Fotbalisté Španělska postupují popáté z posledních sedmi turnajů do finále ME do 21 let. S Ukrajinou sice prohrávali, ale během několika minut skóre otočili a po přestávce přidali ještě tři krásné góly a v boji o zlato vyzvou stejně starý výběr Anglie.
Pro dnešek je to z Bukurešti vše, loučí se Karel Jedlička.

Držení míče: 56 % : 44 %.
Střely na branku: 7:4. Střely mimo: 5:2. Rohy: 3:4. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 8:12.

Blanco
76. min Bernabé
8 Sancet
Sancet
59. min Oroz
16 Baena
Baena
76. min Veiga
Sánchez
59. min Barrenetxea
9 Ruiz
Ruiz
Gómez
80. min Riquelme

Vivčarenko
61. min Braharu
17 Bražko
Bražko
61. min Želizko
Bondarenko
76. min Očeretko
Nazarenko
46. min Kaščuk
22 Sudakov
Sudakov
10 Mudryk
Mudryk
9 Sikan
Sikan
61. min Vanat

Rozhodčí: Lambrechts – de Weirdt, Monteny (BEL)

90+3

Sudí Lambrechts ještě nechal Španěly dohrát kombinační akci, kterou zakončil Rodrigo Riquelme křížnou střelou po zemi a brankář Trubin si připsal poslední zákrok na turnaji.

90+1

Olexij Kaščuk napřáhl na ose hřiště a z plného běhu vystřelil doprostřed brány, kde Tenasovi stačilo nastavit náruč.

89

Braharu vybíhal na levém křídle z jasného ofsajdu.

88

Ukrajinskou obranu rozčísl drzým slalomem Rodrigo Riquelme, zakončení mu však nevyšlo a míč letí na tribunu.

88

Červenomodří si v poklidu vyměňují míč na vlastní polovině a už se těší na závěrečný hvizd.

85

Výsledek už mohl připomínat probíhající Wimbledon. Ander Barrenetxea vyplul napravo po bleskovém ťukesu na jeden dotek úplně sám a napálil z úhlu tyč ukrajinské brány.

83

Tentokrát Kaščukův centr propadl na střed pokutového území před Očeretka, který nastřelil halfvolejem jen dobře postaveného Oroze.

83

Centrovaný míč vyboxoval Tenas, Ukrajinci si vzápětí roh zopakují.

82

Braharu získává v souboji jeden na jednoho s Riquelmem roh pro Ukrajinu.

80

Dostřídáno má již i Španělsko:
ze hřiště odchází Sergio Gómez, přichází Rodrigo Riquelme.

79

Rozhodčí mírní Pacheca, který oplácel po odpískání Očeretkovi. Ukrajinec jej poslal faulem k zemi a tam ho ještě nakopl. Kupodivu si nevysloužil karetní odezvu.

78

Španělsko právě vstřelilo branku!
Výsledek nabírá podoby debaklu. SERGIO GÓMEZ zůstal při brejku naprosto nepovšimnut na pravém křídle, dostal míč šajtlí přímo proti noze od Abela Ruize a zamířil přímo do šibenice.

76

Ve stejném čase již dostřídala Ukrajina:
ze hřiště odchází Arťom Bondarenko, přichází Oleh Očeretko.

76

Dvakrát střídá výběr Španělska:
ze hřiště odchází Antonio Blanco, přichází Adrián Bernabé,
ze hřiště odchází Alejandro Baena, přichází Gabriel Veiga.

75

Miranda se prosmýkl na levém křídle kolem Syče, bodlem z úhlu však bránu netrefil.

74

Tempo hry už malinko opadlo, Španělé nechtějí plýtvat silami před finále a Ukrajinci už zřejmě tuší, že vydařený turnaj pro ně dneškem skončí.

71

Syč vystihl Baenovu přihrávku a založil konstruktivní průnikovkou na Vanata protiútok Ukrajiny. Ten však ztroskotal na pravém okraji velkého vápna, kde přes Pacheca nepřešel Kaščuk.

