Fotbalisté Viktorie Žižkov se zdraví s fanoušky po vítězném zápase

Fotbalisté Viktorie Žižkov se zdraví s fanoušky po vítězném zápase | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Viktoriáni dál živí šanci na setrvání v lize: Žižkov - České Budějovice 2:1

• 21
Šance fotbalistů Viktorie Žižkov na záchranu v nejvyšší soutěži trvá. V zápase 26. kola porazili na domácím trávníku České Budějovice 2:1. Žižkov se vrátil na předposlední místo tabulky o skóre před Zlín.
Pražané minimálně do odpoledne snížili ztrátu na čtrnáctou Příbram na tři body.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Dynamo dnes opět potvrdilo, že se mu na Žižkově vůbec nedaří.
Žižkovský kouč Zdeněk Ščasný, který stráví zbytek sezony mimo lavičku kvůli čtvrtečnímu disciplinárnímu trestu za vykázání na tribunu v duelu s Kladnem, poslal na hřiště ofenzivně laděnou sestavu.

Povinnost zvítězit společně s pádem na poslední místo v tabulce, kam Viktoria klesla po sobotním triumfu Zlína nad Bohemians Praha, však domácí hráče pořádně svazovaly.

Jihočeši hráli ve větším klidu a v úvodu mnohem lépe kombinovali. Záhy
vybojovali roh, na který si naskočil Riegel a Žižkov děkoval brankáři
Bartalskému, že už po dvou minutách neprohrával. Domácí gólman se musel natáhnout i ve 12. minutě, kdy vyrazil pokus Stráského a Benát následně zamířil nad.

Žižkovští však nebrali ani druhé varování vážně, a tak je v 18. minutě
stihl trest. Míč se těsně za vápnem snesl k Benátovi, jenž nádhernou
střelou bez přípravy vymetl šibenici. Pražané se obdivuhodně oklepali.

Za čtyři minuty se dostal balon od Kaloda k volnému Koukalovi, který
prostřelil Kučeru a srovnal. Viktoria vyrovnala hru a za chvíli mohla dokonce otočit skóre, jenže Hruška pálil těsně vedle.

V 39. minutě domácím znovu zatrnulo. Mezlík našel zpětnou přihrávkou Sedláčka, ovšem hostující útočník ve stoprocentní šanci selhal.

Do druhé půle vstoupila Viktoria náporem. V 54. minutě měl smůlu Sabou, jehož dobře mířená rána trefila jen jednoho ze spoluhráčů. O pět minut později už ale Žižkovští slavili druhý gól, když Straceného přímý kop z 20 metrů nešťastně usměrnil do vlastní sítě Žižka, gól byla ale nakonec připsán žižkovskému střelci.

Následná Mezlíkova střela byla příliš slabou odpovědí. Ideální šanci k vyrovnání měli hosté v 69. minutě. Hudson byl rychlejší než vybíhající gólman Bartalský a stihl míč lehce tečovat. Slabá hlavička sice doskákala jen na pravou tyč, ale domácí brankář v souboji fauloval a sudí Drábek nařídil penaltu. Benát ovšem trefil naprosto stejné místo jako Hudson a stav zůstal nezměněn.

Pražany tato situace posílila a v 77. minutě mohlo být definitivně
rozhodnuto, kdyby Procházkově hlavičce po přímém kopu nestála taktéž v cestě tyč. Závěrečný českobudějovický tlak už domácí přežili a radovali se z mimořádně důležitých tří bodů.

Žižkovský asistent trenéra Boris Kočí, který na domácí lavičce zastoupil potrestaného Zdeňka Ščasného, měl ze tří bodů proti Českým Budějovicím velkou radost. "Do utkání jsme přitom nevstoupili dobře, bylo vidět, že je to pro nás existenční zápas jako každý další. K tomu se přidalo, že se soupeř po krásné Benátově střele dostal do vedení. V tu dobu jsme prožívali kritické chvíle, ale důležité bylo, že se nám hned povedlo vyrovnat, a tím jsme se uklidnili," řekl Kočí na tiskové konferenci.

"Druhou půli jsem působili fotbalovějším dojmem, ale také jsme měli štěstí, když soupeř neproměnil penaltu. Pak jsme mohli přidat třetí gól a uklidnit se. To se nepodařilo, ale o to je vítězství 2:1 cennější. Stále žijeme," pokračoval domácí trenér.

Kouč Jihočechů Pavel Tobiáš byl smutný, že jeho tým nezískal aspoň bod, který si podle jeho názoru zasloužil. "Byl to takový zápas na remízu. Z naší strany to bylo potvrzení dobré formy v posledních utkáních. V prvním poločase jsme v některých fázích domácí přehrávali, ale hlavně vstup do druhé půle se Viktorce podařil. Dala důležitý druhý gól a pak se k nám obrátil zády fotbalový pánbíček, když jsme nastřelili dvě tyčky. Domácí do toho dali hodně vůle a bojovnosti," podotkl Tobiáš.