Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 25. září 2021 Zlata

Jak rozjet kariéru? Motivační dopis vás může vyšvihnout nahoru

Hledáte novou práci, protože váš zaměstnavatel už vás nepotřebuje, nebo ukončil činnost? Uspět ve výběrovém řízení a rozjet novou kariéru pomůže motivační dopis. Co o sobě prozradit a jak ho formulovat? Motivační dopis leckoho potrápí více než sestavování životopisu. Když se ovšem povede, dokáže uchazeče o práci vyšvihnout i o dvě úrovně výš.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jana Petráková se po sedmi letech rodičovské dovolené vrací do práce. Firma, kde pracovala, už neexistuje, a tak zkouší štěstí jinde. Líbila by se jí práce v obchodním zastoupení. Vyřídilku má, je schopná si zorganizovat program, za volantem si věří. Zatímco životopis pro zaměstnavatele sestavila víceméně bez problémů, nad průvodním dopisem, ve kterém má popsat, proč se na obchodnici hodí, si láme hlavu už týden.

„Nevím, jak to napsat, jak moc se vychválit, aby to netahalo za uši, ale zase nějaká pozitiva o sobě přece napsat musím,“ přemítá pětatřicetiletá matka dvou dětí. 

Motivační dopis není ani ve 21. století žádný přežitek. Lidé, kteří nabírají lidi na práci, jej podrobně čtou, mnohdy stejně detailně jako životopis. „Když mi přijde CV a je strukturované, tak z něj prostě necítíte duši. Pokud zájemce o zaměstnání přiloží i pár slov o sobě a svých zájmech, tak mě to potěší a čtu si. Získám tak lepší pohled na člověka, který si hledá práci a většinou je následně zařazen do dalšího výběru,“ poznamenává zakladatel Konopných lékáren Jiří Stabla.

Se čtivým dopisem pochodí uchazeč také u Jana Skovajsy ze startupu myTimi. „Průvodní dopis si čtu vždy, a dokonce mu přikládám velkou váhu. Jinými slovy, když vidím, že si s ním uchazeč dal práci a je udělaný přímo pro nás, což je tak v polovině případů, tak to výrazně pomáhá a zvu si uchazeče, které bych normálně nepozval,“ říká Jan Skovajsa.

Zároveň dodává: „Nicméně motivační dopis může i uškodit, pokud není dostatečně osobní nebo uchazeč píše bláboly, případně se neumí jasně vyjádřit.“

Hlavně osobně

I přes toto ostřejší vyjádření by bylo největší chybou to vzdát a žádný průvodní dopis k CV neposílat. Druhou velkou chybou je poslat „takový nějaký univerzální“ dopis, jejichž vzorů je plný internet. Klidně si několik z nich projděte, ale pak si vezměte čistý papír a začněte psát sami. Čím tedy zaujmout a co nepokazit? Už z názvu „motivační dopis“ vyplývá, že by měl obsahovat, co je pro uchazeče o práci motivující. Proč chce pracovat na dané pozici? Případně proč chce pracovat pro danou společnost? Co naopak získá firma, když ho přijme?

Aktuální nabídky práce na jobDNES.cz

„Dopisem o sobě však řekne mnohem víc – umí jít rychle a trefně k věci? Umí gramatiku? Umí aspoň něco rozumně napsat?“ ukazuje Jan Skovajsa, jak čte personalista mezi řádky.

„Vyzkoušejte třeba několik variant motivačních dopisů a nebojte se extrémů. Některé firmy dají na dlouhé seznamy zkušeností, jiné se naopak nechtějí chvástavým čtením zabývat,“ říká Jitka Součková z personální společnosti Grafton Recruitment. 

Rozhodně zaujme čtivost, dopis bez chyb a s osobním kouzlem. „Zaměřuji se primárně na stylizaci textu a na styl sebehodnocení daného uchazeče. Zajímá mě, zda je psán pokorně, či vychloubačně. Druhý příklad mě většinou moc nezaujme,“ přidává jeden z pohledů Petr Patočka, jehož společnost Kyosun patří mezi přední evropské dodavatele bio čaje.

Na tom, jak má být motivační dopis dlouhý, se mnohdy neshodnou ani personalisté. Rada zní tak trochu po vzoru chytré horákyně „ani moc krátký, ani moc dlouhý“. „Někdy vydá jeden odstavec za tři stránky. Zkrátka záleží na tom, jaká slova pisatel volí,“ poznamenává Petr Patočka.

Jak poznat, komu poslat elaborát a kam jen krátké sdělení? Vodítkem může být obor, ve kterém firma působí. Jako obchodník buďte sdílnější a dokažte budoucímu zaměstnavateli, že dokážete prodávat nejen zboží, ale i sebe. „Nám nevadí, pokud se uchazeč či uchazečka rozepíše. Například při pozici poradkyně je výhoda, pokud je člověk komunikativní a empatický, takže motivační dopis je efektivní cesta, jak se mezi ostatními uchazeči zviditelnit,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

V technologické firmě se zase zaměřte spíše na konkrétní vlastnosti či dovednosti. „Zajímají mě jen ty motivační dopisy, které jsou krátké, stručné a věcné. Slohová cvičení nečtu,“ říká Stanislav Petříček ze společnosti TP Consulting. Takovým zlatým středem jsou jeden až dva odstavce.

