FORTUNA:LIGA 2023/2024
UEFA poslala před několika dny české asociaci dopis, ve kterém radí, jak postupovat při řešení korupčních kauz.

UEFA poslala před několika dny české asociaci dopis, ve kterém radí, jak postupovat při řešení korupčních kauz. | foto: Profimedia.cz

Co opravdu píše UEFA českému fotbalu: S policií spolupracovat můžete

  • 20
Redakce iDNES.cz má k dispozici dopis, který Evropská fotbalová unie UEFA zaslala české asociaci ohledně řešení korupčních kauz. Podporuje v něm užší spolupráci s policií, ale zároveň upozorňuje, že disciplinární komise nesmí převést odpovědnost na státní orgány.

"Pokud cílem nového ustanovení je usnadnit spolupráci s policií v případech týkajících se korupce nebo manipulace s výsledky a pro disciplinární řízení využívat materiály, které policie shromáždila, UEFA takovou aktivitu vítá," píše se v dopise.

Proč vůbec UEFA českým fotbalovým funkcionářům píše?

Česká asociace koncem ledna doplnila disciplinární řád tak, že v případech korupce disciplinární komise přenechá vyšetřování na policii, jejíž důkazy následně využije při svém rozhodování.

Podle čtvrtečních informací internetového serveru Sport.cz tento postup UEFA odmítla. Asociace však okamžitě reagovala, že jde o mylnou interpretaci.

Čtvrteční události

Co se stalo ve čtvrtek

Dopis jí dává za pravdu, byť v jedné pasáži stojí: "Sportovní disciplinární řízení nemůžou a nesmí být závislé na výsledcích stíhání orgány činnými v trestním řízení."

To se však vztahuje k možnosti, pokud by disciplinární komise čekala na konečný výsledek trestního řízení a až podle něj rozhodla. Na soud přitom fotbalová asociace čekat nehodlá.

"Dodatek disciplinárního řádu v žádném případě neznamená, že disciplinárka bude čekat na pravomocné rozhodnutí soudu, ale může začít jednat už po skončení přípravného řízení, které obvykle trvá tři měsíce," poznamenal generální sekretář české asociace Rudolf Řepka, jenž toto vysvětlení také poslal na UEFA.

UEFA požaduje nezávislost disciplinární komise na státních orgánech z několika důvodů. Zaprvé tím chce předejít tomu, že sportovní řízení budou zahájena třeba i několik let po přestupku. Soudy se totiž často táhnou dlouhou dobu.

Hlavním důvodem však je, že disciplinární komise může vést úspěšné sportovní disciplinární řízení, přestože nedošlo k úspěšnému soudnímu stíhání. Takovou možnost před časem podpořil i Arbitrážní soud pro sport (CAS).

"Takový případ nastat může. Na žalobu důkazy stačit nemusí, ale disciplinární komise je i tak může použít při svém rozhodování," připustil tiskový mluvčí české asociace Jaroslav Kolář.

Co se píše v dopise

Důležité pasáže, které UEFA zaslala české fotbalové asociaci

"Musí existovat možnost, aby se disciplinární orgány rozhodly buď pro zahájení, nebo zastavení disciplinárního řízení. A to podle toho, co považují za vhodné. Nezávislost disciplinárních orgánů představuje základní obecný princip organizační struktury, který musí být dodržován všemi členy asociace FIFA nebo UEFA."

"Pokud cílem dodatku disciplinárního řádu je usnadnit spolupráci s policií v případech týkajících se korupce nebo manipulace s výsledky a pro sportovní řízení využívat materiály, které policie shromáždila, UEFA takovou aktivitu vítá."

"Na druhé straně, pokud budou nová ustanovení interpretována tak, že disciplinární orgány fotbalové asociace nebudou dále trestně stíhat korupci nebo manipulaci s výsledky zápasů (protože tyto orgány nějakým způsobem převedly tuto odpovědnost na policii nebo státní orgány), bude obtížné sladit takový přístup s politikou nulové tolerance, kterou zastává UEFA."

"Není nezbytné čekat na konečný rozsudek v trestním řízení."

"Skutečnost, že nedošlo k úspěšnému soudnímu stíhání za manipulaci s výsledky, nutně neznamená, že nebude vedeno ve stejné věci úspěšné sportovní disciplinární řízení."

"Navrhujeme zahájit jednání s vaší vládou, aby také v České republice byla do trestního zákoníku zavedena manipulace s výsledky zápasů jako specifický trestný čin."

Česká asociace vztáhla dodatek disciplinárního řádu i na probíhající kauzu, která začala oznámením sparťanského majitele Daniela Křetínského o nekalostech v profesionálních soutěžích.

Aféra, která vypukla už loni v září, tak v současnosti stojí, čeká se na výsledky policejního šetření. Jak dlouho ještě? Kdy se disciplinární řízení obnoví?

