Liverpool se Šmicrem vybojoval postup

• 7
Praha - Liverpool a Barcelona rozšířily listinu účastníků čtvrtfinále Ligy mistrů. Před středečním programem v ní zbývají už jen dvě volná místa. První obsadí Panathinaikos, nebo Porto, druhé Arsenal, nebo Leverkusen. Jisté je, že žádného zástupce nebude mít mezi elitní osmičkou Itálie. Po Parmě, Laziu a Juventusu Turín dnes svou šanci propásl i mistrovský AS Řím, přestože před posledním kolem byl v čele skupiny B. Na Anfield Road se však jeho naděje začaly rozplývat už v sedmé minutě, kdy Litmanen proměnil penaltu za faul na Murphyho. V liverpoolské sestavě patřil v úvodu k nejlepším hráčům Vladimír Šmicer, jehož akce několikrát přivedly římskou obranu do úzkých.

Milan Baroš zůstal až do konce na lavičce. Na ní se poprvé od prosincových srdečních potíží a následné operaci objevil trenér Houllier a dočkal se od fanoušků Liverpoolu bouřlivého uvítání.

Hosté byli hodně nebezpeční hlavně zásluhou svého kapitána Tottiho. Do druhého poločasu navíc trenér Capello poslal na hřiště dva čerstvé útočníky Montellu a Delvecchia, ale místo vyrovnání kapituloval brankář Antonioli podruhé. Postaral se o to perfektní hlavičkou Heskey.

Ani to ještě nemuselo znamenat pro AS Řím vyřazení, kdyby druhé utkání v této skupině skončilo v Istanbulu remízou. Galatasaray hrálo nerozhodně ve všech pěti předchozích zápasech a také s Barcelonou drželo krok bezmála hodinu. Branka Luise Enriqueho však znamenala pro Turky konec neporazitelnosti a pro italského mistra vyřazení.

Ve skupině A si účast ve čtvrtfinále už dřív zajistily Manchester United a Bayern Mnichov a jen na dálku bojovaly o první místo. Víc se dařilo anglickému mistrovi, který už po půlhodině vedl v Portu nad Boavistou 2:0. První gól dal po Beckhamově rohovém kopu Francouz Blanc, druhý připojil Nor Solskjaer. Po změně stran pak ještě Beckham proměnil penaltu po faulu na Scholese.

V Mnichově Bayern před poloprázdným hledištěm v duelu s Nantes zabral až poté, co Kahn lovil míč ze své sítě. Jeremies vyrovnal už po čtyřech minutách a Pizzaro zařídil výhru 2:1. Obhájce trofeje v Lize mistrů neprohrál už 18 zápasů v řadě.

Skupina A

Bayern Mnichov - FC Nantes 2:1 (0:0)
Branky: 58. Jeremies, 87. Pizzaro - 54. Ahamada. Rozhodčí: Fisker (Dán.). Diváci: 32.000

Boavista Porto - Manchester United 0:3 (0:2)
Branky: 14. Blanc, 29. Solskjaer, 51. Beckham z pen. Rozhodčí: Plautz (Rak.). Diváci: 10.000

Skupina B

Galatasaray Istanbul - FC Barcelona 0:1 (0:0)
Branka: 58. Luis Enrique. Rozhodčí: Temmink (Niz.). Diváci: 23.000.

FC Liverpool - AS Řím 2:0 (1:0)
Branky: 7. Litmanen z pen., 64. Heskey. Rozhodčí: Pedersen (Nor.). Diváci: 41.000

TABULKA Z V R P S B
1. FC Barcelona 6 2 3 1 7:7 9
2. FC Liverpool  6 1 4 1 4:4 7
3. AS Řím 6 1 4 1 6:5 7
4. Galatasaray Istanbul 6 0 5 1 5:6 5

Francouzský gólman Manchesteru United Fabien Barthez reaguje na druhý gól svého týmu do sítě Boavisty Porto