Mistrovství světa 2022
Zklamaní němečtí a kostaričtí fotbalisté po konci svých týmů na mistrovství...

Zklamaní němečtí a kostaričtí fotbalisté po konci svých týmů na mistrovství světa. | foto: AP

Němci podrželi Španěly a Španělé potopili Němce. Nejšílenější večer šampionátu

• 71
Chvíli se dokonce zdálo, že vyletí oba naráz. Němci i Španělé se ve virtuální tabulce v průběhu bláznivého finiše skupiny E octli na třetím a čtvrtém místě. Ale za pár minut bylo zase všechno jinak. Večer plný zvratů, jeden z nejšílenějších v celé historii mistrovství světa.

Nebo vy si snad vybavíte něco podobného?

Ještě po první půli si oba favorité na dálku mohli gratulovat. Španělé vedli 1:0 nad Japonskem, Němci stejným poměrem zase nad Kostarikou.

Jenže pak se to celé zvrtlo. Pořadatelé na velkoplošných obrazovkách na Chalífově mezinárodním stadionu a na stadionu Al Bayt nestačili aktualizovat průběžné tabulky. A fanoušci? Ti se nestačili divit.

„Kdybych věděl, že jsme byli chvíli dokonce ze hry, možná bych dostal infarkt,“ kroutil hlavou na pozápasové tiskové konferenci španělský trenér Luis Enrique.

Japonsko – Španělsko 2:1, další překvapení, do osmifinále postupují oba

Japonsko dvěma rychlými zásahy v rozmezí tří minut otočilo duel se Španělskem z 0:1 na 2:1 a vyhouplo se na první místo. Nebo ne? Druhý gól Tanaky dlouho zkoumal VAR, protože asistující Mitoma podle televizních záběrů přihrával zpoza brankové čáry. Podle videorozhodčího však balon hřiště celým objemem neopustil, takže branka byla regulérní.

Senzace? Obrovská!

Vždyť Japonci neměli v celém utkání ani dvacetiprocentní držení míče, přesto zvítězili a ovládli celou skupinu. A to přitom ve druhém kole prohráli s Kostarikou...

I ta se mimochodem ve čtvrtek večer sápala za postupem. Dvěma šťastnými góly během necelé čtvrthodiny zvrátila vývoj duelu s Německem a půlhodinu před koncem se rázem vyhoupla na průběžné druhé místo právě před Španělsko. Tomu ovšem vzápětí pomohli Němci, kteří třemi góly zápas v závěru otočili. K postupu však potřebovali, aby se totéž povedlo Španělsku proti Japonsku.

Nestalo se.

„Gracias, Alemania! Danke, Havertz!“ děkoval španělský server Marca soupeři a střelci vyrovnávacího i vítězného gólu. To Němci smutní.

„Jestli budu u týmu dál pokračovat? Aktuálně to není správný otázka na mě,“ krčil rameny při otázce veřejnoprávní ARD kouč Hansi Flick.

Kostarika – Německo 2:4, bláznivý průběh, čtyřnásobní šampioni v Kataru končí

Německo podruhé za sebou na mistrovství světa končí už ve skupině, což se mu přihodilo poprvé v historii. Španělé jdou dál díky lepšímu skóre (zachránilo je vysoké vítězství 7:0 nad Kostarikou) a v osmifinále narazí na Maroko.

„Ale šťastní rozhodně nejsme, protože jsme chtěli skupinu vyhrát. Štve mě, jak jsme zpanikařili,“ zlobil se po první porážce na turnaji na svůj tým trenér Enrique.

Japonci, kteří na turnaji senzačně otočili zápasy s oběma giganty, vyzvou Chorvatsko.