Čtvrtek 6. srpna 2020, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. srpna 2020 Oldřiška

Víte, jaká jsou vaše práva, když dostanete výpověď? Právníci radí

aktualizováno 
Není to nic veselého. Výpověď s člověkem pořádně zatřese. Ale je nutné zvednout hlavu, na tahu nejsou jen firmy. I zaměstnanci mají ve výpovědní době svá práva.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vemlouvavý hlas personalistky zněl téměř mateřsky: „Tak co, dohodneme se?“ strká před recepčního Jakuba papír s tužkou. Podepsal. „Až pak na úřadu práce jsem zjistil, že když jsem odešel na dohodu, budu mít menší podporu v nezaměstnanosti. Ale už bylo pozdě,“ krčí rameny Jakub.

„Je třeba striktně odlišit výpověď a dohodu o rozvázání pracovního poměru. Výpověď je způsob ukončení pracovního poměru, který žádný souhlas zaměstnance nevyžaduje, naopak jedná se o jednostranné rozhodnutí zaměstnavatele za dodržení zákonných podmínek. Dohoda však vyžaduje, abyste se vy i váš zaměstnavatel společně dohodli, a tedy následně tuto dohodu oba potvrdili svým podpisem. Pokud s návrhem podmínek dohody od zaměstnavatele nesouhlasíte, pak dohodu nepodepisujte, jelikož potom nemůže být dohoda účinně uzavřena,“ říkají Alena Čechtická a Marek Poloni, kteří se věnují pracovnímu právu v advokátní kanceláři Noerr v Praze.

Ve spolupráci s advokátkou Alenou Čechtickou a právníkem Markem Poloni přinášíme odpovědi na nejčastější otázky, které vás při ukončení pracovního poměru mohou potkat.

1.Volno na hledání nové práce

Firma mě propustila a teď jsem ve dvouměsíční výpovědní době. Kolega mi poradil, že mohu mít volno na hledání nové práce. Ale vedoucí o ničem takovém neví. Mám, nebo nemám právo na volný čas na hledání nového zaměstnání?

Takové právo skutečně máte. V případě dotazu vedoucího pracovníka se můžete odvolat na zákoník práce, který poskytuje zaměstnancům ve výpovědní době půlden volna každý týden po dobu dvou měsíců výpovědní lhůty. Pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit, můžete tyto půldny například i sčítat, a vybrat je tak třeba všechny nárazově. Volno zaměstnavatel proplatí, pokud zaměstnanci dal výpověď z organizačních nebo některých zdravotních důvodů.

2.Zkušební doba

Jsem ve zkušební době a firma propouští. Mám na něco nárok?

Ve zkušební době můžete vy i váš zaměstnavatel zrušit pracovní poměr i bez uvedení důvodu. Zvláštní nárok u rozvazování pracovních poměrů ve zkušební době nabízí zákon na ochrannou dobu 14 dní v pracovní neschopnosti, přičemž následující 15. den již může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr se zaměstnancem ve zkušební době. Vhodné je ještě poznamenat, že zkušební doba se o dobu pracovní neschopnosti prodlouží. Avšak nárok na odstupné nebo jiné vyrovnání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem ze zákona nevzniká.

3.Výpověď u DPČ a DPP

Pracuji u zaměstnavatele na základě dohody o pracovní činnosti, má to nějaký vliv na výpověď?

V případě dohody o pracovní činnosti či dohody o provedení práce je ze zákona zkrácená výpovědní doba, a to na 15 dnů, přičemž začíná běžet dnem, kdy byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Zaměstnavatel může dát výpověď i bez udání důvodu, navíc se neuplatní zákaz dání výpovědi v takzvané ochranné době, výpověď je tedy možné dát i například těhotné ženě. Dále v tomto případě nevzniká ani nárok na odstupné.

4.Nárok na odstupné

Do práce jsem nastoupila na začátku tohoto roku na částečný úvazek. Firma propouští a asi mě to také nemine. Mám nárok na odstupné? A případně jaké?

Odstupné zaměstnanci náleží při výpovědi ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů nebo i při dohodě o rozvázání pracovního poměru ze stejných důvodů, a to ve výši průměrných měsíčních výdělků vypočítaných z rozhodného období, kterým je většinou předchozí kalendářní čtvrtletí. Nárok na odstupné máte i při částečném úvazku a pro jeho výši je rozhodující váš měsíční výdělek a délka pracovního poměru. Pokud jste nastoupila na začátku tohoto roku, potom je podstatné, že u pracovních poměrů trvajících méně než rok dosahuje odstupné výše jednoho průměrného měsíčního výdělku.

5Firma v insolvenci

Jsem na rodičovské, firma, u které jsem pracovala dva roky, je nyní v insolvenci. Mám nárok na odstupné?

Samotný fakt, že je zaměstnavatel v insolvenci, nezakládá nárok na odstupné. Pokud bude ale pracovní poměr rozvázán například výpovědí z organizačních důvodů podanou zaměstnanci insolvenčním správcem, vznikne mu nárok na odstupné, který může kompenzovat do určité výše i úřad práce.

6.Proplatí dovolenou?

Mám ještě skoro celou dovolenou a firma mě propustila. Musím si dovolenou vybrat do konce výpovědní doby, nebo mi ji musí proplatit?

Výpovědní doba sama o sobě nic nemění na tom, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle zákonných pravidel. Pokud vám tedy zaměstnavatel alikvotní část dovolené řádně neurčí nebo se s ním na určení dovolené nedohodnete, bude vám proplacena po skončení pracovního poměru. Zaměstnanec může sám určit jen čerpání nevyčerpané dovolené z loňského roku, pokud nebude její čerpání určeno zaměstnavatelem do 30. června tohoto roku.

