Zvládnout práci na počítači se lze naučit v kurzech

  10:00aktualizováno  10:00
Kdo neumí zacházet s počítačem, jako by předem zahodil svou šanci najít si dobré místo. Zvládnout moderní techniku přitom lze i pomocí kurzů, z nichž některé zařídí i zaplatí úřady práce.

Vzkaz od úřadů práce zní jasně. "Převážná část zaměstnavatelů požaduje od uchazečů o zaměstnání znalosti a dovednosti ve využívání výpočetní techniky," potvrdila Miloslava Mertová z chomutovského úřadu práce.

Výkresy na papíře? Nikoli, jen na PC

Mýlil by se přitom ten, kdo by si myslel, že stále zůstává dost profesí, které počítačovou gramotnost nijak nevyžadují. "Základní zvládnutí počítače je skoro standardní požadavek, nemít ji je velká nevýhoda i u jednodušších povolání," řekl i David Kafka z Úřadu práce v Hradci Králové.

S počítačem to totiž podle Mertové musí umět i třeba operátor na výrobní lince, který má jinak základní vzdělání, či třeba dělník. Investoři, kteří budují průmyslové zóny a nabízejí nová pracovní místa, totiž nezřídka považují podobné dovednosti za jakési základní penzum. Výkresy a technická dokumentace totiž už často nebývají na papíře, ale právě jen v počítačích.

Kurzy někdy zaplatí úřad

Kurzy, kde se lidé mohou naučit základy práce na počítači, nebývají nejlevnější, mohou stát jeden až dva tisíce korun za den školení, délka činí většinou jeden až pět dní intenzivní celodenní výuky nebo může jít o dlouhodobější kurz, kdy se lidé školí jen třeba hodinu dvě denně. Naštěstí pro lidi, kteří nemají práci a počítačová gramotnost jim chybí, některé kurzy proplácejí úřady práce. "Pokud usoudíme, že jej člověk skutečně potřebuje a bez něj práci nesežene, zaplatíme jej. Ale musí to být u firmy, s níž máme smlouvu," uvedla Věra Prokopová z Úřadu práce hlavního města Prahy.

Lidé si zároveň mohou tyto kurzy zaplatit sami. Úřady přitom organizují kurzy různé úrovně. "Od základních kurzů až po správce sítí a webmastery. Zároveň úřad práce poskytuje poradenské služby při výběru kurzu jak uchazečům o zaměstnání, tak i zájemcům z řad občanů, kteří nejsou v evidenci úřadu," doplnila Miloslava Mertová z chomutovského úřadu.

Maximálně ve dvanácti

Jak vlastně může počítačový kurz vypadat? "My pořádáme intenzivní kurzy, od devíti od rána do čtyř odpoledne, některé trvají jeden den, jiné třeba tři dny," pospal Jan Dvořák z firmy Gopas, která tyto kurzy pořádá. Lidé, kteří si kurz vybírají, by se měli zajímat nejen o cenu, protože levný kurz ­ třeba celodenní školení za 600 korun ­ může znamenat, že se bude dělit několik účastníků o jeden počítač. Dobré kurzy se poznají i podle toho, že se jich účastní deset, maximálně dvanáct lidí najednou.

Lektoři sami by měli mít jak školení v oblasti počítačů, tak by měli být vzděláni i pokud jde o umění učit. Ne každý počítačový fanda totiž dokáže své dovednosti předat dále.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz