Olomouc - FK Bohemians: domácí hráči se radují z gólu, vlevo zklamaný branář hostů Jaroslav Beláň | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Výhra posunula domácí do evropských pohárů: Olomouc - Bohemians 3:0

• 14
Fotbalisté Olomouce budou hrát po čtyřech letech v pohárech. Druhé předkolo Evropské ligy si zajistili po domácí výhře nad Bohemians Praha 3:0. Týmu z Hané pomohla i výhra Sparty v Boleslavi, a tak se posunul na čtvrtou příčku.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

"Jsem dojatý a šťastný, že se to podařilo," řekl olomoucký trenér Zdeněk Psotka, kterého hráči hned po utkání za odměnu bez milosti hodili v útrobách stadionu do bazénu.

Olomouc šla aktivně za výhrou. Záblesk první šance přinesla sedmá minuta, v níž Janotka bombou z velkého čtverce nepatrně minul břevno. I tak nečekali domácí příznivci na gól dlouho: ve 12. minutě načechral Rossi balon přesně na hlavu Hořavy, který z malého vápna přeloboval Belaně.

Sigma pak podlehla uspokojení a soupeř vyrovnal hru. Pražané začali hrát s míčem více na útočné polovině a odvážnější herní projev je dovedl k možnostem. K té největší jim v první půli pomohl gólman Lovásik, který se do branky vrátil po dvouzápasovém záskoku dorostence Šustra. Úvodní nepřehlednou situaci nevyřešil jistě, po Grznárově trestném kopu mu míč vypadl přímo k nohám Turtenwalda, jehož dorážku ale Škerle srazil mimo tyče.

"Do zápasu jsme vstoupili dobře, ale po vstřelené brance na nás padla obrovská nervozita. Nebyl nikdo, kdo by to zvedl. Kupili jsme chyby v rozehrávce a hosté nám dělali problémy ze standardek, které skvěle zahrával Grznár. Naštěstí tam po jedné situaci vykopl míč z brankové čáry Škerle," oddechl si Psotka.

Pasivní Olomouc v závěru poločasu přenechala iniciativu střížkovskému celku. Po rychlém kontru sice trojice hostů dokázala vyšachovat domácí kvintet, ale Dobeš z dobrého náskoku přehlavičkoval branku. Stejně dopadl o chvíli později Ibe, který zakončoval po závaru před Lovásikem.

Olomouc i po přestávce zůstala více zatažená, hostům však zatápěla brejky. Hanáci zahodili přehršli gólových příležitostí. Janotkovi před odkrytou brankou ukopl míč od nohy Grznár, Štěpána po Štětinově pasu za obranu zase vychytal Belaň.

Střídající Štěpán v 76. minutě spálil další stoprocentní šanci, po Ordošově přistrčení trefil pouze nohy vybíhajícího brankáře. Ujala se teprve třetí možnost: deset minut před koncem Štěpán z rohu velkého vápna vyzrál na Belaně technickou ranou pod břevno.

Pražané odehráli druhou půli hodně bezstarostně a za chyby v obraně je stihl ještě jeden trest. V 83. minutě si s hostující obranou pohráli Janotka se Štěpánem a Ordoš pohodlně přehodil bezmocného Belaně potřetí.

Olomoučtí diváci pak hlasitým aplausem slavili vítězství, každý gól Sparty do mladoboleslavské sítě a návrat do pohárové Evropy po čtyřech letech.

"Nechtěli jsme tady dostat dardu, ale bohužel. Domácí měli prvních patnáct minut převahu, ale kromě gólu bez nějakých šancí. Pak se to srovnalo, zlobili jsme ze standardek a měli i jednu stoprocentní šanci," řekl trenér hostů Luboš Urban.

"Výsledek nás neuspokojuje, ale zachránili jsme se a před klukama smekám," řekl Urban.