Španělští fotbalisté se radují z gólu v semifinále proti Ukrajině.

Španělští fotbalisté se radují z gólu v semifinále proti Ukrajině. | foto: AP

Suverénní představení favoritů. Ve finále malého Eura Anglie vyzve Španělsko

• 8
Fotbalisté Anglie a Španělské obstarají velmi atraktivní finále mistrovství Evropy do 21 let. Angličané porazili Izrael 3:0, Španělé vyškolili Ukrajinu 5:1. Souboj o titul se bude hrát v sobotu od 18:00.

Favorizovaní Angličané měli od začátku převahu. Do vedení je mohl poslat už v 17. minutě Gibbs-White, ale z penalty netrefil branku. Izraelci na ME přečkali třetí pokutový kop, v úvodním duelu proti nim dvakrát neuspěli Němci.

Gibbs-White ve 42. minutě napravil svoje zaváhání a umístěnou hlavičkou otevřel skóre. Záložník Nottinghamu na šampionátu ke třem asistencím přidal první branku.

Angličané překonali urputnou izraelskou defenzivu podruhé v 64. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončil Palmer. Jeho premiérový gól na turnaji hlavní sudí potvrdil až po dlouhém zkoumání videorozhodčího. V poslední minutě uzavřel skóre střídající Archer střelou pod břevno.

Angličané navázali na výhru 2:0 nad Izraelci ve skupině, kde hrála i česká reprezentace, a na turnaji zvítězili také v pátém duelu bez inkasované branky.

V akci Rodri (vlevo) ze Španělska a Mychajlo Mudryk z Ukrajiny.

Španělé sice odstartovali aktivněji, ale úvodní gól ve 13. minutě po Mudrykově akci vstřelil Ukrajinec Bondarenko. Jeho protějšek s kapitánskou páskou Ruiz ale už za čtyři minuty vyrovnal střelou, kterou lehce tečoval slávistický obránce Talovjerov.

Španělsko - Ukrajina

semifinále ME do 21 let jsme sledovali podrobně

Ve 24. minutě otočil skóre Sancet ranou zpoza šestnáctky. Soupeři spolu na závěr skupiny remizovali 2:2 a tímto výsledkem mohl skončit i první poločas, ale Sikanův volej vyrazil španělský brankář Tenas.

Mužstvo „La Rojita“ po změně stran dominovalo a přidalo tři góly. Brankáře Trubina přesnými pokusy prostřelili Blanco, střídající Oroz a Sergio Gómez. Ukrajinské mužstvo tak nenavázalo na překvapivý čtvrtfinálový triumf 3:1 nad Francií.

Izrael - Anglie 0:3 (0:1)

Branky: 42. Gibbs-White, 64. Palmer, 90. Archer. Rozhodčí: Krogh – Bramsen, Wollenberg Rasmussen (DEN). ŽK:20. Gandelman - 81. Colwill.

Izrael Tzarfati – Lemkin, Cohen (C), Gandelman (89. Preda) – Jaber, Azulay (75. Bilu), Gloukh, Hajaj (56. Khalaily), Revivo – Turgeman (89. Abu Rumi), Layous (56. Gorno).

Anglie Trafford – Garner, Harwood-Bellis (C), Colwill, Thomas – Gibbs-White (79. Madueke), Jones (88. Doyle), Palmer, Gomes (79. Skipp) – Gordon (74. Archer), Smith Rowe (74. Elliott).

Španělsko - Ukrajina 5:1 (2:1)

Branky: 17. Ruiz, 24. Sancet, 54. Blanco, 68. Oroz, 78. S. Gómez - 13. Bondarenko. Rozhodčí: Lambrechts – de Weirdt, Monteny (BEL). ŽK:37. Blanco - 45. Syč.

Španělsko Tenas – V. Gómez, Paredes, Pacheco, Miranda – Blanco (76. Bernabé), Sancet (59. Oroz), Baena (76. Veiga) – R. Sánchez (59. Barrenetxea), Ruiz /C/, S. Gómez (80. Riquelme).

Ukrajina Trubin – Syč, Batahov, Talověrov, Vivčarenko (61. Braharu) – Bražko (61. Želizko), Bondarenko /C/ (76. Očeretko) – Nazarenko (46. Kaščuk), Sudakov, Mudryk – Sikan (61. Vanat).