Vlastní vydavatelství leporel jako rodinný byznys

aktualizováno 
Po nepříliš dobrých zkušenostech s několika nakladateli se Lucie Seifertová a její manžel Petr Prchal alias Pancho rozhodli vydávat si knížky sami. Přibylo sice práce, ale nakonec se z nich stali úspěšní podnikatelé.
Lucčiným knížkám se opravdu daří.

Lucčiným knížkám se opravdu daří.

Oblíbené české spisovatelce a ilustrátorce Lucii Seifertové přibylo do domácnosti nejen první mimino Tonda, ale také již šestá autorská knížka - vtipné leporelo Český ráj a jeho tajemství.

Lucčiným knížkám se opravdu daří. Za své leporelo Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí získala ceny Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu roku 2003, Zlatá stuha za nejlepší populárně naučnou knihu pro mládež a Zlatá pečeť za nejlepší polygrafický počin za rok 2003. Všech šest leporel není jen na pokoukání pro děti. Lucie se svým knihám vždy věnovala opravdu tak pečlivě jako miminkům. Knížky jsou inspirovány historií, jsou plné detailů a vtipných komentářů, takže se nad nimi ani dospělí nenudí.

Krušné začátky
O krušných počátcích podnikání vypráví Pancho: "Pro nás to byla asi největší životní změna, když jsme se rozhodli začít si vydávat vlastní produkty. V roce 2003 byla Lucie spisovatelka, malířka a já relativně úspěšný zpěvák s několika písněmi v rádiu. Přestože Lucie měla vydané dvě knihy, tak abychom se uživili, musel jsem tajně pracovat jako topič.

Nejslavnější Lucčina kniha - Dějiny udatného českého národa - byla zatím pouze maketa, kterou nechtěl nikdo vydat." Poslední vydavatelská nabídka pak padla, Lucii a Panchovi někdo vykradl byt a z auta vytekl olej - to vše v jeden den. Seděli v kuchyni a přemýšleli, co dál. "Z dlouhé chvíle jsem si prohlížel výpisy prodejů Lucčiných knih a najednou mi došlo, že to jsou bestsellery, za které inkasuje peníze někdo jiný než my. Rozhodl jsem se to změnit a změnil jsem to. Netušil jsem, že to změní i náš život od základu. Jako umělci jsme zůstali sice s hlavou v oblacích, ale s nohama pevně na zemi," směje se Pancho.

Od té doby uplynulo skoro pět let a Dějiny se staly opravdovým bestsellerem. Jejich zvětšená verze úspěšně brázdí knihovny, muzea a galerie České republiky jako výstava a anglická verze od minulého roku cestuje také po Spojených státech amerických. Do současnosti tak Lucie s Panchem prodali téměř dvě stě tisíc Lucčiných knih.

Proč zrovna leporela
K historii se Lucie dostala náhodou. "Když jsem studovala na AVU, dělala jsem zároveň grafičku dětského časopisu Ohníček. Pak se ale nějak přestaly rodit děti, časopisů se prodávalo méně, lidé z redakce odcházeli. Kromě úprav textů jsem proto začala také ilustrovat a psát. Šéfredaktorka pak jednou přišla s nápadem napsat dějiny na pokračování," vypráví o svých spisovatelských začátcích Lucie Seifertová. První vtipné dějepisné komiksy ale tvořila vlastně už na škole. "Nepamatovala jsem si data a jména, tak jsem si do sešitu kreslila různé blbinky - a ono to fungovalo," směje se Lucie.

Před Vánocemi do Českého ráje
Ve své poslední knížce si po odkrývání tajemství Prahy, Golema, hradů a zámků vykročila do Českého ráje. Prý si o zpracování přímo říkal. "Je tam nejvíc čertů, a přitom je to jedno z nejpůvabnějších míst, která znám. Zároveň jsem už asi před deseti lety slíbila radním z Jičína, že o tak krásném kraji jednou napíšu. Tak se mi to podařilo splnit," dodává Lucie Seifertová a jde se zas věnovat svému tříměsíčnímu synovi. O chůvě prý zatím neuvažuje, má totiž jednu přímo doma. Manžel Pancho prý nezvládá jen kojení.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Nová práce a hned průšvih. Poradíme vám, jak ho ustát

ilustrační snímek

Máte po zkušební době. Ale to neznamená, že bude každý den stejný. Přijde chvíle, kdy se vám zkrátka nebude v práci...

Vyráběl medovinu pro přátele, teď sklízí ocenění až za oceánem

Včelař a výrobce medoviny Jiří Bartoš

Medovina, která získala zlatou medaili na Mazer Cupu, každoroční prestižní soutěži v americkém Coloradu, pochází ze...

Jak se chovat na novém pracovišti a přečíst kolegy, abyste zapadli

Ilustrační snímek

Nástup do nové práce je vždy velkým krokem. Pro řadu absolventů to je krok zcela nový. I na ty zkušenější, kteří už...

Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy

Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy

Kurzy.cz Globální fiskální panika, která se zřejmě spustí v nadcházejících čtvrtletích, přinese dodatečné zisky u několika klíčo...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KLIENTSKÉ PODPORY s NJ+AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz