Martin Cedidla ze Zlína (vpravo) hlavičkuje míč před Tomášem Malinským z...

Martin Cedidla ze Zlína (vpravo) hlavičkuje míč před Tomášem Malinským z Liberce. | foto: ČTK

Liberec - Zlín 5:0, demolice, Malinský se blýskl třemi asistencemi

• 3
V naprosto jasnou záležitost se proměnilo střetnutí 17. kola fotbalové Fortuna ligy mezi Libercem a Zlínem. Domácí Slovan si už v prvním poločase vybudoval tříbrankové vedení, které po přestávce ještě navýšil na konečných 5:0.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Na úvodní tři trefy vždy nahrál Tomáš Malinský, dva góly zaznamenal Roman Potočný. Hosté nakonec dokonce dohrávali v oslabení, po červené kartě musel v 52. minutě zamířit ze hřiště Pablo Podio.

Liberec si v lize připsal nejvyšší vítězství od srpna 2014, kdy doma porazil Ostravu 6:0. Slovan zvítězil potřetí z posledních čtyř kol a z osmého místa neúplné tabulky ztrácí dva body na pátou Spartu. Zlín v lize v Liberci prohrál popáté z posledních šesti duelů, po třech kolech vyšel naprázdno a je třináctý.

„Vytváříme si dost šancí, dáváme dost gólů. Každý z kluků ví, že za necelý měsíc končí podzimní část, všichni chceme udělat co nejvíc bodů. Tréninky vypadaly výborně a jsme rádi, že jsme to přetavili do zápasů a že nám to tam padá,“ přiznal liberecký trenér Pavel Hoftych.

V prvním poločase jako by na hřišti existovali jen domácí, kteří se už v šesté minutě dostali do vedení. Malinský se protáhl do vápna, od lajny přihrál před branku a nabíhající Breite zblízka prostřelil gólmana Rakovana. Domácí kapitán, jenž se po čtyřech kolech vrátil do základní sestavy, skóroval poprvé od konce března.

Severočeši kontrolovali průběh a ve 22. minutě zvýšili. Po další přihrávce Malinského se po centru hlavičkou na přední tyč prosadil Musa a připsal si sedmý zásah v ligové sezoně. Poté Karafiátův přímý kop s problémy vyrazil Rakovan.

V 38. minutě si připsal třetí asistenci Malinský. Do jeho centru se z voleje položil Potočný a trefil balon ideálně na zadní tyč. Před přestávkou poprvé zahrozili hosté, Železník ale zblízka mířil jen do břevna.

Čtyři minuty po pauze inkasovali hosté počtvrté. Po Musově centru akrobaticky sklepl míč do sítě Potočný a podruhé v kariéře dal v jednom ligovém duelu dvě branky. Zároveň se osmým gólem v ročníku osamostatnil v čele týmových střelců.

V 52. minutě bylo s hosty ještě hůře. Podio zatáhl unikajícího Musu a rozhodčí Hocek mu ukázal rovnou červenou kartu. Chvíli nato mohl zkompletovat hattrick Potočný, technickou střelou ale minul. Poté jeho střelu zneškodnil Rakovan.

Osm minut před koncem už Severočeši opět slavili. Po chybě Buchty se dostal do úniku střídající Pešek a před Rakovanem nezaváhal. Liberec dělil jediný gól od toho, aby vyrovnal svou nejvyšší ligovou výhry v samostatné historii. Marovu střelu ale vytáhl Rakovan a neprosadili se ani Kuchta a Breite. Zlín prohrál v lize o pět branek poprvé od května 2009.

„Do druhé půle jsme se pokusili trochu přeskupit náš obranný systém změnou rozestavení a ještě se vrátit do zápasu. Ale další inkasovaný gól a červená karta zmařily všechny naše plány. V ten moment jsme už neměli moc příležitostí se do utkání vrátit a prohráli jsme vysokým rozdílem,“ popisoval zlínský kouč Jan Kameník.