Budějovice rozhodly v první půlhodině

• 4
Č. Budějovice - Branky mladíků Latky a Lafaty z první půlhodiny stačily Českým Budějovicím k vítězství nad Hradcem Králové. Hosté v utkání 15. ligového kola dokázali jen snížit na 1:2 a v tabulce zůstávají na předposledním místě. Jihočeši se naopak drží v klidném středu, před závěrečným podzimním kolem jim patří deváté místo.

Domácí začali aktivněji, potvrzovaly to šance Plocka a Vozábala, v obou případech ale míč letěl mimo hradeckou branku. V 15. minutě hlavičkoval Latka z malého vápna do levé tyče, gólman Podhajský ale nešťastně vrátil odražený míč za brankovou čáru a Budějovičtí vedli.

Dramatická situace nastala před brankou hostí ve 24. minutě - po Vozábalově rohu poskakoval míč chvíli těsně před čarou, přes hradbu těl se ale domácí neprosadili.

O tři minuty později Lafata prodloužil Sedláčkem mistrně zahraný trestný kop a bylo z toho dvougólové vedení. První šanci hostů měl Zoubek, kterého obrana Jihočechů lehkomyslně pustila do vápna, jeho střela však postrádala razanci.

Druhý poločas otevřel po Vozábalově trestném kopu nádhernou hlavičkou Jůn, trefil se však do náruče brankáře Podhajského. Pak se snadno rozestoupila domácí obrana, střídající Vaniš bez obtíží snížil a z utkání se rázem stalo drama. Budějovičtí se na dlouhé minuty stáhli do defenzívy a působili odevzdaným dojmem.

Probudili se až v 74. minutě, brejk Vozábala se Sedláčkem ale vyústil pouze v rohový kop. Obrovskou šanci spálil v 80. minutě hned po příchodu na hřiště střídající Matoušek. Snaha Hradeckých o vyrovnání postrádala zakončení, na dosažení remízy jim chyběly síly.

Budějovický trenér Pavel Tobiáš po zápase přiznal, že duel chápal jako klíčové utkání podzimu. "Věděli jsme, že bude těžké, Hradec to venku umí. Připravili jsme se důsledně a v první půli hráli nejlepší fotbal letos doma," rozplýval se Tobiáš. Ve druhém poločase se podle něj jeho hráči zalekli toho, že soupeř může vyrovnat. "V té chvíli jsme hráli jen na brejky a zápas už neměl takový náboj," konstatoval.

Petr Uličný uznal, že Hradec si zápas prohrál v prvním poločase. "Tehdy byl soupeř jasně lepší, agresivnější v soubojích a zahrál výborně standardní situace, z nichž vstřelil dva góly," uvedl. Zklamal jej přístup některých hráčů. "Teprve po změnách v sestavě jsme ve druhé půli sami sobě dokázali, že umíme dřít a poprat se o výsledek," našel Uličný přesto nějaký klad.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - HRADEC KR. 2:1 (2:0) podrobnosti
Góly: 16. M. Latka, 27. D. Lafata
Góly: 53. M. Vaniš
Sestavy: M. Seman - J. Chlebek - V. Pončák, M. Konečný, M. Penner - J. Plocek, M. Latka, M. Vozábal, L. Sedláček (88. J. Povišer) - D. Lafata (90. K. Vácha), R. Jůn (79. A. Matoušek)
Sestavy: K. Podhajský - P. Kubeš, P. Lukáš, M. Zemánek, D. Kalousek - V. Mooc (46. D. Breda), F. Klapka (76. D. Kříž), P. Krmaš, T. Bouška - J. Kraus (33. M. Vaniš), D. Zoubek
Náhradníci: P. Kolář, D. Horejš, P. Jirousek, S. Rožboud
Náhradníci: K. Novotný, F. Maniatis
Žluté karty: 26. M. Penner, 87. L. Sedláček
Žluté karty: 19. T. Bouška, 36. M. Zemánek, 72. P. Kubeš
Rozhodčí: Polák - Filípek, Pokorný
Počet diváků: 3825 (31% z kapacity 12 000 diváků)

Vladimír Pončák padá po souboji s Davidem Kalouskem.

I když se v tomto hlavičkovém souboji přes domácího Martina Latku prosadil Pavel Krmaš, důvod k radosti měly nakonec Č. Budějovice.

Domácí Martin Latka brání hodně natěsno hradeckého Pavla Krmaše, jenž by se rád dostal k letícími míči.

1. AC Sparta PrahaSparta 30 24 4 2 70:26 76
2. SK Slavia PrahaSlavia 30 22 6 2 62:23 72
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 30 19 5 6 67:33 62
4. FC Baník OstravaOstrava 30 13 6 11 48:39 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 30 12 8 10 50:46 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 30 11 8 11 39:40 41
7. FC Slovan LiberecLiberec 30 10 10 10 46:46 40
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 30 10 7 13 40:45 37