2001 Paska
P.Čech

422

Rennes–Chelsea 2004 Zíka
Koller

420

Anderl.–Dortmund 2001 Paska
Jankulovski

382

Udine – AC Milán 2005 Moggi
Rosický

330

Dortmund–Arsenal 2006 Paska
Řepka

303

Fiorentina–W.Ham 2001 Paska
Baroš

284

Liverpool – A. Villa 2005 Paska
Šmicer

247

Lens – Liverpool 1999 Paska
Jarošík

244

CSKA – Chelsea 2005 Zíka
Jankulovski

240

Neapol – Udine 2002 Moggi
Některým malým fotbalistům ještě není ani patnáct let a už je mají agenti podepsaným kontraktem na dva roky rezervované. Dokud jdou za přispění trenéra, klubu a agenta nahoru, jejich investice se zhodnocuje. V opačném případě upadnou rychle do zapomnění.

Stále častěji se nadějní teenageři „exportují“ také do zahraničí. „Nelíbí se mi to, fotbal není byznys s bílým masem, ale ekonomická situace klubů tomu nahrává,“ řekl nedávno Paska.

Podle něj praskla hráz vstupem Česka do EU, kdy padly různé omezující podmínky vztahující se na hráče z nečlenských států.

Za uskutečněný přestup získává agent peníze buď od klubu, nebo od samotného hráče. Záleží na domluvě a hlavně na zvyklostech v zahraniční lize.

„Lze se také domluvit, že například polovinu odměny agenta zaplatí klub, z něhož hráč odchází, a druhou polovinu nový klub,“ říká šéf SK Sigma Olomouc Jiří Kubíček.

Podle něj se provize pohybují od pěti do přibližně patnácti procent, dle výše přestupové sumy. Vždy však záleží na individuální dohodě. Orientační „ceníky“, které ohraničují provize, se používají ve Francii.

Ve fotbale méně častý způsob, kdy agent nedostane peníze z přestupu, ale podílí se na platu hráče, funguje například v Británii.

Za servis, který manažer svému hráči poskytuje, mu automaticky naskakují na kontě peníze. Obvykle pět až deset procent z hráčova platu mu posílá dle splátkového kalendáře přímo klub, za nějž fotbalista hraje. Brát peníze jak z hráčských platů, tak za zprostředkování přestupu, etický kodex agentů zakazuje.

Máma, táta i finanční poradce

Až do konce roku 2001 vedla agendu hráčských manažerů Světová fotbalová federace (FIFA), která si kladla poměrně tvrdé podmínky na získání licence. Mimo jiné musel zájemce složit vratnou zálohu ve výši dvou set tisíc švýcarských franků (přibližně tři a půl milionu korun), která měla krýt případné chyby, jichž by se agent při svém povolání dopustil. Skládal také zkoušku z cizího jazyka a ze základů obchodního práva.

Systém byl ovšem pod palbou kritiky z chudších afrických a asijských zemí, jejichž agenti nemohli dát dohromady požadovanou kauci. FIFA proto předala starost o agenty národním fotbalovým svazům. Tím rychle vzrostl počet agentů a jejich vzájemné napětí.

Na růstu konkurence ovšem vydělali úspěšní hráči. Jejich agenti se jim snaží všemožně ulehčit život. „Hráči se musejí soustředit pouze na hru. Zařídíme jim tedy cokoli,“ říká Zíka. Od obstarání bydlení v zahraničí, pojištění auta, nalezení hlídání pro děti až po doporučení, kam s tučným výdělkem.

O tom by mohl vyprávět Pavel Nedvěd ze stáje agenta Zdeňka Nehody, který špatnou investicí přišel minimálně o patnáct milionů korun.

Marketing vydělává

Jak se může jeden agent efektivně starat o desítky hráčů? Obvykle se několik lidí s licencí sdruží pod firmu, která navíc zaměstnává další servisní pracovníky.

Paska má agenturu International Sport Management, která předloni oficiálně vydělala 17 milionů čistého. Zíka vlastní Sport Invest International, jenž za rok 2005 vykázal čistý zisk 3,1 milionu korun při více než padesátimilionovém obratu.

„Budoucnost vidím v marketingu a pronájmu slavných tváří do reklamy,“ říká Zíka. V tomto oboru si totiž agent může domluvit s hráčem jakékoliv podmínky, na které se nevztahuje žádný etický kodex. Záleží jen na schopnosti agenta prodat hráčovu image a ochotě fotbalisty draze pózovat.

