Teplice - Brno

Teplice - Brno - Brněnští hráči Lira Elton (4) s kapitánem Janem Trousilem se radují z z branky do sítě Teplic. | foto: Martin Adamec, MF DNES

Brno si po Slavii poradilo i s Teplicemi

• 37
Teplice - Brno je postrachem favoritů. Na podzim zdolalo mistrovskou Spartu, před týdnem vedoucí Slavii a teď i třetí Teplice. A to dokonce na jejich hřišti. Jediný gól utkání dal brazilský záložník Lira, který nastoupil podruhé v české lize. Teplice nenapravily herně ani výsledkově minulý debakl z Liberce.

"V týmu není pohoda, musíme se z toho oklepat a napravit to," prohlásil teplický trenér Petr Rada. "Hráči si na sebe vytvářejí tlak sami. Poslední výsledky neodpovídají tomu, na co mají."

Utkání jsme sledovali
v on-line reportáži

"Mám nesmírnou radost, bylo to zasloužené. Hráli jsme vynikající partii. V prvním poločase jsme byli pod tlakem, ale zvládli jsme to a druhý poločas už se mi hodně líbil, chtěli jsme soupeře potrestat. Hráči podali do jednoho vynikající výkon," chválil brněnský trenér Petr Uličný.

Domácí trenér Rada po debaklu 0:4 v Liberci zamíchal se sestavou. Na hřiště poslal čtyři nové tváře, včetně obou krajních obránců. Brnu naopak scházel vykartovaný Střeštík, ale jeho absence nebyla vůbec znát. Postaral se o to především kvalitní výkon jeho náhradníka Brazilce Liry.

Hru od začátku velmi znepříjemňoval silný vítr a především z vysokých centrů dělal zcela nevyzpytatelnou záležitost. Proti kombinačnímu fotbalu se navíc postupem času postavil vodou nasáklý trávník.

Domácí se po úvodním oťukávání přece jen pustili dopředu a postupně si vypracovali značnou převahu. V 11. minutě poslal Mareš kolmý pas na Smíška, ten ho chytře pustil mezi nohama za sebe, přímo do běhu volnému Junovi. Ten se vmžiku protáhl kolem Trousila s Dvorníkem, ale ze šestnáctky pálil vedle levé tyče Lejsalovy branky.

Aktivní Smíšek se mohl sám prosadit za další čtyři minuty, jenže jeho hlavičku na bližší tyči tečoval do zámezí Trousil. Na druhé straně o sobě dalo vědět i Brno. Brazilec Lira na levé straně obtančil Vidličku a zpětným pasem nabil Bestovi, který ze sedmi metrů napálil míč také vedle.

Tepličtí vzápětí prohodili oba krajní záložníky. Mareš putoval doleva, Verbíř doprava a právě tito dva hráči pokračovali v sérii zmařených šancí. Mareš se prohnal po své straně od půlící čáry až k brankové čáře a jeho zpětný pas prošel až na malé vápno k úplně volnému Verbířovi, který ale míč poslal placírkou vysoko nad.

Neproměněné šance a planý tlak se domácím nakonec vymstily. Lira si po ojedinělém brejku narazil s Kaloudou, zasekl na vápně a zřejmě s tečí domácího obránce Kleina poslal míč k tyči. Teplické inkasovaná branka až do konce poločasu vyvedla zcela z míry, naopak Brno začalo ještě více zdržovat a kontrolovat hru.

Poločasová přestávka vrátila domácí do role marně útočícího týmu. Brňané se dobře pohybovali, bránili na samé hranici nedovolených zákroků a na své polovině se mohli spolehnout při odkopech na vítr v zádech. Navíc do 60. minuty mohli hned dvakrát utkání rozhodnout po rychlých brejcích. Při prvním z nich ale Kalouda nezvládl centrovaný míč a napálil jej spíše na rohový praporek, než na branku, podruhé zase nedokázal Besta využít Kleinovo klopýtnutí při obranném zákroku.
Teplická aktivita začala postupně slábnout a přecházet v křeč.

Utkání mohla definitivně rozhodnout 78. minuta. V ofsajdu stojící Besta našel centrem
úplně volného Polácha, jeho hlavičku ale dokázal brankář Slavík vyrazit. Tepličtí se na konci utkání nedostávali už ani k náznakům šancí, a tak poprvé v sezoně ztratili body na domácím hřišti. Navíc přišli i o bezmála pětiletou neporazitelnost proti Brnu.

"Jsme vepředu málo agresivní, nestřílíme ze střední vzdálenosti, chodí málo centrů," vypočítával  Rada.

"Chtěli jsme odčinit nepovedený výkon v Liberci. První poločas byl dobře odpracovaný, ale nedali jsme velké příležitosti a pak jsme z první ani ne šance dostali gól. Po poločase jsme chtěli pokračovat v podobném výkonu. Pak se ale projevila nervozita, především u tahounů mužstva, na které to dolehlo. Na konci jsme hráli až moc dopředu, dávali soupeři hodně prostoru. S druhým poločasem jsem trochu zklamaný, naopak Brno se zlepšilo," dodal Rada.