7.Výpověď v těhotenství

Dostala jsem k 30. červnu výpověď. Ale teď jsem zjistila, že jsem těhotná. Platí výpověď zaměstnavatele i nadále, nebo ji musí podnik vzít zpět?

Důležité je zjištění, jestli jste byla těhotná již v době řádného doručení výpovědi, ale není relevantní, zda o těhotenství věděl, nebo nevěděl zaměstnavatel. Těhotenství zaměstnankyně nahlašovat zaměstnavateli podle zákona nemusí. Pokud jste v okamžik řádného doručení těhotná již byla a jste schopná to prokázat (například lékařským potvrzením), můžete se domáhat i neplatnosti výpovědi. Pokud jste otěhotněla až ve výpovědní době, tak se zastavuje běh výpovědní doby, a to podle okolností třeba až do konce mateřské dovolené. Do konce ochranné doby pracovní poměr totiž neskončí, pokud má během této ochranné doby výpovědní doba uplynout.

8.Propouštění na rodičovské

V září se vracím po rodičovské dovolené do práce. Ale zaměstnavatel už mi avizoval, že pro mě místo nemá a bude propouštět. Co mám teď dělat?

Existuje vícero scénářů. Jedním z nich je, že se u zaměstnavatele pravděpodobně odehrály nějaké organizační změny, a v takovém případě vám může dát výpověď z nadbytečnosti, za kterou vám bude náležet odstupné a u níž vám poběží výpovědní doba. Pokud taková situace nenastala a vaše místo jen zaujal v průběhu času někdo jiný, potom by mohla být taková výpověď dokonce i neplatná. 

Když přijdete o práci, hledejte na portálu jobDNES.cz

Jestliže chcete dál pracovat a zaměstnavatel vám náležitě neposkytne místo a nepřidělí druh práce v souladu se smlouvou jen proto, že ho dal jinému, pak máte nárok na 100 procent průměrného výdělku z důvodu překážky na straně zaměstnavatele. Tomu se zaměstnavatel často chce vyhnout rozvázáním pracovního poměru dohodou. Když budete chtít rozvázat pracovní poměr dohodou, je třeba dát pozor, aby v ní byl řádně uveden důvod nebo podmínky ukončení, protože by se tak zaměstnanec mohl připravit o nárok na odstupné. Do výpočtu výše odstupného se započítává i doba mateřské a rodičovské dovolené.

9.Plánovaná operace

Firma bude v létě asi třetinu lidí propouštět, očekávám, že mě také. V září mám jít na plánovanou operaci, která by tak zasáhla asi do výpovědní doby. Jak to mám řešit?

Zaměstnanec v těchto případech nemá povinnost řešit nic, kromě ideálně včasného nahlášení této překážky v práci z důvodu dočasné pracovní neschopnosti zaměstnavateli. Obecně po dobu pracovní neschopnosti (nejedná-li se o výjimky) je zaměstnanec v takzvané ochranné době. Pokud skončí pracovní neschopnost před uplynutím výpovědní doby, nemá tato pracovní neschopnost na ukončení pracovního poměru vliv. 

V případě, kdy má zaměstnanci výpovědní doba uplynout za trvání pracovní neschopnosti, se výpovědní doba prodlužuje o celou dobu trvání pracovní neschopnosti. Pokud tedy zaměstnanec byl týden v pracovní neschopnosti třeba kvůli operaci a během tohoto týdne má uplynout výpovědní doba, potom bude výpovědní doba o týden delší a zaměstnanec pak odpracuje zbytek tohoto týdne po tom, co mu pracovní neschopnost skončí. Ochranná doba se však neuplatní na speciální případy, jako je například zrušení zaměstnavatele nebo jeho části.

  • Nejčtenější

Začínaly s třiceti tisíci. První milion vydělaly po třech letech

Jako malé holky měly obě stejný sen – být návrhářkami. Pak na to tak trochu zapomněly, ale naštěstí se potkaly ve...

Zmapovali jsme nejlepší běžné účty. Žebříček se výrazně proměnil

Žebříček nejlepších běžných bankovních účtů, které si mohou pořídit občané, doznal po několika měsících výrazné změny....

Proč i chytří lidé občas dělají hloupá rozhodnutí a co je k tomu vede

Hloupá rozhodnutí dělá řada lidí. Proč se však k nim uchylují i chytří a velmi inteligentní jedinci? Často je to tím,...

Lidé bez práce? Jen v některých profesích. Po jiných je stále hlad

Koronavirová krize otočila trendy na trhu práce. Začala vlna propouštění. Ovšem jen v hodně postižených oborech. V řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Zájem o hypotéky roste. Jak je ovlivnilo zrušení daně a covid?

Hypoteční trh stále táhne. A to už od začátku roku, i navzdory prognózám. „Očekávám další snížení úrokových sazeb i...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Víte, jaká jsou vaše práva, když dostanete výpověď? Právníci radí

Není to nic veselého. Výpověď s člověkem pořádně zatřese. Ale je nutné zvednout hlavu, na tahu nejsou jen firmy. I...

Lidé bez práce? Jen v některých profesích. Po jiných je stále hlad

Koronavirová krize otočila trendy na trhu práce. Začala vlna propouštění. Ovšem jen v hodně postižených oborech. V řadě...

Začínaly s třiceti tisíci. První milion vydělaly po třech letech

Jako malé holky měly obě stejný sen – být návrhářkami. Pak na to tak trochu zapomněly, ale naštěstí se potkaly ve...

Riskantní změna přinesla úspěch. Místo učení opravují starý nábytek

Barbora a Anna jsou sestry. Obě vystudovaly učitelství, ale jak šel čas, osud jim poslal do cesty úplně jinou profesi....

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...