Viktoria Plzeň - Birmingham City

Viktoria Plzeň - Birmingham City - V přípravném utkání se střetla Viktoria Plzeň s anglickým klubem Birmingham City. Vpravo hráč Plzně Pavel Horváth. | foto: Jaromír Pech, MF DNES

Slavia v Německu podruhé vyhrála, dařilo se i Olomouci a Zlínu

• 8
Fotbalisté Olomouce si připsali cenné vítězství 2:0 v přípravném zápase nad srbským týmem CZ Bělehrad, který trénuje český kouč Zdeněk Zeman. Vyhrál i Zlín, jenž porazil FK Bukurešť 3:1. Zatím stoprocentní bilanci na soustředění v Německu mají slávisté. Tentokrát si poradili s druholigovým FC Ingolstadt.

Tescoma Zlín - FK Bukurešť 3:1 (0:1)
Ve vyrovnané úvodní půli se střelecky prosadili fotbalisté Bukurešti, po změně stran ale Zlín otočil výsledek. "Soupeř nestačil po změně stran především po fyzické stránce. Podali jsme kvalitní výkon. Každé vítězství se zahraničním protivníkem se počítá, ale stále se jedná pouze o přípravu a žádný výsledek nepřeceňujeme ani nepodceňujeme," uvedl ředitel klubu Ladislav Minář.

Branky Zlína: 56. Musil, 65. Bačík, 77. Čelůstka. Sestava Zlína: Kořínek - Pazdera, Zbožínek (46. Malý), Elšík (46. Čelůstka), Konečník - Musil (80. Malár), Vrtělka, Kóňa (46. McQuilkin), Baranyai - Bača (46. Bačík), Žůrek. Trenér: Mazura.

1. FC Brno - Levski Sofia 0:1 (0:0)
Fotbalisté Brna prohráli v závěrečném utkání na svém soustředění v Rakousku s týmem Levski Sofia 0:1. Jedinou branku inkasovali Brňané po hodině hry, kdy druhý tým uplynulého ročníku bulharské ligy využil zaváhání obránců.

Za stálého deště se většinou hrálo ve středu hřiště, do střeleckých šancí se oba týmy dostávaly pouze sporadicky. "Utkání bylo vyrovnané a bojovné. Gól jsme inkasovali po zbytečné chybě. Citelně nám chyběli Polách, Mareček, Kalivoda a Večeřa. Po zranění teprve začíná s herní přípravou Besta," uvedl trenér Brňanů Petr Uličný.

Sestava Brna: Lejsal - Švejnoha, Trousil, Dvorník, Čoupek - Baláž, Střeštík, Živný, Okleštěk (46. Šural) - Besta, Došek (60. Urban). Trenér: Uličný.

FK Jablonec - Energie Chotěbuz 0:3 (0:1)
V prvním přípravném zápase na soustředění v Německu podlehli fotbalisté Jablonce ve Finsterwalde bundesligovému celku Energie Chotěbuz.

"Zápas nám ukázal, že i průměrný německý tým celek z české ligy převyšuje. Soupeř byl jasně lepší, měl navrch v pohybu, důrazu v osobních soubojích a zápas měl celých devadesát minut pod kontrolou. Ukázalo se, že na herním pojetí musíme ještě zapracovat, ale do začátku ligy máme ještě čas," řekl jablonecký kouč František Komňacký.

Sestava Jablonce: Špit - Stožický (46. Zábojník), Homola (70. Radhaus), Huber (46. Eliáš), Hamouz (46. Krejčí) - Michálek, Pavlík (70. Šisler), Klapka (46. Zofčák), Loučka (46. Mešanovič), Kocourek (46. Hloušek) - Hesek (80. Peškar).

České Budějovice - FSV Frankfurt 0:0
Fotbalisté Českých Budějovic ve svém prvním zápase na rakouském soustředění uhráli bezbrankovou remízu s druholigovým německým Frankfurtem. Do zápasu zasáhli téměř všichni hráči, které trenér Jan Kmoch na soustředění vzal.

Po poločasu odehráli na levém kraji zálohy Vitali Trubila a Jan Kovařík, kteří jsou v klubu na testech z Mostu, respektive ze Slavie. V útoku se pak představil slovenský útočník Patrik Zajac, který přišel z třetiligového Vyšehradu a v Českých Budějovicích podepsal smlouvu na tři roky.

Sestava Č. Budějovic - 1. poločas: Kučera - Peroutka, Hunal, Horejš, Šmíd - Mezlík, Hílek, Benát, Kovařík - Svátek, Sedláček.
2. poločas: Křížek - Leština, Riegel, Žižka, Šmíd - Hudson, Skopalík, Mašát, Trubila - Stráský, Zajac (78. Dobal).

Olomouc - CZ Bělehrad 2:0 (1:0)
Cennou výhru nad předním srbským celkem Crvenou Zvezdou Bělehrad, na jejíž lavičce sedí český trenér Zdeněk Zeman, si připsali olomoučtí fotbalisté. Obě branky zápasu vstřelil Melinho.

Brazilský záložník se poprvé prosadil již v 7. minutě, kdy napálil odražený míč po Hubníkově akci. Pět minut před koncem přidala Olomouc pojistku. Povedenou Doležalovu hlavičku sice ještě brankář Bělehradu stačil vyrazit, ale na Melinhovu dorážku již nedosáhl.