68

Trenér Denia měl šťastnou ruku při střídání. Zpětnou přihrávku Andera Barrenetxey převzal na velkém vápně a další povedenou ranou zavěsil za háčky levé tyče AIMAR OROZ. Oba aktéři akce se při tom nezalekli přesily a je prakticky rozhodnuto.

66

Maxym Braharu se až nečekaně důrazně probil těsnou cestou přes dva hráče, obalovačku na zadní tyč však mezi tyče nenasměroval.

66

Braharu padl k zemi po letmém kontaktu v běžeckém souboji s Baenou, hraje se dál a pískán je až po chvilce už průkaznější faul na Mudryka.

63

Syč nenašel, kudy prostrčit míč přes Mirandu, a otáčí hru na Sudakova. Španělé poctivě brání v bloku.

61

Hned tři střídání provedla Ukrajina:
ze hřiště odchází Danylo Sikan, přichází Vladyslav Vanat,
ze hřiště odchází Konstantyn Vivčarenko, přichází Maxym Braharu,
ze hřiště odchází Volodymyr Bražko, přichází Ivan Želizko.

60

Z české ligy dobře známý Talověrov fauloval bolestivě kolenem v souboji o míč právě příchozího Barrenetxeu.

59

Dvojité střídání v mužstvu Španělska:
ze hřiště odchází Rodrigo Sánchez, přichází Ander Barrenetxea,
ze hřiště odchází Oihan Sancet, přichází Aimar Oroz.

58

Z následného rohu centroval příliš nízko Mudryk a míč rázně vyhlavičkoval Víctor Gómez.

57

Sudakov narazil Syčovu přirávku Bondarenkovi, který pěknou technickou střelou z 20 metrů protáhl Tenase u tyče.

54

Abel Ruiz přiťukával míč geniálně pod sebe pravačkou zkříženě za levou nohou, ANTONIO BLANCO se sice k míči důrazně probil až po nepodařeném odkopu Arťoma Bondarenka, ale to mu vůbec nevadilo a jeho umístěná střela z 16 metrů zapadla k zadní tyči.

51

Ukrajinci zakopávají míč až k brankáři Tenasovi, jenž ho vrací dalekým nákopem zpět.

50

Baena si musel roh zopakovat pro předčasnou rozehrávku, jeho kombinaci s Ruizem přerušili borci ve žlutém za cenu dalšího rohu.

49

Španělé vybojovali na levém křídle rohový kop.

46

Sudakov pronikl osou hřiště až před velké vápno a pěkně patičkou uvolnil Bondarenka, který si přehodil míč na levačku a prudkou střelu namířil nad břevno.

46

S jednou změnou nastoupila Ukrajina:
ze hřiště odchází Olexandr Nazarenko, přichází Olexij Kaščuk.

46

Začal druhý poločas.

Druhé semifinále nabízí zajímavý vyspělý fotbal. Skóre otevřeli Ukrajinci v čele s výborným Mudrykem, v poločase jsou ale po rychlém obratu o krok blíže do boje o titul Španělé, třebaže rozhodnuto zdaleka není.

Statistiky první půle:
Držení míče 52% – 48%, střely na bránu 3:2, střely mimo 1:0, rohy 1:1, fauly 6:4, ofsajdy 0:0.

45+1

První poločas skončil.

45+1

Po faulu Abela Ruize si narážel míč Mudryk s Vivčarenkem, nic převratného ale nevymysleli.

45

Trestný kop se odrazil od žluté zdi, která ale poté nechala Baenu dostat k roztodivně odraženému míči a poslat zleva střílený nákop před bránu. Ten však směřuje přímo do Trubinovy náruče.

45
Karty

Žlutá karta pro Ukrajinu. Olexij Syč přišlápl patu unikajícímu Baenovi.

43

Další ukrajinskou akci přerušil Sikanův nedovolený zákrok ramenem v hlavičkovém souboji s Baenou, který pád poněkud přifilmoval.

