Španělský fotbal kraloval

P r a h a - Velký večer zažil španělský fotbal při úterní Lize mistrů. Valencie prohrála s Nedvědovým Laziem pouze 0:1 a po domácí výhře 5:2 jasně postoupila do semifinále. Barcelonu posunulo do dalších bojů až prodloužení, v němž již londýnskou Chelsea jasně přehrála a po výhře 5:1 jde také dál. Právě oba španělské kluby na sebe narazí v semifinále.

Valencie jela do Říma s tříbrankovým náskokem,když v domácím zápase vyhrála 5:2. Proti Laziu jí tak stačilo pouze hájit výsledek. Na Olympijském stadiónu čekalo šedesát tisíc diváků na gól až do 52. minuty, kdy Argentinec Verón nechytatelnou střelou z dvaceti metrů vykřesal jiskřičku naděje. I přes to, že trenér domácích Eriksson nasadil po poločase do hry tři útočníky, Lazio se kromě Verónovy branky již neprosadilo a musí si tak nechat zajít chuť na slavnou trofej.Pavel Nedvěd odehrál pouze první poločas.

Chelsea na Nou Campu promarnila náskok z Londýna už během prvního poločasu. Ve 24. minutě namířil Brazilec Rivaldo z přímého kopu a míč se od zdi odrazil do sítě. Majitel Zlatého míče tak v předstihu oslavil své středeční osmadvacáté narozeniny, ale to ještě netušil, co ho čeká. Těsně před přestávkou se Kluivertova tvrdá střela vrátila od tyče zpět do pole, kde číhal Portugalec Figo a s přehledem přidal druhý gól.

Hned po změně stran měl Rivaldo na kopačce gólovou pojistku, ale ztroskotal na brankáři De Goeyovi. V 60. minutě udělal fatální chybu domácí gólman Hesp. Rozehrál míč přímo na nohu norského dlouhána a Flo pohotově snížil na 2:1. To byl výsledek, který hostům bohatě stačil, ale sedm minut před koncem po Guardiolově přímém kopu si střídající Dani vynutil prodloužení. Velkou šanci na rozhodnutí pak měl Rivaldo, ale penaltu za faul na Kluiverta neproměnil.

Prodloužení však už bylo v režii domácích. Figo utekl soupeřovým zadákům, Babayaro ho zastavil faulem a výsledkem byla nejen červená karta, ale i další penalta. Rivaldo si řekl, že podruhé se mu něco takového stát nemůže, chladnokrevně se ujal nevděčné role a tentokrát nezaváhal. Desátým gólem v soutěži se vyhoupl do čela tabulky střelců. Kluivert pak triumf Barcelony dovršil.

Postup Valencie a Barcelonu ještě nemusí být pro španělský fotbal v Lize mistrů klonečnou, neboť na svou šanci čeká ještě Real ve středečním zápase proti Bayernu Mnichov.

Výsledky:
Lazio Řím - FC Valencie 1:0 (0:0)
Branka: 52. Verón. Rozhodčí: Jol (Niz.), ŽK: Pancaro - Kily, Canizares. První zápas 2:5,
postupuje Valencie.
Lazio: Marchegiani - Pancaro (76. Mancini), Negro, Mihajlovič, Nesta - Almeyda (74. Simeone), Verón, Nedvěd (46. S. Inzaghi), Conceicao - Bokšič, Salas.
Valencie: Canizares - Björklund, Angloma, Djukič, Pellegrino - Farinos, G. López, Mendieta (61. Albelda), Kily - Angulo (82. Oscar), C. López.

FC Barcelona - Chelsea 5:1 (3:1, 2:0) po prodloužení
Branky: 24. a 98. z pen. Rivaldo, 45. Figo, 83. Dani, 104. Kluivert - 60. Flo.
Rozhodčí: Frisk (Švéd.). ŽK: Figo - Ferrer, Wise. ČK: 98. Babayaro. Diváci: 98.000. První zápas 1:3, postupuje Barcelona.
Barcelona: Hesp - Puyol (86. Abelardo), Reiziger (105. Sergi), F. De Boer - Guardiola, Gabri, Cocu, Rivaldo - Figo, Zenden (72. Dani), Kluivert Chelsea: De Goey - Ferrer (46. Lambourde), Desailly, Leboeuf, Babayaro - Wise, Deschamps (102. Petrescu), Di Matteo, Morris - Zola (106. Poyet), Flo.