FORTUNA:LIGA 2023/2024
Fanoušci Sparty

Fanoušci Sparty | foto: Dalibor Glück, MF DNES

Zvládnou pořadatelé fotbal bez policie?

  • 24
Praha - Většině funkcionářů fotbalových klubů to připadá téměř jako další z řady vtipů o policistech. Navíc jako jeden z těch nepovedených. Jenže tohle může být brzy pravda. Pokud parlament schválí nový zákon o policii, jehož návrh v pondělí podpořila vláda, zmizí policejní složky z ligových stadionů.

„Bez účasti policie na stadionech si to v současnosti vůbec neumím představit,“ přiznává jablonecký ředitel Miroslav Pelta.

Jako by Pelta mluvil za všechny ligové kluby: nápad naplnit heslo „Policie ven!“, které fotbaloví chuligáni křičí během zápasů, příliš nechápou.

Nechápou – to je podle bezpečnostního manažera fotbalového svazu Miroslava Platila ten správný termín. V nepochopení totiž podle něj spočívá možná větší problém než v dikci zákona.

„Když se mě někdo zeptá, z čeho má mít strach, pokud zákon začne platit, odpovídám, že z ničeho,“ tvrdí Platil. „Policisté i dnes přece vyčkávají na stadionu, jestli bude jejich zásah potřeba.“

Nový návrh počítá s tím, že o bezpečnost se bude primárně starat pořadatelská služba v součinnosti s klubem placenou bezpečnostní agenturou, jako je tomu doposud. Novinkou je, že policisté nebudou přítomni na stadionu, kam přispěchají jen v případě, že pořadatelé nezvládnou situaci a požádají o pomoc.

Jinými slovy, situaci uvnitř stadionu by měly kluby zpravidla uhlídat a vyřešit samy. Takový model by možná mohl fungovat. Ovšem za předpokladu, že se výrazně posílí pravomoci organizátorů. To zatím nemá oporu v současné legislativě, na rozdíl například od Anglie, jež je často uváděna za vzor.

Může to být správné opatření?

Jiří Kotrba, generální manažer Českých Budějovic
To opatření je špatné, nemá oporu v zákoně. Cokoli vážnějšího se stane, zasahovat stejně může jen policie. Když my zajistíme, aby byl problém mimo stadion, stejně bude muset být policie někde poblíž, aby případně zasáhla. Někdo chtěl ušetřit, ale pořádek bude i tak nutné zajistit. A mimo stadion organizátoři utkání pořádek nezajišťují.

Miroslav Pelta, ředitel Jablonce
V Jablonci bychom to asi zvládli i bez policie, ale u některých klubů a při specifických zápasech budou problémy. Myslím, že pokud ke schválení zákona dojde, bude to předčasné. Když přejde hlavní odpovědnost jen na bezpečnostní agenturu, nemají vůči ní chuligáni v podstatě žádné zábrany.

Jakub Otava, mluvčí Sparty
Nechci, aby to vyznělo tak, že na Spartě nejsme schopni odehrát zápas bez policie. Ale je určitý počet rizikových zápasů – s Ostravou, Slavií nebo podzimní pohárové utkání se Spartakem Moskva – kdy policii na stadionu potřebujeme, zvlášť při současné legislativě. Přítomnost policie také může na fanoušky působit preventivně, psychologicky.

„Ale i na zlepšení této legislativy se poměrně intenzivně pracuje,“ prozrazuje Platil. Háček je v tom, jestli by to nemělo být naopak. Tedy že nejprve budou mít pořadatelé větší pravomoci a teprve pak vypochodují policejní těžkooděnci z bran stadionů.

Může se ochranka porvat s fanoušky?

Dnes jsou možnosti klubů, jak se bez policie bránit výtržníkům, silně omezené: jimi placení ochránci pořádku stojí z hlediska zákona v podstatě na stejné úrovni jako vandalové. A pokud proti nim na vlastní pěst budují opatření, pak minimálně teoreticky riskují, že se tím mohou dostat do rozporu s paragrafy.

V listopadu spustila partyzánskou akci proti problémovým lidem Sparta. Z vlastní iniciativy se rozhodla, že odhaleným pachatelům nepravostí neumožní vstup na stadion. V klubu si přitom nebyli jistí, zda mají na něco takového právo.

„Jde o jednostranné opatření Sparty, které není vázáno na policii. Uvědomujeme si, že výklad práv může být odlišný. Když se někdo bude vstupu na stadion domáhat a podá na nás žalobu, budu jí rád čelit,“ uvedl tehdy sparťanský boss Daniel Křetínský.

Byl by to velmi přínosný precedens, kdyby k procesu opravdu došlo. Ale nenastal, a tak nelze jednoznačně určit, na čí straně je pravda. Do podobného experimentu jako Sparta budou muset jít víceméně všechny kluby, projde-li nový zákon.

