Jablonecký útočník Martin Doležal v souboji s brankářem Ostravy Janem Laštůvkou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonec - Ostrava 1:0, spoustu šancí, jen jeden gól. V závěru ho dal Pilař

• 11
Fotbalisté Jablonce slaví v úvodu ligové sezony velmi cenné vítězství; vždyť v domácím duelu s Baníkem Ostrava čelili i řadě šancí soupeře, gól Almásiho dokonce odvolal VAR, a proto mohl v závěru rozhodnout nejtěsnější výhře 1:0 střídající Pilař.

Severočeši doma v lize neprohráli s Baníkem už sedmnácté utkání.

„Myslím, že na první kolo to bylo z obou stran kvalitní utkání. My jsme byli šťastnější a vítězství nad silným Baníkem si hodně ceníme,“ řekl při on-line tiskové konferenci jablonecký trenér Petr Rada.

Ostravští začali na severu Čech aktivně. Hned ve druhé minutě se po rohu dostala k hlavičce jedna z letních posil Baníku Lischka, bývalý obránce Jablonce ale zamířil těsně vedle. Za chvíli se k zakončení protlačila další z nových posil Slezanů útočník Almási a domácí podržel brankář Hanuš.

V osmé minutě výrazně zahrozili i Severočeši. Na Krobův rohový kop si na přední tyči naběhl Kratochvíl a jeho hlavička se snesla na břevno. Stejný hráč měl šanci i po rychlé kombinační akci v 23. minutě, kdy dobře zasáhl hostující gólman Laštůvka.

Po změně stran brankář Baníku vytáhl střelu Malínského, hrajícího jubilejní 150. ligový duel, ale jinak byli v úvodu druhého dějství nebezpečnější hosté. V 55. minutě pomohla branková konstrukce i Severočechům poté, co si Martinec srazil míč na tyč při obranném skluzu.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Po necelé hodině hry už Slezané dostali míč do sítě, ale Almásiho gól kvůli ofsajdu neplatil. Jablonec pak znovu podržel Hanuš. Nejprve v 66. minutě vytáhl Lischkovu hlavičku pod břevno a poté i střelu střídajícího Sora, hrajícího v den svých 21. narozenin.

V 82. minutě nigerijský záložník potáhl míč středem hřiště, přihrál střídajícímu Klímovi, ale domácí opět zachránil Hanuš. Chvíli nato se pokusil na opačné straně patičkou zakončit Doležal, ale těsně minul.

„Náš výkon se po poločase zlepšil. Byli jsme víc kompaktní, hra se vyrovnala. Dostávali jsme se do šancí. Myslím, že jsme měli nějakou dotáhnout a odjet minimálně s bodem, který by byl cenný,“ řekl ostravský trenér Ondřej Smetana, který kvůli chybějící licenci při zápasech plní oficiálně roli asistenta.

Agilní Sor poté znovu pozlobil domácí obrany, ani tentokrát však neskóroval a v 88. minutě za to hosty stihl trest. Po Pleštilově centru Pilař navzdory své subtilní postavě vyhrál hlavičkový souboj s Ndefem a hlavou zblízka rozhodl. Jablonec v lize bodoval ve 14 z posledních 15 utkání.

„Měl jsem úkol něco změnit a dát kýžený gól. Byl to krásný centr od Dominika Pleštila. Já pořád říkám, že to někdy není o výšce, ale o timingu. Dnes jsem to dobře načasoval. Byl jsem v pravý čas a v pravý moment na místě, kde bylo potřeba,“ řekl pro O2 TV bývalý reprezentant Pilař, který měří pouze 171 centimetrů.

„Celý den jsem přemýšlel, zda postavit Vencu od začátku. Ale měl určité problémy na začátku týdne. Šel na určitou pasáž, hodně nám pomohl a dal rozhodující branku. Venca má při své výšce abnormálně vysoký výskok. Naposledy jsem takový výskok měl já. Má dobrý timing, neprohraje hlavu. Ten gól není náhoda,“ řekl Rada.

Smetanu inkasovaný gól hodně mrzel. „V 88. minutě musíme takovouhle situaci uhlídat, musíme být v bloku. Takový souboj musíme uhrát, musíme vyskočit výš. V dané situaci je jedno, jestli to dává Pilař nebo Kubista. Tahle prohra hodně mrzí, štve to,“ řekl Smetana.