Olomouc si veze výhru, obrat dokonal Babnič

• 86
Kišiněv - Fotbalisté Olomouce si z hřiště moldavského Otači přivážejí z prvního zápasu druhého předkola Poháru UEFA vítězství 2:1, které jim v předposlední minutě normální hrací doby zajistil svým gólem Babnič. Domácí přitom od 50. minuty vedli brankou Borsuce z penalty, na kterou o čtyři minuty později odpovídal vyrovnávacím gólem Hudec.

V úvodních deseti minutách se moldavský tým zatáhl do obranné ulity a přenechal iniciativu olomouckým fotbalistům, kteří ovládli střed hřiště a po křídelních únicích se dostávali do šancí. První vyřešil po Bednářově úniku brankář Bajraševskij, který o minutu později po Bouškově centru stačil vyrazit míč před hlavičkujícím Kučerou.

Fotbalisté Otači však brzy odhodili respekt a pustili se sami do vytrvalého tlaku. Nejdříve zahrozili dlouhými nakopávanými míči z hloubi vlastního pole, které nejčastěji směřovaly na rychlonohého Lichioiua, jenž zůstal osamocen na hrotu útoku.

Poprvé Rumun prošel olomouckou obranou v 9. minutě a situaci vyřešil vyběhnutím brankář Vaniak. Toho nechali spoluhráči vyniknout ještě několikrát a jen jeho zásluhou Sigma udržela do poločasu čisté konto.

Ve 13. minutě Vaniak zlikvidoval tvrdou Lichioiuovu ránu k tyči, o minutu později se protáhl po nebezpečně centrovaném míči. Nejvíce zatrnulo olomouckému trenérovi Uličnému ve 21.minutě, kdy Lichioiu po střetu s Romanem Hubníkem upadl v pokutovém území, maďarský rozhodčí ale penaltu neodpískal.

Vaniak převzal roli hlavního hrdiny zápasu i v dalším průběhu, kdy vyrazil střelu Bursuca. Další šanci zmařil ve 37. minutě Pogrebanovi, který se prosmýkl obranou Sigmy a ocitl se zcela sám před olomouckým brankářem.

Nespokojenost s výkonem svých svěřenců dal najevo trenér Uličný hned dvěma poločasovými změnami. Boušku nahradil Glos a místo Reitera se v útoku objevil Babnič. Jenže než stačili hosté naladit svou hru do útočných not, už prohrávali.

V 50. minutě po souboji s obráncem Kovářem domácí Tkačuk teatrálně upadl a k údivu všech aktérů nařídil tentokrát rozhodčí penaltu. Brankář Vaniak sice vystihl směr Bursucovy střely, stačil si ale jen sáhnout na míč, který skončil za jeho zády v síti.

Obdržená branka násobená pocitem křivdy vyprovokovala olomoucké fotbalisty k útočné hře. Aktivita vedla také k rychlému vyrovnání, když v 54. minutě si na trestný kop Kobylíka z levé strany vyskočil nejvýše Hudec a hlavou vyrovnal.

O pouhé dvě minuty později vystihl Kobylík u půlicí čáry špatnou rozehrávku obránce, v rychlém sólovém protiútoku si ale neporadil s brankářem Bajraševským.

Iniciativě hrající fotbalisté Olomouce si vypracovali v 72. minutě další vyloženou šanci. Po trestném kopu Kobylíka nechala obrana Otači zcela volného Romana Hubníka, jenž z bezprostřední blízkosti pouze hlavičkoval do brankáře.

Moldavský tým se pokoušel v závěru zvrátit výsledek utkání dvakrát, ale zaváhal v koncovce. Poslední slovo tak měli olomoučtí fotbalisté a úspěšný střelec Babnič.