"Soupeř byl velmi silný. Nám pomohla v prvním poločase hra po větru. Rychlá branka zvedla hráčům sebevědomí. Měli jsme díky tomu převahu. Druhý poločas byl již vyrovnaný. Soupeř prokázal svou super kvalitu. Šance byly na obou stranách. My svou výhru potvrdili v závěru utkání druhou brankou," zhodnotil utkání trenér Psotka.

Branky: 7. a 85. Melinho. Sestava Olomouce: Drobisz - Hudec (53. Rossi), Škerle, Komárek (61. Šuškavčevič), Kazár (58. Jurkič) - Janotka (82. Kazár), Kaščák, Melinho, Onofrej - Hubník, Ordoš (58. Doležal). Trenér: Psotka.

Birmingham City - Viktoria Plzeň 3:1 (2:0)
Ve svém posledním utkání na soustředění v rakouském Leongangu prohráli fotbalisté Viktorie Plzeň s druholigovým anglickým Birminghamem

Plzeňští dostali na hřišti v St. Johannu dva rychlé góly hned v úvodní čtvrthodině, v druhém poločase pak soupeř zvýšil na 3:0. Až deset minut před koncem zkorigoval výsledek z penalty Rezek.

Branky: 13. O´Conner, 15. McSheffrey z pen., 78. Naftí - 80. Rezek z pen. Sestava Plzně: Poštulka - Limberský, Hochmeister, Halama, Smola - Rezek (81. Mlika), Horváth, Rada, Rodrigues (46. Trapp) - Petržela (63. Vrzal) - Tatanašvili (71. Varadi).

Baník Ostrava - Panathinaikos Atény 0:2 (0:1)
Fotbalistům Baníku Ostrava se na herním soustředění v Rakousku vůbec nedaří. Tentokráte nestačili na řeckého vicemistra Panathinaikos Atény. Šlo již o třetí prohru ze tří zápasů, ostravští fotbalisté navíc v Rakousku ještě nedali ani branku.

Baník začal aktivně, ale po půlhodině hry udeřil soupeř. Vzápětí mohl srovnat Otepka, hlavou však trefil jen brankáře Panathinaikosu. I v druhé půli byla hra vyrovnaná, ale Baník své šance nevyužíval. Naopak řecký soupeř potvrdil své vedení, když Salpigidis přesprintoval obranu a prostřelil Vaška v ostravské brance.

Panathinaikos sice nastoupil ještě bez brazilského záložníka Gilberta Silvy, který do Řecka zamířil z londýnského Arsenalu, ovšem v jeho sestavě se objevilo hned sedm hráčů, kteří reprezentovali na nedávném mistrovství Evropy.

"Nastoupili jsme asi v nejsilnější sestavě, kterou tady máme k dispozici, a projevilo se to na kvalitě. Chtělo to víc sebevědomí v útočné fázi, abychom dosáhli lepšího výsledku, mysleli jsme asi kvůli věhlasu soupeře až příliš na obranu," zhodnotil utkání trenér Karel Večeřa.  "Výkon byl výrazně lepší než v minulých utkáních. Měl jsem obavy, jak bude hrát takhle složená obrana, ale zvládli jsme to velice slušně," dodal ostravský kouč.

Sestava Ostravy: Vašek - Ricka, Pavlík, Neuwirth, Tchuř - Rajtoral, Lička, Marek, Lukeš (46. Zeher), Otepka (79. Mičola) - Svěrkoš (46. Střihavka).

FC Ingolstadt - Slavia Praha 1:2 (1:1)
Zatím stoprocentní bilanci má na soustředění v Německu Slavia, která sice prohrávala od 15. minuty gólem ze standardní situace, po celý první poločas ale podle klubového webu zasypávala soupeřovu branku střelami. Jaroslav Černý navíc neproměnil penaltu, kterou poslal jen do tyče. Do břevna pálil Marek Jarolím, dvakrát se do velké šance dostal Zdeněk Šenkeřík.

Těsně před přestávkou vyrovnal Erich Brabec umístěnou hlavičkou. Dvě minuty před koncem se potom pravačkou z 20 metrů přesně k tyči trefil Šiklič.

"S nasazením našich hráčů i způsobem hry jsem spokojen, je škoda, že jsme svoji převahu nevyjádřili také lepší koncovkou. Při penaltě jsme porušili nepsané pravidlo, že nemá jít střílet faulovaný hráč, jinak se mi ale náš projev líbil. Mrzí mě, že jsme inkasovali, takové situace bychom měli řešit lépe," uvedl trenér Karel Jarolím.

Branky: 15. Metzelder - 45. Brabec, 88. Šiklič. Sestava Slavie - 1. poločas: Vaniak - Suchý, Brabec, Latka, Jablonský - Gebre Selassie, Tavares, Jarolím, Černý - Šenkeřík, Švento. 2. poločas: Vaniak - Krajčík, Latka, Brabec, Hubáček - Gebre Selassie (71. Cissé), Tavares (64. Volešák), Belaid, Černý (64. Šiklič) - Ivana, Toleski.