Mistrovství světa 2022
Angličtí fotbalisté se radují z gólu, který vstřelil Jude Bellingham proti...

Angličtí fotbalisté se radují z gólu, který vstřelil Jude Bellingham proti Íránu. | foto: AP

Anglie - Írán 6:2, koncert v režii mladíků, dva ze šesti gólů dal Saka

• 187
Angličtí fotbalisté ve svém prvním zápase na mistrovství světa zesměšnili Írán 6:2, v obou poločasech nastříleli po třech brankách. Duel skupiny B se povedl třeba autorovi dvou gólů Sakovi, jinému mladíkovi Bellinghamovi či Sterlingovi, který zaznamenal trefu a asistenci.

Angličané vstoupili do turnaje pořádaném v zemi, která pošlapává základní lidská práva, ve velkém stylu.

Rozjížděli se pomaleji, ale od třicáté minuty jim patřilo hřiště.

ONLINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Nejdřív ještě po Sakově ostrém centru pálil Mount do boční sítě, potom stoper Maguire trefil hlavou horní tyč, ale do třetice už se Anglie radovala.

A bylo to, jako byste otevřeli stavidla.

Bellingham, Saka, Sterling, během deseti minut se skóre změnilo na tři nula a Íránci vypadali jako žáčci. V průběhu dlouhého čtrnáctiminutového nastavení, nařízeného po ošetřování brankářské jedničky Baíranvánda, jenž se zlomeným nosem způsobeným ošklivou srážkou s vlastním spoluhráčem nakonec musel odstoupit, půle se takřka nedostali za půlku.

Zato Angličané se bavili fotbalem.

Rozevřít zprvu pozornou íránskou defenzivu jim pomohly standardky a nasazení kritizovaného stopera Maguira, který sice vypadl ze sestavy Manchesteru United, ale v šestnáctce prvního soupeře anglické reprezentace zlobil.

Zmínili jsme jeho břevno, dodejme to, že hlavou po rohu přiklepl balon Sakovi před druhým gólem.

Á propos, Saka a Bellingham. Fotbalistovi Arsenalu je jedenadvacet, jeho spoluhráči dokonce teprve devatenáct. Oba se díky svým zásahům zařadili za Michaela Owena na druhé a třetí místo nejmladších anglických střelců na světových šampionátech.

Saka se prosadil dokonce dvakrát, po hodině hry snadno zvyšoval na 4:0. Soupeři jeho kličky ve vápně jenom stínovali...

První výhra Kataru, frustrovaná Evropa. Kapitánské pásky LGBT nepodpoří

Angličanům nemuselo vadit, že nebyl tolik vidět kapitán Kane, jehož jméno (mimo jiné) rezonovalo dopoledne. Ukázalo se totiž, že kvůli hrozbě okamžité žluté karty nakonec nenastoupí s duhovou páskou a nápisem „One love“, čímž chtěl on a dalších sedm kapitánů evropských zemí podpořit komunitu LGBT.

Kane byl místo střelce asistentem, nakonec těsně před svým střídáním zaznamenal druhou přihrávku na gól Rashforda, který se radoval po pár sekundách na trávníku. A prosadil se i jiný náhradník Grealish po nezištné přihrávce Wilsona, který rovněž naskočil z lavičky.

Svěřencům trenéra Southgatea vycházelo, na co sáhli. Íránci si připsali aspoň čestný úspěch, debakl mírnil dvěma brankami Taremí, jenž se nejprve trefil parádně pod břevno a pak na konci nastavení druhé půle proměnil penaltu. Nedlouho předtím jeho kolega Azmún ztroskotal na Pickfordovi, který vytáhl štiplavou ránu na břevno.