Agenti se vzájemně likvidují, tvrdí Kubíček
Jiří KubíčekKontroverzní postava tuzemského fotbalu,  sportovní ředitel a místopředseda představenstva SK Sigma Olomouc Jiří Kubíček, o sobě říká, že může hovořit otevřeně. „Vše špatné už o mně bylo napsáno,“ tvrdí.

Fotbaloví agenti na sebe v poslední době tvrdě útočí. Co se stalo?
Je jich mnoho. Od roku 2001, kdy jim začal licence udělovat Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS), se jejich počet zpětinásobil. Dnes je jich dvacet dva, ale hráčů, kteří by je živili, tolik není. Takže se vzájemně likvidují. Nejvíc se činí ti, kteří mají velkou apanáž: jezdí mercedesem a sídlo firmy mají ve staré Praze. Při přetahované o dobré hráče se nezastaví před ničím. Využívají jejich blízké, prostě dělají bordel.

Na dodržování etického kodexu, který mají agenti, nikdo nedohlíží?
Ne. ČMFS se o činnost agentů moc nestará. Oni přitom denně porušují vlastní pravidla. Nesmějí třeba zároveň zastupovat klub a hráče, ale běžně to dělají.

Kolik si manažeři za zprostředkování přestupu obvykle berou?
Při částce od padesáti do sto milionů bude chtít manažer určitě deset procent. Pokud obchod skutečně odpracoval, má legitimní nárok na provizi. Občas se ale stane, že nehne ani prstem a pouze vyhrožuje překažením obchodu. Hráče má pod kontrolou a klub musí zaplatit.

Jaké jsou sazby u větších přestupů?
Když jsem v devadesátých letech prodával hráče, bylo pravidlo: do sto tisíc marek bere manažer deset až patnáct procent. Provize z přestupu do milionu marek se pohybovala mezi pěti až sedmi procenty, u vyšších sum do pěti. Tyto sazby u nás v podstatě stále platí.

Často tvrdíte, že hráč by měl zůstat co nejdéle bez agenta. Proč?
Protože agent chce vždy to nejlepší pro sebe, ne pro hráče. Klub může radit lépe, hlavně na začátku kariéry. Aby rodiče neztráceli motivaci a nepodléhali agentům, nabízíme jim tři procenta z možné přestupné částky. Kdybychom najímali agenta, stejně bychom mu platili pět procent. Takhle ale neztratíme manévrovací pozici a můžeme svobodněji vyjednávat. Samozřejmě dlouho trvá, než se naučíte dovést obchod do zdárného konce. Ale časem zjistíte, že agenta nepotřebujete. Můžete si sednout se šéfem jiného klubu sám. Přesně pak víte, jaká smlouva je.

Agenti nedávají hráčům peníze z přestupu?
Ne. Naopak si berou provizi z jejich kontraktů. Navíc se často pasou na všech stranách. Berou peníze od klubů i od hráčů. Dokonce se stávají případy, že si hráč domluví přestup sám a oni se ozvou dodatečně. Nebo zavolají: Ten trenér nového klubu je můj kamarád, já chci deset procent.

Snaží se agenti mluvit také do práce šéfů klubů a trenérů?
Občas to zkoušejí. Někdy se bavím s kolegy, kteří mi soukromě řeknou, co si o některém agentovi myslí. Ale pak dodají: zrovna do něho nemohu veřejně šít, chápeš, proč to nejde. To znamená, že provize berou i manažeři. Jsou různé možnosti, jak peníze ze systému vytáhnout.

Je v zahraničí lepší situace?
Třeba v Německu mají podobné zkušenosti jako my. Působí tam také hodně takzvaných pasáků, kteří ani nemají licenci. Agenti si mezi sebou musejí nastavit mantinely a výbor ČMFS se nesmí bát odebírat licence těm, kteří svůj kodex porušují.

Nejmocnějším agentem je bývalý izraelský „sporťák“
P r a h a - Perfektní kontakty, neustále zapálený kubánský doutník a přibližně tři miliardy korun na kontě. To je Pini Zahavi, podle britského měsíčníku The Observer Sport Monthly nejvýznamnější fotbalový hráčský agent na světě, dříve izraelský sportovní novinář.

