Fotbal, ilustrační snímek

Fotbal, ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

I v nižších soutěžích se roztáčí vysoká hra peněz. A přichází fauly

  • 49
Každý víkend během jara a podzimu se ve středočeské fotbalové 1. B třídě rozehraje 35 zápasů, na které se v součtu dívá kolem pěti tisíc diváků. Kolik z nich je terčem podvodu a sleduje předem domluvené divadlo? MF DNES zmapovala zákulisí soutěží, které procházejí aktuální korupční aférou.

Elitní soutěže v nedohlednu, uznání z výsledků tak maximálně v místní hospodě u hřiště. Z 1. B třídy vážně nejde udělat díru do světa velkého fotbalu.

A tak se na úvod v souvislosti s korupční aférou, kvůli níž středočeští policisté obvinili pětadvacet osob, hodí použít otázku Petra Čtvrtníčka ze známé fotbalové parodie Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit.

O co komu jde?

Uplácet v 1. B třídě, sedmé nejvyšší fotbalové soutěži v Česku? To zní přece tak nesmyslně a neefektivně. Ovšem i tam se roztáčí vysoká hra peněz. Majitelé, často lokální podnikatelé, se předhánějí, kam až klub uměle vyšroubují.

Pojď k nám chytat, dostaneš pračku a televizi

Pro začátek je třeba zbořit mýtus, že v podobných soutěžích všude hrají fotbalisté jen za párek a pivo. „My dostáváme za výhru pětistovku, ale vím o klubech, kde jsou ty odměny klidně i čtyřnásobné,“ tvrdí fotbalový útočník ze středočeské 1. A třídy, jenž pod podmínkou zachování anonymity vypráví také o obvyklých praktikách rozhodčích.

Zůstaňme však ještě u hráčských odměn. Ne všude se po zápase či na konci měsíce přiřítí klubový boss s kasičkou plnou peněz.

Jsou kluby, jehož šéfové využívají k zavázání svých fotbalistů vlastní byznys. Zdroj MF DNES popisuje skoro až legrační příběh: „Měli jsme v týmu gólmana, který odešel chytat do nového klubu výměnou za to, že dostane vybavení domácnosti asi za sto tisíc. Šéf týmu byl totiž majitel elektra. Jiní hráči tam dostávali třeba telefony nebo televize.“

Italská parta ve Vykáni

Pověst velmi štědrého klubu ke svým fotbalistům předchází například Vykáň. Tým z Nymburska, který na jaře postoupil z 1. B třídy o soutěž výš, trénuje a údajně také dotuje Ital Fabio Leggeri, v mužstvu působí i další dva krajané a velkou hvězdou se stal Lukáš Jarolím, bývalý hráč Slavie, francouzského Sedanu či italské Sieny.

O své motivaci nastupovat za Vykáň Jarolím v dubnu 2014 s úsměvem promluvil pro TV Nova: „Fabio (trenér) má velkosklad s italskými produkty a mně chutná červené víno, takže je to jasné.“

Když máte ve středu týmu takového hráče, jde to na hřišti líp. Ani není divu, že Vykáň jakožto nováček na jaře bude útočit na další postup.

Zajímavé odměny podle dalšího zdroje MF DNES inkasují také v Horkách nad Jizerou. „Lepší hráči si tu v klidu mohou přivydělat klidně přes pět tisíc měsíčně,“ vypráví jeden z členů týmu, který si nepřál být jmenován. Pokud se podobné částky nasčítají za celý tým, jen tato položka může v sezonním rozpočtu stoupat do nízkých statisícových řádů. To už jsou peníze, za které bossové požadují kvalitní výsledky.

