Debakl Baníku uzavřel vlastní gól

• 924
Ostrava - Čtyřgólový debakl před vlastními diváky ukončil sedmizápasovou neporazitelnost mistra. Liberečtí fotbalisté vyhráli v Ostravě dohrávku 9. ligového kola vysoko 4:0, když poslední gól si domácí dali dokonce do vlastní sítě sami. Hostující tým vstřelil první gól už ve čtvrté minutě a hrou na rychlé brejky soupeře ve druhé půli dorazil.

Utkání
minutu po minutě

Hosté zaskočili soupeře nečekanou ofenzivou, která jim už po čtyřech minutách vynesla vedení - Kiselův roh putoval po Hodúrově hlavičce od břevna k nekrytému Valachovičovi, a ten míč vrátil za Raškova záda.

Pro Ostravu byl začátek deseti minutami hrůzy. Přechodová fáze Severočechů a kolmé pasy za obranu byly pro domácí neřešitelným rébusem. Po Pospěchově hrubce v rozehrávce a dalším rozboru soupeřovy defenzivy měl druhý gól na kopačce Slepička, ale po Papouškově akci svou střelu opřel do pravé tyče.

Pak ale statickou hru Baníku rozběhal agilní Matušovič a mistr zvedl hlavu. Látalův centr umístil Papadopulos z hranice malého vápna jen do břevna a ostravský kapitán vzápětí sám z podobné pozice volejem přestřelil.

Liberec omezil počáteční aktivitu na soupeřově polovině hřiště, nepatrně se stáhl a vývoj duelu začali diktovat Ostravané. Ve 26. minutě vymyslel Matušovič další gólovou příležitost pro Papadopulose, ale ten neměl svůj den a hlavou zblízka minul.

Bezzubý nápor obhájců titulu vyšuměl s přestávkou. Hned po ní sice Lička hlavou napnul horní síť, ale skvěle organizovaný Liberec zkonsolidoval obranu a vyčkal na rozhodující úder.

Zlomový gól měl dvakrát na hlavě Slepička, trefu jistoty ale vsítil znovu po Kiselově rohu a Pospíšilově zblokované ráně Lukáš.

Hra Ostravy se poté totálně zbortila. Domácí začali živelně útočit a díry v jejich obraně fotbalovější soupeř trestal. Slepička s pomocí teče obránce přeloboval z 16 metrů Rašku potřetí a poslední úder přišel od vlastního hráče, když si stoper Besta usměrnil do vlastní sítě Hodúrův centr.

Ostravský trenér František Komňacký nehledal pro debakl svého celku žádné výmluvy. "Výše porážky je pro mě ale ostudná. Na hráče se zlobím za přístup, od stavu 0:2 vypadali, jakoby je závěr zápasu nezajímal," zlobil se. Komňacký však ocenil i výkon Liberce.

"Přehrál nás jednoduchostí, přímočarostí a rychlým přechodem do útoku. V prvním poločase jsme však měli příležitosti na vyrovnání i zvrat ve vývoji. Po přestávce jsme se sice dále nutili do útočení, ale Liberec trestal naše chyby. Byl fotbalovější a
vyhrál zaslouženě," uznal Komňacký.

Ostravský kouč prý zvažoval za nepříznivého vývoje změny v sestavě, ale odhodlal se k nim až necelých dvacet minut před koncem po druhém gólu Lukáše. "Nic jiného mi nezbylo," hájil se Komňacký. "Lukeš se po třech týdnech tréninkové absence cítí na dvanáct minut. Žůrek není typem hráče, který může být platný při hře proti zatažené obraně, potřebuje hodně prostoru. Nikdo další nepřicházel v úvahu," vysvětlil.

Zato liberecký trenér Stanislav Griga se nad výkonem svého výběru rozplýval. "Druhý poločas byl nejlepším výkonem mužstva za dobu, co u něj působím," lebedil si.

"Do přestávky to byl vyrovnaný fotbal se šancemi na obou stranách. Nám pomohl první gól, po kterém jsme se uklidnili. Ve druhé půlce jsme odvedli velice kvalitní výkon, ale musím objektivně přiznat, že nám tam spadlo prakticky vše, do čeho jsme kopli. Stálo při nás štěstí," připustil Griga.

OSTRAVA - LIBEREC 0:4 (0:1) podrobnosti