41

Mudryk prokázal svou extratřídu, když se krásnou kličkou dostal přes Víctora Gómeze a poslal přes několik hráčů ideální centr Danylu Sikanovi, který pálil z voleje o zem k tyči. Tenas tam ovšem doskočil včas a velkou příležitost Ukrajiny vytěsnil.

38

Mychajlo Mudryk si naběhl na levé křídlo a okamžitě odcentroval, před bránou ovšem opět vládli hlavičkáři bránícího mužstva.

37
Karty

Žlutá karta pro Španělsko. Antonio Blanco zastavil Mudrykův protiútok hřbetem dlaně do obličeje.

37

Sancet se prosadil k centru z otočky na koncové čáře, Baena však k míči nedoskočil.

36

Arnau Tenas vyrazil proti Mudrykově pasu a zachytil míč v pádu do koše včas před Nazarenkem.

34

Mudrykův načechraný nákop ze skrumáže odhlavičkoval Ruiz, hlavou se ještě pokoušel vrátit míč do ohně Talověrov, ale úspěch neměl.

33

Zhruba 30 metrů od brány průběžně nejlepšího střelce turnaje Heorhije Sudakova fauloval Sergio Gómez a nabídl soupeři zajímavý přímý kop.

32

Ukrajinci jsou na míči, ale nepouštějí se do vyloženě riskantních akcí a při náznaku odporu raději vracejí míč dozadu, jako teď Sudakov.

29

Mudrykovi se nezdá ochotný Blancův pád na půlící čáře a do španělského hráče ještě strčil, když se zvedal vsedě na nohy. Rozhodčí Lambrechts zatím vše řeší jen domluvou.

27

Do kontru zamířil Ruiz, chytrou patičkou se pokusil vysunout do šance Sergia Gómeze, ovšem Talověrov měl k míči o krok blíže.

26

Mudryk přešel přes dva hráče, ale zadní řady Španělů nepustily na velkém vápně jeho spoluhráče do zakončení.

24

V gólové přehlídce v Bukurešti pokračuje OIHAN SANCET, který po přihrávce Abela Ruize prostřelil Trubina prudkou přízemní střelou k tyči z pokutového oblouku. Ke smůle ukrajinského brankáře byl jeho projektil opět lehce tečován.

20

Ukrajinští fotbalisté obehráli útočnou polovinu zleva napravo a zase zpět, španělský blok je ale zatím nepropustný.

19

Blanco fauloval uprostřed hřiště Bondarenka, je to teprve třetí odpískaný přestupek zápasu.

17

ABEL RUIZ si naběhl do šestnáctky na skvělou průnikovku Víctora Gómeze z půlící čáry a přestože byl sám, dovedl akci až do sítě. Poradil si v souboji s Bražkem, nenechal si vzít míč pádem pod nohy od brankáře Trubina, navedl si ho o pár metrů dál od jeho brány a prostřelil i Talověrova, který stačil jen tečovat.

13

Ukrajina právě vstřelila branku!
Fantastický průnik předvedl Mychajlo Mudryk a po jeho zpětné přihrávce kolem několika hráčů z penaltové značky rozvlnil síť z prvního doteku kapitán ARŤOM BONDARENKO.

12

Po přihrávce Rodriga Sáncheze nikdo nevyslyšel Baenův ostrý střílený centr, který tak po zemi doklouzal mimo hrací plochu.

10

Také Ukrajinci dokázali zapresovat na velkém vápně, soupeř ale dokázal získat míč po chvilce vzruchu zpět. Mirandův nákop ovšem odskakuje Ruizovi od nohy do zámezí.

9

Ani červenomodří svůj první roh nevyužili k ohrožení brány.

8

Španělé půjčují soupeři míč jen sporadicky a obléhají zahuštěnou šestnáctku. Z toho vyplynula první šance, v zahuštěném pokutovém území se prosadil přes dva hráče Sancet a vypálil prudce k bližší tyči. Anatolij Trubin ovšem stačil reflexivně vyrazit na roh.