Mezi jeho přátele patří ruský oligarcha Roman Abramovič, kterému pomáhal s nákupem londýnského klubu Chelsea, izraelský premiér Ehud Olmert nebo šéf Manchesteru United sir Alex Ferguson, jehož obraz zdobí Zahaviho apartmá v londýnské m Marble Arch.

„Chceš si vydělat peníze?“ zeptal se Zahaviho v roce 1981 jeho přítel Yossi Melman z konkurenčního deníku. Odpověď prý byla jednoznačná. „Samozřejmě. Nechci navždy zůstat chudým sportovním dopisovatelem,“ smál se Zahavi.

Začal se tedy činit, dal vale novinám a rostl společně s fotbalem, do něhož začaly koncem osmdesátých let plynout značné sumy.

Dnes mu společně s mediálním magnátem Eli Azurem patří firma Charlton, která má právo v Izraeli vysílat zápasy anglické Premier League nebo přenosy z mistrovství světa.

Kromě toho dvaašedesátiletý vdovec vlastní firmu Global Sports Agency registrovanou na Gibraltaru, která se věnuje fotbalovému byznysu hlavně v Portugalsku a jižní Evropě.

Zahavi má detailně propracovanou síť spolupracovníků, kteří pro něj vyhledávají nadějné hráče, a nesnáší, když někdo nechce za fotbalem vidět primárně byznys. „Takoví jsou lidé pokrytci,“ nechal se slyšet pro britský Guardian.

Jak uniknout úřadům

Zahavi o sobě rád tvrdí (ostatně jako většina agentů), že svůj úspěch postavil na upřímnosti a čestném jednání. Jeho jméno je však spojováno s několika přestupy, které vyšetřovala také Anglická fotbalová asociace.

Šlo především o stěhování hráče Ria Ferdinanda z klubu Leeds United do Manchesteru United. Obchod za třicet milionů liber pokoutně domlouval Zahavi, ale protože je jeho agentská licence registrovaná v Izraeli, vyhnul se vyšetřování anglické asociace.

Aktivně působil také v přetahované o trenéra Sven-Görana Erikssona a levého beka Ashleyho Colea. V obou případech lobboval za Romana Abramoviče a jeho Chelsea. Na obchodech s ruským miliardářem už vydělal přes pět milionů liber.

„Někteří mi vyčítají, že jsem Romana do Chelsea přivedl. Ale bylo to dva dny před bankrotem klubu,“ tvrdí Zahavi.

Do klubu Portsmouth zase přivedl izraelského miliardáře s ukrajinským původem Alexandra Gajdamaka.

Autoři:

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sparta oslavila titul remízou s Plzní. Slavia zvítězila, do Evropy míří Baník

26. května 2024  15:13,  aktualizováno  18:10

O mistrovi už bylo rozhodnuto s předstihem, první Sparta doma v posledním nadstavbovém kole skupiny...

Nominace bez překvapení. Na Euro míří Kuchta i Coufal, nováčkem záložník Červ

28. května 2024  14:17,  aktualizováno 

Nepřipravil žádné zásadní překvapení, spíš volil jména podle očekávání. Trenér Ivan Hašek vybral...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ševčík, Panák, Jurečka. Proč jste je, pane Hašku, nevzal? Kouč o nominaci

28. května 2024  17:56

Jestli se slituje nad hříšníky z nočního klubu. Jestli do svého mužstva vezme především zkušené...

V Budějovicích jsem se posunul. Teď ještě baráž, říká záložník Hellebrand

29. května 2024  10:58

„Normálně jsem tak rád, že si ještě jednou zahraju na tomhle krásném stadionu. Cítím se tady...

Čau, bratranče. Jedu s tebou! Nesmiřitelný robot Červ hlásí nástup

29. května 2024  9:58

Už v polovině dubna říkal jeho strýček František: „Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby Lukáše vzali na...

Větší kvalita by měla být na naší straně, říká Budínský před baráží s Vyškovem

29. května 2024  8:45

Poloviční úleva. Tak kapitán karvinských fotbalistů Lukáš Budínský hodnotil závěrečný zápas...

Osm žlutých pro Látala. Je to špatné, musím se zklidnit, ví jablonecký trenér

29. května 2024  8:30

Fotbalisté FK Jablonec nevystoupili ze stínu minulých dvou nepovedených ročníků. Ani s novým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...