Soustřeďte se na přednosti, které chcete zvlášť vyzvednout. „Je zbytečné uvádět v dopise informace, které máte již v životopise,“ podotýká Jitka Součková z Grafton Recruitment. Co naopak odradí, je vymýšlení si a uvádění nepravdivých informací. „Nezapomeňte, že životopis a motivační dopis nejsou to jediné, co o vás zaměstnavatel může zjistit. Stále více firem své kandidáty ‚lustruje‘ na internetu,“ poukazuje Součková.

„Odradí mě většinou negativní emoce, křivda z minulé práce a svádění viny na někoho jiného, kvůli komu hledá práci. Razím teorii, že za nepříjemné situace si mnohdy můžeme sami a neměli bychom je před budoucím zaměstnavatelem zmiňovat,“ uzavírá Jiří Stabla z Konopných lékáren.

Jak napsat motivační dopis

 • Oslovení
  Pokud je v pracovní nabídce jméno kontaktní osoby, začněte dopis jejím oslovením. Ideální je Vážený/á pane/í Nováku (pozor, čeština skloňuje)
 • Důvod posílání životopisu
  Reaguji na pracovní nabídku Obchodního zástupce pro společnost XXX. Informace, kde a kdy byla pozice inzerována, nemusíte uvádět. 
 • Vyjádření zájmu
  Uveďte, o jakou pozici v dané společnosti máte zájem, a proč. Zajímá vás dané odvětví? Zaujala vás náplň práce? A proč? Znáte tuto firmu a chcete pro ni pracovat? Vyjádření a zdůvodnění zájmu o pozici by mělo být stručné a výstižné. Například: „Tato nabídka mě zaujala, jelikož se zajímám o obchod a baví mě jednání s klienty. Mám rád/a dynamické prostředí, kde mohu využít své skvělé komunikační dovednosti.“ Tyto dvě věty vyjadřují jak zájem, tak zdůvodnění.
 • Motivace
  Možná vás překvapí, že nejde jen o tu vaši. Stejně důležité jako obeznámit adresáta s vaší motivací je podnítit jeho zájem o osobní setkání. Vaši motivaci nejlépe vyjádříte tím, co je pro vás v práci důležité a je v souladu s popisem dané pozice. Zajímáte-li se o pozici v mezinárodní společnosti, která hledá dynamické lidi, můžete napsat: „Je pro mě podněcující pracovat v mezinárodním prostředí, protože se rád/a učím nové věci, potkávám nové lidi a využívám cizí jazyky.“ Tím dáte najevo, že vám prostředí společnosti bude vyhovovat, máte předpoklady do kolektivu „zapadnout“ a jste aktivní osobnost.
 • Výzva k přečtení životopisu
  Odkažte čitatele na přílohu s vaším životopisem. Můžete například napsat: „Detaily o mé dosavadní praxi najdete v přiloženém životopisu.“ 
 • Výzva ke kontaktování
  Vyhněte se prohlášením typu „věřím, že jsem vhodným uchazečem“, nebo „považuji se za vhodného kandidáta“. Raději vyzvěte čtenáře k přímému kontaktu. Například: „Vaše dotazy rád/a zodpovím na osobním pohovoru“ nebo „Neváhejte mě kontaktovat telefonicky, Vaše dotazy rád/a zodpovím“, nebo „Rád/a příjmu pozvání k osobnímu pohovoru a zodpovím veškeré Vaše dotazy“. Na závěr nezapomeňte na rozloučení zakončené celým vaším jménem.
  Zdroj: Grafton Recruitment
 • Nejčtenější

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Češi zachraňují peníze zlatem. Jak ale nakupovat chytře?

Češi v poslední době podle nejnovějšího Barometru spoření zachraňují své úspory před inflací mimo jiné zlatem a...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

Projekt DoToho! pomohl už přes 120 podnikatelům s oživením firem

Po covidových lockdownech, kdy se pracovní trh obrátil vzhůru nohama, vznikla platforma DoToho! Téměř 150 odborníků z...

Žen na IT pozicích přibývá jen pomalu. Covid to trochu změnil

Zastoupení žen je v odvětví IT zatím stále minimální. Ve společnosti totiž přetrvává úzus, že jde přece o čistě...

Služba státu má přesná pravidla. Co čeká ty, kteří zvolí služební poměr

Představa úředníků shrbených nad prací jako ve filmu Katakomby s Vlastou Burianem, kde už jen přítomnost nadřízeného...

Covid zkomplikoval vztahy mezi kolegy v práci, ale poradili si

Small talky v kuchyňce, společné obědy nebo třeba návštěva fitness centra, to vše jsou činnosti, při nichž se kolegové...

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Financial accountant / Účetní

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Praha

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...