Útočník Liberce Mick van Buren v souboji s Michalem Hlavatým v dresu Pardubic.

Útočník Liberce Mick van Buren v souboji s Michalem Hlavatým v dresu Pardubic. | foto: ČTK

Pardubice - Liberec 2:1, konec stoprocentní série, domácí mají první body

• 4
Fotbalisté Pardubic ve třetím ligovém utkání poprvé bodovali. Pro Liberec to v pražském Ďolíčku byla naopak první ztráta v nové sezoně. Rozhodly dva slepené góly před koncem prvního poločasu, hosté po pauze už jen korigovali.

Vítěznou branku vstřelil v nastaveném čase úvodního dějství stoper Tomáš Vlček, pro kterého to byl premiérový ligový gól. Skóre otevřel krátce předtím jeho spoluhráč Michal Hlavatý, ve 48. minutě snížil střídající Matyáš Kozák.

„Jak jsem apeloval po výhře na Spartě, ať nelítáme v oblacích, tak teď jsme to už evidentně neuhlídali. Dnes si sem hráči přijeli zahrát fotbal a mysleli si, že to bude stačit,“ zlobil se liberecký kouč Luboš Kozel na tiskové konferenci.

Pardubičtí trenéři Krejčí s Novotným udělali oproti utkání v Plzni (1:2) jedinou změnu v sestavě, Brazilce Rosu nahradil na pozici pravého obránce Kostka. Na druhé straně nechal kouč Kozel pouze na lavičce Doumbiu, jenž odehrál oba předchozí vítězné zápasy a k debaklu Teplic 5:1 přispěl gólem a asistencí. Záložníka z Pobřeží Slonoviny trápily v týdnu zdravotní problémy.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Poslední tři duely Pardubic s Libercem nabídly vždy minimálně čtyři branky, dnes to ale dlouho na přestřelku nevypadalo. Sudí Nehasil musel v úvodu svého druhého ligového zápasu v kariéře řešit oboustranně ostrou hru, kterou odnesl po 12 minutách hry zraněním domácí Tischler, jehož nahradil Sychra.

Zápas nabral tempo až závěru úvodního dějství. Ve 43. minutě se odrazil po Helešicově dalekonosném pokusu míč k Hlavatému, který se v pokutovém území rychle zorientoval a připsal si druhý ligový gól v pardubickém dresu. Poprvé skóroval před necelými dvěma lety rovněž do sítě Slovanu.

V nastavení se navíc Vlček vytáhl při bránění Rondiče hluboko na polovinu soupeře, obral bosenského útočníka o míč, prodral se do zakončení a třetí ligový start ozdobil premiérovou brankou. „Viděl jsem, že Rondič byl zády a jediné, co může udělat, je dát si dotyk směrem ke své bráně. Zkusil jsem vypíchnout míč, a jakmile jsem byl před bránou, tak už jsem jen doufal, že to do ní spadne,“ popsal jednadvacetiletý obránce, který hostuje na východu Čech ze Slavie.

Jen o jedno utkání více než Vlček potřeboval k otevření střeleckého účtu v nejvyšší soutěži liberecký Kozák, jenž přišel na hřiště z lavičky hned po změně stran právě za Rondiče. Ve 48. minutě k němu propadl centrovaný míč a jednadvacetiletý kmenový hráč Sparty zblízka prostřelil Markoviče.

Nejlepší ligová ofenziva ožila a vzápětí mohl Kozák srovnat, těsně ale minul. Na druhé straně pálil z otočky Vacek o kousek nad břevno. Lídr tabulky před začátkem třetího kola měl v závěrečné dvacetiminutovce spoustu šancí na vyrovnání, Červovu ránu zblízka ale vykopl Markovič a Frýdek s Kozákem sami před bránou vůbec netrefili prostor mezi třemi tyčemi. V nastavení ještě trefil Hlavatý výstavním volejem břevno, Pardubice už ale dotáhly zápas do vítězného konce, zdolaly Slovan po třech zápasech a opustili poslední příčku.

„Po inkasované brance nás Slovan přitlačil, ale nakonec jsme to ubojovali. Jsme za to strašně šťastní, kluci si to už zasloužili. Navzdory úvodním porážkám jsme věřili, že nastoupená cesta je dobrá a že se nám vyplatí. To se potvrdilo,“ uzavřel pardubický trenér Novotný.