České Budějovice - FC Bohemians: Svátek a Turtenwald

České Budějovice - FC Bohemians: Svátek a Turtenwald - Českobudějovický Jan Svátek v hlavičkovém souboji s Vítem Turtenwaldem z FC Bohemians (v popředí). | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

První výhra nováčka a další debakl Jihočechů: Příbram - Budějovice 3:0

• 7
Fotbalisté Příbrami se po návratu mezi elitu dočkali, ve 3. kole Gambrinus ligy zdolali České Budějovice jasně 3:0. Pro Jihočechy je to další debakl, v úvodním kole dostali v Teplicích ještě o gól víc.

Vysoké výhře domácích přitom dlouho nic nenasvědčovalo, pak se po dvou přesných centrech trefili Tomašák a Borek, třetí branku pak přidal z penalty po faulu na De Oliveiru kapitán Huňa.

"Zápas se mi hodnotí hodně těžce. Bylo to pro mne strašně kruté. Sedět na lavičce 90 minut a sledovat práci hráčů, to bylo utrpení. Nebyli jsme schopni sprintovat nebo vyhrávat souboje. Nebo možná ochotni, nevím. K této prohře není víc co dodat," řekl budějovický kouč Jan Kmoch.

"Náš tým se pořád lepší, zaslouží kompliment, obzvlášť Tomašák, který se po zranění kolena zase vrací na vrchol," liboval si příbramský trenér Massimo Morales.

. on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Příbram vstoupila do utkání aktivněji a poměrně záhy si vypracovala tlak, který českobudějovická obrana zvládala jen za cenu dlouhých odkopů. Pak při pokusu o dlouhý pas ztratil hostující stoper Hunal míč a musel napadajícího De Oliveiru faulovat.

Po následném trestném kopu nastal v šestnáctce českobudějovických totální zmatek - Kučera jen vyrazil první střelu Pleška a míč se vzápětí dobrých deset sekund odrážel mezi bojujícími hráči, než se k němu dostal Borek, ale zblízka trefil jen znovu připraveného Kučeru.

Po dvaceti minutách nepříliš plodného tlaku Příbrami se začaly Budějovice osmělovat a mezi stereotypními dlouhými nákopy si alespoň občas vzpomněly i na hru po křídlech. Po jedné takové akci ve 33. minutě prošel pravou stranou Hudson, na hranici šestnáctky našel úplně volného Sedláčka, jenže ten míč netrefil nejlépe a na jeho skákavou střelu Krbeček bez problémů dosáhl.

Hosté však pohříchu mnohem častěji volili dlouhé míče na náhodu, a tak první poločas nenabídl víc než urputný fotbal plný soubojů a nepřesností.

Z hlubin podprůměru vyplul fotbal až v 57. minutě. A radost z toho měli především příbramští fanoušci. Na táhlý centr Plašila z pravé strany si totiž naskočil na malém vápně Tomašák a okolo zkoprnělého brankáře Kučery poslal míč do sítě.

Vzápětí na levé straně zálohy Budějovic nahradil nevýrazného Kovaříka Šíma a už po 45 sekundách pobytu na hřišti mohl srovnat. Po nesobeckém pasu Benáta se řítil z levé strany sám na branku, ale jeho křížná střela cíl minula.

Když už se zdálo, že Budějovické inkasovaný gól probudil, přišel druhý úder domácích. Centr tureckého záložníka Oguzhana proletěl z pravé strany přes klubko hráčů i brankáře Kučeru až na zadní tyč, kde už číhal dobíhající Borek a uklidil míč do sítě podruhé. Kučera svou chybou potvrdil budějovickou nejistotu při centrech z obou stran, kterou už v prvním kole potrestaly několikrát Teplice.

"Předchází tomu únik přes hráče, pak navíc následuje chyba brankáře. Dnes oba centry školácky podběhl. Život je tvrdý, možná to budeme řešit," řekl Kmoch.

Aby nebylo českobudějovického zmaru málo, přidali vzápětí Příbramští definitivní třetí ránu. Huňa prostrčil po pravé straně na De Oliveiru, který běžel sám na Kučeru a zastavil ho až skluz obránce Žižky. A protože byl míč tou dobou o pěkných pár decimetrů jinde, mohl se Žižka vzápětí otočit a jít s druhou žlutou kartou a následnou červenou do kabin. Nařízenou penaltu navíc proměnil kapitán Huňa.

Příbram už poté vývoj utkání v pohodě kontrolovala a bez větší námahy už si první tři prvoligové body pohlídala, byť v závěru přišla o zraněného forvarda De Oliveiru, který odkulhal z oboustranně bolestivého souboje s Horejšem.