Slavia - Pardubice 4:0, zpátky do čela ligy, dva góly dal Provod

• 201
Proti nejhorší defenzivě prvoligové sezony si fotbalisté Slavie zastříleli. Předposlední Pardubice v Edenu odolávaly jen 40 minut, pak se z penalty prosadil Provod a domácí přidali ještě tři branky. Díky přesvědčivému vítězství se navíc po 28. kole vrátili na první místo tabulky.

Slávisté jsou první díky sobotnímu zaváhání Plzně v duelu s Olomoucí. Proti Pardubicím se výhra čekala, domácí k ní dokráčeli bez zásadních obtíží.

ONLINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Od úvodní sekundy soupeře přišpendlili k vápnu a jen se čekalo, kdy urputnou obranu prolomí. Pravda, trvalo to do čtyřicáté minuty, ale pak už nemohlo být pochyb o tom, že Slavia získá tři body.

Dvěma góly se na nich podílel Provod. Skóre otevřel před pauzou z penalty po faulu sedmnáctiletého debutanta Hanče na Ousoua, druhý po krásné akci z levého křídla. Jurásek nahrál Filovi, ten chytrou patičkou uvolnil záložníka se sedmnáctkou na zádech a bylo to dva nula.

Ještě třetí branka nesla Juráskův podpis, aktivní levý bek nahrál Plavšičovi, jehož centr do brány usměrnil Schranz.

„Dejte jim bůra!“ žádali fandové v Edenu, kterých dorazilo lehce přes deset tisíc, zopakování podzimního výsledku z nedalekého Ďolíčku, kde Pardubice našly azyl. Fotbalisté jim přání nevyplnili, ale bavili se hrou a jeden gól ještě přeci jen přidali.

Po úniku a neúspěšné kličce kolem brankáře Letáčka ho nezaznamenal Tecl, ale zvládl ještě před prázdnou přihrát dalšímu náhradníkovi Traorému.

Čtyři góly dal i Feyenoord

Před čtvrteční odvetou čtvrtfinále Konferenční ligy nasázel čtyři branky také Feyenoord, který vyhrál na hřišti Almela. Inkasoval sice v úvodní minutě, ještě do poločasu ale skóre otočili Kökcü, Nelson a Til. V závěru se prosadil také střídající Walemark.

Trenér Arne Slot udělal oproti domácímu duelu se Slavií (3:3) pouze dvě změny, tým nastoupil v sestavě: Marciano - Pedersen, Trauner, Senesi, Malacia - Aursnes, Kökcü (76. Hendrix) - Nelson (59. Džahánbachš), Til (46. Toornstra), Sinisterra (69. Walemark) - Dessers (69. Linssen).

Slávisté v náročném programu protočili sestavu, ale vůbec to nebylo znát. Po čtvrtfinále Konferenční ligy na Feyenoordu (3:3) dostali v lize znovu příležitost příležitost ti, kteří na evropské soupisce chybí: Hovorka, Jurásek, Provod, Hromada, Fila...

Do brány se vrátil Mandous, od začátku nastoupili i Ousou či Plavšič, kteří v Rotterdamu kvůli kartám hrát nemohli.

Bez zajímavosti nebyla ani pardubická jedenáctka, v níž kromě zmíněného Hanče poprvé v lize nastoupil ještě devatenáctiletý Mareš, syn někdejšího reprezentanta Pavla Mareše.

Hosté přijeli do Edenu bránit, v úvodu se nedostali ani za půlku, jen odkopávali balony a v hlubokém bloku se snažili odrážet slávistické útoky.

Ale moc jim to nešlo, po Hančově ztrátě nedal tutovku Schranz, potom po Juráskově centru obtížný halfvolej netrefil ideálně Provod.

Pardubice zahrozily po šanci Vacka, po změně stran z ojedinělé akce hlavičkoval nepříjemně Kostka, který využil podklouznutí Plavšiče. Ten se také mohl na opačné straně zapsat mezi střelce, ale brejk tři na jednoho nezakončil přesnou střelou.

Slavii to ale mrzet nemusí. Před čtvrteční – mimochodem už vyprodanou –odvetou s Feyenoordem si zachovala dobré rozpoložení a zvítězila bez jakýchkoliv komplikací.

1. AC Sparta PrahaSparta 32 25 5 2 74:28 80
2. SK Slavia PrahaSlavia 32 23 7 2 67:23 76
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 32 21 5 6 74:35 68
4. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 32 13 8 11 51:49 47
5. FC Baník OstravaOstrava 32 13 6 13 48:45 45
6. 1. FC SlováckoSlovácko 32 11 8 13 43:48 41