Co když se nedostavují samovolně? Tak se jde štěstíčku naproti. „Každý tým moc dobře ví, kteří soupeři v jeho soutěži jsou schopní takto jednat,“ říká předseda Mnichovohradišťského SK Tomáš Ježek, jehož klub se proti úplatkům vymezuje. Ještě před dvěma sezonami byl tým v krajském přeboru, teď hraje 1. A třídu. Korupční jednání prokázali kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality u deseti zápasů v období od května do listopadu 2013. „Já jsem v té době hrál 1. B třídu za dobrý klub, takže si proti nám ostatní týmy moc nedovolovaly, ale zářezům se i tak nevyhnete,“ říká zdroj MF DNES. „Vymyšlená červená karta, předčasný konec v 89. minutě, vysmívání od rozhodčích. To je úplně běžné.“

Zvláštně vyhlášená jsou především závěrečná kola soutěží, kdy jde týmům o postupy či sestupy. K několika stovkám za odřízený zápas si rozhodčí mohou přilepšit o několik dalších tisíc.

Když nepřiletí chechtáky, venku je to řežba

Koneckonců, stačí si vyhledat portál lidovky.vysledky.cz, kde se každou neděli večer jako první shromažďují výsledky a pod nimi probíhá diskuse, často se točící okolo pochybných momentů v zápasech.

Dva příspěvky pro příklad: „Dílem náhody jsem byl přítomen utkání Sadské v Liblici a doma s Tuchorazí. Vážení sportovci, to snad není ani o fotbale, ale o statečnosti rozhodčího pískat pitomosti a čekat, že bude pochválen. Opak je pravdou, je mu nadáváno, a to právem. Je možné, aby rozhodčí stranil a nic z toho neměl?“

„Rozhodčí v 1. B třídě? To je kapitola sama pro sebe. Doma vám pomáhají a venku řežou (když tedy nepřiletí nějaký chechtáky). Komicky to pak vypadá, když se tyto tendence spojí s nekvalitními schopnostmi řídit utkání.“

V posledním půlroce podle informací MF DNES ovlivněných zápasů ubylo, fotbalovým prostředím údajně obcházel strach z probíhajícího vyšetřování kriminalistů.

Spisový materiál včetně návrhů na obžalobu 25 osob teď leží na Okresním státním zastupitelství v Benešově. „Přál bych si, aby viníci byli potrestaní, ale nemyslím si, že k tomu dojde,“ říká skepticky šéf Mnichova Hradiště Tomáš Ježek.

Prvotním viníkem jsou kluby, říká šéf Mnichova Hradiště

Nedáme ani korunu! Mnichovohradišťský SK, klub z Mladoboleslavska hrající momentálně 1. A třídu, se dlouhodobě otevřeně vymezuje proti korupčnímu prostředí. „Úplatky jsou bohužel standardní věc. Někdo říká, že se nic takového neděje, ale to je lež,“ říká prezident oddílu Tomáš Ježek.

Mnichovo Hradiště se vůči systému vymezilo. Naznačil vám někdo, že na to můžete doplatit?
Ano, ale my neuhneme, protože uplácení nemá žádný význam a dlouhodobý efekt.

Kdo vás na to upozornil?
Nezlobte se, to nemůžu říct. Nemám důkaz.

Říká se, že si kluby mohou zajistit přízeň rozhodčích při domácích zápasech takzvaným „výpalným“. Kdo zaplatí 20 tisíc, má klid. Dostali jste takovou nabídku?
My ne, protože postoj Mnichova Hradiště k těmto praktikám je známý. Mám však informace, že se něco podobného praktikuje. Když pak na hřišti sledujete zainteresované osoby, tušíte, co se děje.

Za jak dlouho při zápase poznáte, že něco není v pořádku?
V průběhu hry. A hlavně: za dobu, co fotbal dělám, už vím, že jsou lidi, na které je potřeba si dávat pozor.

Tím myslíte koho? Rozhodčí? Delegáty?
Odpovím trochu jinak. Prvotním viníkem všeho jsou kluby. Ty si volí zástupce, kteří mají řídit fotbal a měli by být zárukou toho, aby kluby mohly hrát ve férovém prostředí. Jenže úplatky klubových funkcionářů to všechno kazí.

Dává smysl úplatek za to, aby se pískala „rovina“?
Je to smutné. Nejhorší je, že se tyhle praktiky dějí v soutěžích, ve kterých o nic nejde. To mě úplně zaráží. Kdyby šlo o postup s vidinou vydělání velkých peněz, tak by se to ještě v uvozovkách dalo pochopit, jenže tady nejde o nic.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko