Fulham se může radovat. Zahraje si základní skupinu Evropské ligy. Ilustrační foto | foto: Reuters

Zkáza ruských klubů: Perm, Dynamo Moskva i Petrohrad v pohárech skončily

• 5
Fotbalové Rusko má dva kluby v Lize mistrů, ale v evropském poháru číslo 2 všechny zástupce ztratilo v kvalifikaci. Evropská liga bude i bez slovenských mužstev.

Slovan Bratislava si po pětibrankovém debaklu v Amsterdamu nenapravil reputaci ani v odvetě. Na Tehelném poli podlehl Ajaxu 1:2, a premiéra se tak novému trenérovi Michalu Hippovi nepovedla. Žilina s českým koučem Pavlem Hapalem nepotvrdila nadějnou remízu z Bělehradu a doma s Partizanem prohrála 0:2. Košice už během úvodních osmnácti minut inkasovaly na hřišti AS Řím pět branek a nakonec prohrály 1:7. Třikrát je pokořil Totti.

Petrohradu by v domácím zápase s portugalským Nacionalem stačila i nejtěsnější výhra a měl ji na dosah. Jenže minutu před koncem hosté vyrovnali na 1:1 a Radek Šírl na lavičce náhradníků jen nevěřícně kroutil hlavou.

Jako první z českých fotbalistů se dnes radoval z postupu brankář Jaroslav Drobný, jehož Hertha Berlín porazila v dramatickém utkání Bröndby Kodaň 3:1. Německý klub vstřelil všechny tři branky až v drtivém závěru během poslední čtvrthodiny, do té doby měl dvoubrankové manko. Jun s Voříškem sehráli ve Vídni šťastné prodloužení. Zápas Austrie s Metalurgem Doněck skončil v normální hrací době 2:2, stejně jako před týdnem na Ukrajině. V nastaveném čase už hráli hosté bez vyloučeného Dimitrova a Sulimani jim dal třetí gól.

Daniel Pudil na dnešek rád vzpomínat nebude. V dresu Genku nezabránil prohře 2:4 v Lille a navíc uviděl sedm minut před koncem červenou kartu. Milana Baroše trenér Galatasaray Frank Rijkaard šetřil a při remíze 1:1 v Tallinnu ho neposadil ani na lavičku náhradníků. Při pětibrankovém náskoku z domácího prostředí si to mohl dovolit.

Z podobného důvodu si nezahrál ani David Jarolím v Hamburku a Miroslav Slepička vyběhl v dresu Záhřebu na trávník v Edinburghu až minutu před koncem, aby mohl slavit postup. Stejně jásala i česká enkláva v nizozemském Heerenveenu, kde brankář Lejsal udržel čisté konto v utkání s PAOK Soluň.

K 38 postupujícím z posledního předkola se při pátečním losování základních skupin v Monte Carlu připojí deset klubů, které vypadly ve 4. předkole Ligy mistrů. Sparta i Slavia budou podle klubových koeficientů ve třetím ze čtyř košů.

Evropská liga, 4. předkolo - odvety:

Šachtar Doněck - Sivasspor 2:0,
první zápas 4:0, postupuje Šachtar.
FC Aktobe (Kaz.) - Werder Brémy 0:2 (0:2), první zápas 3:6, postupují Brémy.
Amkar Perm - Fulham 1:0 (0:0), první zápas 1:3, postupuje Fulham.
Karabach (Ázerb.) - Twente Enschede 0:0, první zápas 1:3, postupuje Twente.
Dynamo Moskva - CSKA Sofia 1:2 (1:1), první zápas 0:0, postupuje CSKA Sofia.
Toulouse - Trabzonspor 0:1 (0:0), první zápas 3:1, postupuje Toulouse.
Aston Villa - Rapid Vídeň 2:1 (1:0), první zápas 0:1, postupuje Rapid.
AS Řím - MFK Košice 7:1 (5:1), první zápas 3:3, postupuje Řím.
PSV Eindhoven - Bnei Jehuda (Izr.) 1:0 (1:0), první zápas 1:0, postupuje Eindhoven.
St. Patrick's (Ir.) - Steaua Bukurešť 1:2 (0:0), první zápas 0:3, postupuje Steaua.
Vorskla Poltava (Ukr.) - Benfica Lisabon 2:1 (0:0), první zápas 0:4, postupuje Benfica.
Villarreal - Breda 6:1 (3:0), první zápas 3:1, postupuje Villarreal.
Odense (Dán.) - FC Janov 1:1 (1:0)
, první zápas 1:3, postupuje Janov.
Hamburk - Guingamp (Fr.) 3:1 (1:0), první zápas 5:1, postupuje Hamburk.
Fenerbahce Istanbul - FC Sion (Švýc.) 2:2 (2:2), první zápas 2:0, postupuje Fenerbahce.
Heart of Midlothian - Dinamo Záhřeb 2:0 (1:0), první zápas 0:4, postupuje Záhřeb.
Litex Loveč (Bulh.) - BATE Borisov (Běl.) 0:4 po prodl. (0:1, 0:0), první zápas 1:0, postupuje Borisov.
Austria Vídeň - Metalurg Doněck (Ukr.) 3:2 po prodl. (2:2, 1:1), první zápas 2:2, postupuje Austria.
Metalist Charkov - Sturm Štýrský Hradec 0:1 (0:1), první zápas 1:1, postupuje Sturm.
Žilina - Partizan Bělehrad 0:2 (0:0), první zápas 1:1, postupuje Partizan.
FC Basilej - FK Baku (Ázerb.) 5:1 (2:1), první zápas 3:1, postupuje Basilej.
Levadia Tallinn - Galatasaray 1:1 (0:0), první zápas 0:5, postupuje Galatasaray.
AEK Atény - Vaslui (Rum.) 3:0 (0:0), první zápas 1:2, postupují Atény.
Heerenveen (Niz.) - PAOK Soluň 0:0, první zápas 1:1, postupuje Heerenveen.
Lille - Genk (Belg.) 4:2 (1:1), první zápas 2:1, postupuje Lille.
CFR Kluž (Rum.) - FK Sarajevo 2:1 (1:0), první zápas 1:1, postupuje Kluž.
Elfsborg (Švéd.) - Lazio Řím 1:0 (0:0), první zápas 0:3, postupuje Lazio.
Tromsö (Nor.) - Athletic Bilbao 1:1 (0:0), první zápas 2:3, postupuje Bilbao.
Hertha Berlín - Bröndby Kodaň 3:1 (0:0), první zápas 1:2, postupuje Hertha.
Slovan Bratislava - Ajax Amsterodam 1:2 (1:1), první zápas 0:5, postupuje Ajax.
Zenit Petrohrad - Nacional Funchal 1:1 (1:0), první zápas 3:4, postupuje Nacional.
FC Bruggy - Lech Poznaň 1:0 po prodl. (1:0, 0:0), na pen. 4:3, první zápas 0:1, postupují Bruggy.
Valencia - Stabaek 4:1 (2:1), první zápas 3:0, postupuje Valencia.

Postupující z Ligy mistrů (poražení ze 4. předkola): Salcburk, Levski Sofia, Ventspils (Lot.), Anderlecht, Panathinaikos, Šeriff Tiraspol, FC Kodaň, Sporting Lisabon, Temešvár, Celtic Glasgow.