„Chápu, že policie by neměla hlídat soukromý majetek.Budeme si muset najmout soukromou agenturu, což ale může způsobit legislativní problémy,“ uvažuje mostecký šéf Petr Kabíček. „Nevím třeba, jestli se zaměstnanec bezpečnostní firmy může porvat s řádícími fanoušky.“

Policie je na fotbale všude

Kluby se obávají i zvýšených nákladů za ochranku, nedokonalá legislativa je však nejzásadnější námitkou proti odchodu policie ze stadionu. Ta je přítomna i na utkáních v Anglii, kde je moc takzvaných pořadatelů mnohem větší než v Česku.

Jak upozornila ČTK, klubům dokonce zákon stanoví povinnost zajistit účast policie na zápasech, současně však za tuto službu musí kluby platit. V Anglii je fotbal ošetřen řadou zákonů, funguje tam i Úřad pro zákazy vstupu na fotbalová utkání. Pokud ten někomu fotbal zatrhne, mohou ho pořadatelé vykázat už tehdy, když poznají jeho tvář.

V Česku ani neexistuje samostatná právní norma pro pořádání sportovních akcí a problematiku fotbalu lze zkoumat jen z pohledu více právních předpisů, což není šťastné. Proto je otázka, zda jsou šťastné fotbalové zápasy bez policie.

„Všude v cizině, kde jsme s klubem byli – od Irska po Kazachstán – byla policie na zápasech přítomna,“ říká výmluvně liberecký ředitel Libor Kleibl.

Třeba nakonec odstraníme i ploty

Bezpečnostní manažer fotbalového svazu Miroslav Platil uklidňuje: „Případný odchod policistů ze stadionů nebude nic tak dramatického, jak se teď někomu může zdát.“

Z čeho tak soudíte?
Například z toho, že i v navrhovaném zákoně o policii je zakotvená preambule, že policie slouží veřejnosti a předchází činnosti, která je v rozporu se zákonem. Paragraf 14 také říká, že policie mimo jiné slouží k bezpečnosti sdružení občanů. A fotbalové kluby jsou přece občanskými sdruženími. Ani s novým zákonem se tak toho pro kluby příliš nezmění.

Nezmění? Policisté nebudou na stadionech...
Ani teď policisté na spoustě zápasů nejsou způsobem, že by tam posedávali nebo postávali. A na těch rizikových je otázka vyhodnocení, zda je lepší prevence, nebo represe.

Jenže když bude nutná represe a pořadatelé zavolají policii na pomoc, nehrozí nebezpečí prodlení?
Pokud jde o zákrok uvnitř stadionu, ten je vždy velmi složitý. Podle mě je důležitější preventivní forma.

Jak si ji představujete?
Že pokud nebude přítomna policie, bude pro fanoušky autoritou jiná uniforma, ať už pořadatelská nebo bezpečnostní služby. K tomu je samozřejmě třeba rozšířit pravomoci pořadatelů, ale na tom se pracuje.

Má tedy na stadionech fungovat systém podobný tomu anglickému?
Ať mi nikdo netvrdí, že jsou v Anglii slušnější fanoušci. Nejsou to beránci, bývají to i rowdies, na nichž je vidět, že mají nějaké to pivo před zápasem vypito. Ale všichni tam vědí, že se jim sebemenší výtržnost nevyplatí. I my se snažíme, abychom nikoho za nepořádek netrestali plošně, ale abychom označili konkrétní viníky. Pokud se taková cesta povede, nakonec odstraníme i ploty mezi hřištěm a hledištěm.


Mužstvo Z V R P S B
1. AC Sparta PrahaSparta 30 24 4 2 70:26 76
2. SK Slavia PrahaSlavia 30 22 6 2 62:23 72
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 30 19 5 6 67:33 62
4. FC Baník OstravaOstrava 30 13 6 11 48:39 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 30 12 8 10 50:46 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 30 11 8 11 39:40 41
7. FC Slovan LiberecLiberec 30 10 10 10 46:46 40
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 30 10 7 13 40:45 37
9. FC Hradec KrálovéHradec Kr. 30 9 10 11 32:38 37
10. FK TepliceTeplice 30 9 9 12 31:40 36
11. Bohemians Praha 1905Bohemians 30 8 11 11 29:40 35
12. FK JablonecJablonec 30 6 12 12 35:45 30
13. FK PardubicePardubice 30 7 7 16 29:42 28
14. MFK KarvináKarviná 30 6 7 17 30:52 25
15. FC ZlínZlín 30 5 10 15 36:61 25
16. SK Dynamo České BudějoviceČ. Budějovice 30 6 6 18 34:62 24

1. až 6. tým postupuje do skupiny o titul, 7. až 10. tým bude bojovat v play off o Evropu a 11. až 16. tým se utká ve skupině o záchranu.

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko