Ostravské třiadvacetiminutové dílo zkázy

• 27
Ostrava - Fotbalisté Ostravy deklasovali teplický tým po přestávce, když všech pět gólů stihli nastřílet za třiadvacet minut. Severočeši tak výsledkem do puntíku navázali na středeční debakl v Intertoto Cupu v Boloni. V Ostravě sice Tepličtí vedli gólem Verbíře, ale proti nabuzenému soupeři neměl jejich odevzdaný projev šanci. Oba týmy začaly opatrně a zajímavé fotbalové momenty si šetřily až na druhý poločas. O jedinou nebezpečnou situaci první půle se postaral ostravský Drozd, jehož střela se třela o tyč.

Opravdu těžké okamžiky zažil teplický gólman Poštulka teprve po změně stran. Na přelomu 53. a 54. minuty se navrátilec Čížek mohl hned dvakrát dočkat obnovené gólové premiéry v dresu Baníku, ale sám a ze stoprocentních pozic vždy o milimetry minul. Naopak jedinou šanci hostí   přetavil Verbíř s pomocí dezorientovaného Dvorníka po kličce Laštůvkovi ve vedoucí gól.

Ani za nepříznivého stavu však Baník nezpanikařil. Trenéři ze hry stáhli urostlého útočníka Prohászku, kterého nahradil mladý Svěrkoš a vzápětí začali Ostravané daleko více kombinovat po zemi. Tato změna přinesla Teplicím zkázu. V 66. minutě Látal chytře z rohu velkého vápna přeloboval vybíhajícího Poštulku a zahájil mohutnou ostravskou ofenzívu, která vyústila v další tři zásahy během devíti minut.

Obrat ve skóre zařídil technickou střelou z 20 metrů Lukeš, když míč proklouzl Poštulkovi mezi prsty nečekaně za brankovou čáru. Radův faul, po kterém byl teplický stoper za druhou žlutou kartu vyloučen, potrestal lahůdkovou trefou z přímého kopu Čížek a stejný hráč přidal i čtvrtý gól. Zdecimované Teplice dorazil pátým gólem střídající Žůrek, jenž do sítě dorazil Lukešovu střelu do tyče.

Teplický trenér František Cipro po utkání nechápavě kroutil. "Nechápu, co se stalo. Zápas se ideálně vyvíjel a všechno nám nahrávalo. Vedli jsme 1:0 a já v tu chvíli už nevěřil, že bychom mohli prohrát. Domácí ale vyrovnali a v naší hře zavládl totální chaos, v jehož důsledku jsme během třinácti minut čtyřikrát inkasovali. Porazili jsme se vlastně sami," krčil rameny Cipro.

Vítězný domácí kouč Erich Cviertna řekl: "V přestávce jsem hráče nabádal, aby nezmatkovali a dále hráli svou hru. Tušil jsem, že soupeř by se mohl v závěru dostat do útlumu, a vyplnilo se to. Když jsme otočili skóre, všichni hráči si najednou začali ohromně věřit. Ke zvratu zavelel Lukeš, který se po přestávce chytil a začal se mnohem více nabízet. Druhá půle, to už nebylo ani podle představ, to byl sen."

OSTRAVA - TEPLICE 5:1 (0:0) zápas skončil - podrobnosti
Góly: 66. R. Látal, 70. M. Lukeš, 74. M. Čížek, 79. M. Čížek, 90. L. Žůrek
Góly: 54. P. Verbíř
Sestavy: J. Laštůvka - P. Besta, Z. Pospěch, R. Bolf - M. Čížek, R. Látal (84. R. Kiša), P. Drozd, J. Dvorník, M. Matušovič (86. L. Žůrek) - M. Prohászka (59. V. Svěrkoš), M. Lukeš
Sestavy: T. Poštulka - K. Rada, P. Gross, R. Lengyel, T. Kukol (74. J. Skála) - P. Voříšek, M. Doležal (84. M. Sigmund), P. Horváth, V. Leitner - L. Zelenka (29. P. Verbíř), R. Divecký
Náhradníci: M. Raška, R. Wozniak, J. Hoffmann, D. Bystroň
Náhradníci: F. Kolář, V. Ryška, Z. Frťala, D. Tesařík
Žluté karty: 30. R. Látal, 90. R. Bolf