Od úterý, kdy Slavia „novinku“ oznámila, se řeší jediné: Její domácí stadion nemůže bez plotu obdržet nutnou certifikaci, aby mohla v Edenu pořádat utkání české nejvyšší soutěže.
Takže popořádku.
Každý stadion musí splňovat určité bezpečnostní podmínky. O tom rozhoduje licenční řízení FAČR, kterého se kromě jiných složek účastní také zástupci policie.
Slavia vrátí plot před sektor hostů. Jinak by jí policie nedovolila hrát v Edenu |
Ti měli podle Slavie dát sektoru bez plotu odmítavé stanovisko, čímž vynutili navrácení pevné bariéry. „Dle zápisu podepsaného čtyřmi důstojníky policie označila sektor za nebezpečný,“ uvedl předseda představenstva Jaroslav Tvrdík.
Policie už se předtím ohradila vůči tomu, že by šlo o její rozhodnutí.
„Jelikož stadion v Edenu nesplnil podmínky certifikace, stanovené také ze strany UEFA, nemohla komise, a nikoliv my, certifikaci udělit,“ bránila se na sociální síti X.
V požadavcích, které má UEFA na svém webu, se však plot vyskytuje pouze jako možný způsob pevné bariéry mezi sektory nebo mezi sektorem hostů a hrací plochou. Jako další možnost uvádí například blok pořadatelů, který mimochodem před oplocením preferuje.
Oddělení skupinou pořadatelů také fungovalo i na finále Konferenční ligy minulý rok v červnu, které hostil právě slávistický Eden.
Slavia navíc po celý rok fungování bez plotu nezaznamenala jediný bezpečnostní incident. Na vybrané zápasy jej pak po dohodě pro jistotu dočasně instalovala.
Důležité je také zmínit, že ne každý stadion má před hostujícím sektorem stejné zabezpečení. Například na Bohemians je mezi fanoušky a hřištěm pouze malá síť.
Podle regulí, které stanovuje FAČR, je sektor hostí „přesně vymezené a bezpečně ohraničené místo vybavené dostatečně pevným oplocením (...)“.
Proč přesně tedy komise označila sektor za nevyhovující, zatím není jasné.
„V průběhu certifikačního řízení jsou hodnocena různá rizika a jsou sledovány různé proměnné, a to s ohledem na zabezpečení stadionu. Jedním z nich je ochrana sektoru pro vlajkonoše hostí a na rozhodnutí o udělení či neudělení certifikace se podílí několik subjektů,“ sdělil serveru TN.cz vedoucí oddělení tisku Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík.
„V tomto případě váš primární nesouhlas vede v konečném důsledku k hrozbě necertifikace stadionu jiným orgánem,“ odpověděl policii Tvrdík.
„Nechci se tady zabývat jednotlivými technikáliemi, protože celá matérie má nějakou reglementaci, která je poměrně složitá,“ vysvětlil předseda fotbalové asociace Petr Fousek po středečním jednání výkonného výboru. „V každém případě do toho vstupuje několik stran, každá má nějaký úkol.“
„Můj osobní názor i názor výkonného výboru je, že je potřeba prostředí pro fanoušky kultivovat,“ podotkl.
Řešení?
Plot se zatím do Edenu vrátí. Slavia chce na půdě Ligové fotbalové asociace (LFA) uspořádat sezení s ministrem vnitra Vítem Rakušanem, kde by debatovala o bezpečnostních opatřeních.
Kromě zmíněných mediálních vzkazů však zatím konkrétní výstupy hned tak nepřijdou.
„Jednání probíhala, probíhala pochopitelně i na půdě LFA. Chtěl bych hlavně zdůraznit ta, která budou probíhat. Teď to akcelerovalo touhle kauzou, já myslím, že to je trochu jako přehřáté,“ zdůraznil Fousek.
„Český fotbal si taky musí položit otázku, jestli už je na tom s výchovou fanoušků jako třeba v Anglii, kde je vstup na hrací plochu automaticky trestný čin. Je to jiné než v České republice. Ale v České republice je to zase jiné než v celé řadě zemí, kterých je v UEFA celkem 55. Jsou tady předpisy FAČR. Myslím, že určitě najdeme ten nejlepší model pro Českou republiku,“ doplnil.