Zruší-li vám firma slíbenou dovolenou, nemáte nárok na peníze za stornovaný zájezd

aktualizováno 
Zaplatili jste si dovolenou pár měsíců dopředu a těsně před odjezdem vám ji zaměstnavatel zrušil. Máte smůlu. Jestli nemáte termín potvrzený písemně, žádné peníze od firmy za stornovaný zájezd nedostanete.

Ilustrační foto. | foto: © Gastein Tourismus

"V září 2009 jsem si po souhlasu přímého nadřízeného zaplatil zálohu na dovolenou v červnu 2010. Od ledna 2010 mám novou vedoucí, která s termínem dovolené nesouhlasí a chce mi ji zrušit. Přičemž záloha byla zaplacena do zahraničního hotelu a je nevratná," napsal nám o své zkušenosti čtenář.

Zaměstnavatel je povinen vám zaplatit náklady na stornovanou dovolenou jen ve dvou případech. Peníze dostanete tehdy, když zaměstnavatel čerpání dovolené v konkrétním termínu zaměstnanci stanovil a poté termín zrušil.

Další možností, kdy vám zaměstnavatel zaplatí náklady na zrušenou dovolenou je odvolání z pobytu. Pokud jste tedy na dovolené a váš šéf vám zavolá, že se máte vrátit do práce, čeká vás finanční náhrada.

Mějte vše písemně

Předcházet problémům se zrušenou dovolenou můžete. Než si zájezd zaplatíte, nechte si od svého přímého nadřízeného písemně potvrdit datum domluvené dovolené. Firma vám v případě jejího zrušení musí zaplatit stornovaný nebo propadlý zájezd.

Většina lidí si termín čerpání dovolené s nadřízeným nejprve domluví. Dovolenku si pak vyplňují například týden před odjezdem na dovolenou, takže do té doby nemají žádný písemný souhlas o smluveném termínu.

E-mail vám nemusí vždycky stačit. "Pokud jde o elektronické určení dovolené, není jisté, že by takovouto formu jako důkaz splnění podmínky písemného určení nástupu dovolené uznal soud v případném sporu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem," doplňuje Štěpánka Filipová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Šéf vám však čerpání dovolené také může přesně stanovit. "Zaměstnavatel je povinen určenou dobu čerpání dovolené písemně oznámit alespoň 14 dnů předem," vysvětluje Filipová.

Firma ale nemůže nařídit, abyste si dovolenou vybrali třeba každý pátek. Ze zákona máte nárok alespoň na dva týdny vcelku. Zbytek dovolené rozdělen být může. Minimálně byste však měli mít volno tři dny za sebou. Výjimkou může být například pracovní den mezi svátky.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Kurzy.cz Izraelská zprostředkovatelská společnost Coinmama, která nabízí uživatelům koupi Bitcoinu (BTC) a Ethereum (ETH) s pomo...

Najdete na iDNES.cz