6

Sánchezovu přihrávku zastavil Sudakov, sám ale také nepřesně rozehrál a míč vyvezl Miranda. Ani jeho centr ovšem z levého křídla nepřešel přes hlavičkujícího Bražka.

4

Z rohu ale ukrajinští fotbalisté nezahrozili a jejich kombinace pokračuje už pouze uprostřed hřiště.

3

Mychajlo Mudryk pronikl po levé straně a na Víctoru Gómezovi vybojoval rohový kop.

1

Španělští fotbalisté hrají v červených dresech a modrých trenýrkách, Ukrajinci jsou celí ve žlutém.

1

Utkání právě začalo.

Zatímco španělský trenér Santiago Denia nemění sestavu ze čtvrtfinále, jeho protějšek Ruslan Rotaň provedl dvě změny. Potrestaného Kryskiva nahradil Sikan, místo Kaščuka se pak dostává do základu Nazarenko, kterému se mimořádně vydařil skupinový zápas proti Španělům.

Úvodní sestavy:

Španělsko: Tenas – V. Gómez, Paredes, Pacheco, Miranda – Blanco, Sancet, Baena – R. Sánchez, Ruiz (C), S. Gómez.
Náhradníci: Agirrezabala, Román – Guillamón, Riquelme, Barrenetxea, Martínez, Gila, Veiga, Oroz, M. Sánchez, Camello, Bernabé.
Trenér: Denia.

Ukrajina: Trubin – Syč, Batahov, Talověrov, Vivčarenko – Bražko, Bondarenko (C) – Nazarenko, Sudakov, Mudryk – Sikan.
Náhradníci: Neščeret, Fesjun – Syrota, Ljach, Braharu, Želizko, Saljuk, Očeretko, Kaščuk, Vjunnik, Vanat.
Trenér: Rotaň.

Rozhodčí: Lambrechts – de Weirdt, Monteny (BEL).

Ukrajina skončila v kvalifikaci druhá za Francií, ale ve čtvrtfinále to stejnému soupeři oplatila i s úroky, když zemi galského kohouta vyřadila 3:1. Na turnaj se Ukrajinci, hrající domácí zápasy na neutrální půdě, dostali obratem v baráži přes Slovensko (2:3 a 3:0). Se Španěly se pak utkali v základní skupině, proti Chorvatsku ani Rumunsku také neinkasovali a po remíze 2:2 skončili druzí o jeden gól rozdílu skóre.
Záložník Šachtaru Heorhij Sudakov je se třemi brankami zatím nejlepším střelcem malého Eura. Jednou se trefil také exkarvinský Ivan Želizko, ovšem bylo to do vlastní sítě právě ve skupinovém duelu se Španěly.
Svěřenci bývalého záložníka Slavie Ruslana Rotaně se pokusí proniknout do finále podruhé v historii, když v roce 2006 nestačila Ukrajina v boji o titul na Nizozemce.

Španělsko postoupilo na turnaj bez ztráty bodu (ovšem až od zeleného stolu, protože jeho porážka v Rusku byla po vyloučení soupeře z kvalifikace anulována). Na turnaji jedni z největších favoritů také nepoznali přemožitele. Po výhrách nad domácím Rumunskem 3:0 a Chorvatskem 1:0 gólem z 20. vteřiny remizovali za rozhodnutého stavu právě s Ukrajinou 2:2. Ve čtvrtfinále ztratili sice v nastaveném čase vítězství nad Švýcarskem, ale postup pojistil „zlatým“ gólem v prodloužení Miranda.
Španělé mají tři dvougólové střelce – Gómeze, Ruize a právě Mirandu.
Nepřekvapí, že je Španělsko nejúspěšnější zemí v kategorii jednadvacítek – pouze jednou z posledních sedmi turnajů nepřivezlo medaili a třikrát z toho získalo zlato.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.