Dodatek disciplinárního řádu

"V případech ohlášeného nebo zjištěného podezření, že členové FAČR naplnili svým jednáním skutkovou podstatu trestných činů uvedených v Trestním zákoníku č. 40/2009 Sb. (§ 331 Přijetí úplatku, § 332 Podplácení, § 333 Nepřímé úplatkářství, § 334 Společná ustanovení), předá disciplinární komise své poznatky a podklady příslušným orgánům činným v trestním řízení podle právního řádu ČR. V rámci jednotného postupu ve vyšetřování, dokazování a vyhodnocení zjištěných skutečností využije disciplinární komise důkazy, podklady a závěry učiněné orgány činnými v trestním řízení."

"To v tuhle chvíli nejde odhadnout. Záleží na policii, až vyšetřování uzavře," řekl tiskový mluvčí asociace Kolář. "Až se tak stane, budeme moci nahlédnout do vyšetřování a převzít důkazy. Díky tomu, že je budeme mít od policie, tak je nikdo nebude moci napadnout."

"Na této věci stále pracujeme. Jakmile to bude možné, budeme veřejnost informovat," dodal tiskový mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podrobnosti policie nesděluje po celou dobu vyšetřování.

Na začátku února ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec přiznal, že konkrétní důkazy od Křetínského nemá.

NEPŘEKÁŽEJ. Jablonecký fotbalista Karel Piták (vlevo) se v zápase proti Plzni

V současné korupční kauze jde o loňský zápas Jablonec - Plzeň 0:2.

O co v probíhající kauze jde?

Sparťanský majitel Křetínský loni na konci kalendářního léta veřejně mluvil o nestandardním způsobu řízení v profesionálním fotbale a předal o tom informace šéfovi fotbalové asociace Miroslavu Peltovi. Ten je obratem poskytl protikorupční policii.

Křetínského tvrzení podpořil bývalý rozhodčí Tomáš Adámek, který si u notáře nechal ověřit prohlášení, v němž se přiznal k přijetí dvousettisícového úplatku, aby loni na jaře ovlivnil zápas Jablonec - Plzeň (0:2) ve prospěch hostů.

Peníze mu údajně nabídl Martin Svoboda, bývalý fotbalový funkcionář Čáslavi či Táborska. Adámkovu verzi potvrdil jiný bývalý sudí Pavel Býma.

Korupční kauza

Projděte si, jak se aféra vyvíjela

Daniel Křetínský po jednání disciplinární komise hovoří s novináři.

Kauzu začala vyšetřovat i disciplinární komise, ale dostala se do slepé uličky. Oba sudí odmítli před disciplinárkou vypovídat, vystoupili z asociace, proto jejich svědectví nemá velkou váhu.

Tehdejší předseda disciplinárky Jiří Golda vyzval Křetínského, aby do 7. února předal věrohodné důkazy o svých tvrzeních, ač to měl udělat už dřív. Pokud by tak Křetínský neučinil, zahájila by disciplinární komise řízení s ním a Spartou.

Křetínský i klub by pak mohli být potrestáni za znevážení dobrého jména fotbalu a nerespektování orgánů asociace. Za to hrozí až desetimilionová pokuta pro klub a půlmilionová pro jednotlivce.

Jenže mezitím došlo ke schválení dodatku v disciplinárním řádu a Golda rezignoval. Na fotbalové úrovni se tak nyní případ neřeší, a to až do ukončení policejního vyšetřování.


Mužstvo Z V R P S B
1. AC Sparta PrahaSparta 30 24 4 2 70:26 76
2. SK Slavia PrahaSlavia 30 22 6 2 62:23 72
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 30 19 5 6 67:33 62
4. FC Baník OstravaOstrava 30 13 6 11 48:39 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 30 12 8 10 50:46 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 30 11 8 11 39:40 41
7. FC Slovan LiberecLiberec 30 10 10 10 46:46 40
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 30 10 7 13 40:45 37
9. FC Hradec KrálovéHradec Kr. 30 9 10 11 32:38 37
10. FK TepliceTeplice 30 9 9 12 31:40 36
11. Bohemians Praha 1905Bohemians 30 8 11 11 29:40 35
12. FK JablonecJablonec 30 6 12 12 35:45 30
13. FK PardubicePardubice 30 7 7 16 29:42 28
14. MFK KarvináKarviná 30 6 7 17 30:52 25
15. FC ZlínZlín 30 5 10 15 36:61 25
16. SK Dynamo České BudějoviceČ. Budějovice 30 6 6 18 34:62 24

1. až 6. tým postupuje do skupiny o titul, 7. až 10. tým bude bojovat v play off o Evropu a 11. až 16. tým se utká ve skupině o záchranu.

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko