V práci jsme jako sardinky

  10:00aktualizováno  10:00
V práci si pořádně nemáte ani kam odložit věci. Když kolega vstává od stolu, musí mu místo uvolnit dva další. Namačkáni jako sardinky. Vedro, vydýcháno. Zvlášť v létě je to k nevydržení. Zaměstnanec však má na určité pohodlí nárok. A nejen v červenci a v srpnu.

Většina českých zaměstnanců se v létě v práci pořádně zapotí, i když jen bezmyšlenkovitě sedí na židli. Skoro čtyřicet procent účastníků ankety pracovního serveru o klimatu v letních dnech v práci tvrdí: "Hrůza, nedá se pořádně nic dělat." Šičky pracující v malé provozovně v Moravskoslezském kraji si navíc připadají v práci jako sardinky. Mezi šicími stroji se doslova proplétají, stěžují si na nedostatek světla. Jenže nanejvýš jen tak mezi sebou. Informovat instituce, které by jim mohly pomoci, nechtějí. Přišly by tak o práci, kterou předtím těžko hledaly.

Musíte mít prostor a vzduch

Všichni zaměstnanci mají nárok na určitý pracovní prostor, osvětlení i množství vzduchu. Přitom jejich chlebodárce musí dohlížet také na předpisové větrání, vlhkost a teplotu pracoviště, zásobování vodou a třeba i na bezpečný povrch podlahy (v prádelnách, kuchyních).

Neplatit si důchodové pojištění je drahé. Platˇte aspoň minimální pojištění. Více ZDE.

To vše ve vzájemném propletenci souvislostí totiž ovlivňuje bezpečnost a výkon pracovníků. Každý zaměstnanec by měl mít pro sebe volnou podlahovou plochu o velikosti nejméně dvou metrů čtverečních. Přitom tato plocha nesmí být zastavěna stroji či nábytkem a musí být mimo spojovací cesty pracoviště. "Šíře volné plochy pro pohyb nesmí být přitom v žádném místě zúžena pod jeden metr," upřesňuje Zuzana Mathauserová ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Toto platí obecně pro všechna pracoviště a pracovní místa. A co výška místnosti? Při ploše 50 metrů čtverečních musí být nejméně 2,60 metru. Čím větší plocha, tím vyšší místnost by pak měla být. Nařízení vlády, kde jsou konkrétní rozměry uvedeny, hovoří o světlé výšce. "Mám-li u stropu taženou změť různých potrubí a rour téměř zakrývajících strop, je tím míněna výška k těmto překážkám," vysvětluje Mathauserová.

Kdo pracuje vsedě, měl by mít pro sebe tak 12 metrů krychlových vzdušného prostoru, 15 při práci ve stoje, a vykonává-li těžkou fyzickou práci, o tři metry krychlové více. Každý druh vykonávané práce má i jiné požadavky na osvětlení. "Záleží především na velikosti a povaze podrobností, které je třeba při práci vidět," vysvětluje Aneta Kupková z ministerstva zdravotnictví.

S klimatizací to nepřehánějte

Se zvyšující se teplotou na pracovišti klesá výkonnost pracovníků. "Pokud máme navíc pocit, že vzduch v místnosti stojí, přispívá to vedle vyšší teploty k rychlejšímu nárůstu únavy, nesoustředěnosti, chybovosti, a tedy i zvýšené možnosti úrazů," varuje Zuzana Mathauserová. Tady pomohou jen větráky a klimatizace. Ta se však musí umět správně nastavit. Rozdíl mezi venkovní letní teplotou a teplotou v klimatizovaném prostředí by neměl být vyšší než pět šest stupňů Celsia. Tedy je-li venku 30 stupňů, uvnitř by nemělo být méně než 24 stupňů Celsia.

Pokud do některé části pracoviště praží slunko a druhá je ve stínu, je ideální při nastavení klimatizace nechat mezi chladnější a teplejší místností cirkulovat vzduch. Důležitá je přitom ochrana (třeba žaluzie) před přímým sluncem.

Jaké klima máte na pracovišti v letních dnech? (%)

Hrůza, nedá se pořádně nic dělat

36

Nic moc, ale dá se to vydržet

25

Klimatu si nevšímám, pracuji jako drak!

15

Skvělé díky klimatizaci

15

Dobré, chladnější prostory či větrák dělají své

10

 

Hlasovalo 383 lidí

Zdroj: www.jobs.cz

V létě by se sprcha v zaměstnání hodila

Ačkoli na to řada lidí během roku nepomyslí, v létě si posteskne, že by v zaměstnání mohla být sprcha. "Sprchami však nemusí být vybavena pracoviště, kde dochází při práci pouze k malému znečištění kůže a očista celého těla po ukončení práce tedy není nezbytná. U těchto pracovišť je sprcha pouze nepovinným vybavením," vysvětluje Aneta Kupková z ministerstva zdravotnictví.

Pokud tedy mají zaměstnanci pocit, že by se jim sprcha na pracovišti hodila, musí to projednat se zaměstnavatelem buď osobně, nebo přes vlastní odbory či radu zaměstnanců. Jinak mají nárok na dostatečný počet umyvadel s tekoucí studenou i teplou vodou.

Nemáte k práci ty správné podmínky? Zdá se vám, že v práci není hnutí nebo že vás zaměstnavatel nechává pracovat v přílišném horku?

  • Obrátit se můžete na příslušné krajské hygienické stanice (dohlížejí na správnou teplotu na pracovišti, osvětlení, náležitý prostor, větrání, zásobování vodou).
  • Krajské inspektoráty bezpečnosti práce pak kontrolují povrch podlahy z hlediska bezpečnosti práce, ochrannou obuv a oděvy, dodržování podmínek při práci v prašném prostředí a tak dále.
     

    Máte takovou závislost na mobilním telefonu, že se od něj nedokážete odpoutat ani o dovolené v zahraničí? Tak se připravte na to, že vás výše prázdninových telefonních účtů nemile překvapí. Více čtěte ZDE.

 

 

 

 

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

Sonda: které spořicí a termínované účty zhodnotí vklady nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech stagnují, u nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí 1,6 až 3 %. Nezvedají se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinné ručení: za stejné auto zaplatí různí řidiči odlišné ceny

Za poslední rok stoupla cena povinného ručení v průměru o tři procenta. Alespoň to tvrdí pojišťovny. Uvedená tři...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Kdo vydělává v IT nejvíce? Některé profese běžně přes 50 tisíc korun

Odborníci na informační technologie si mohou z pracovních nabídek vybírat. Ale není ajťák jako ajťák, také informatikou...

SOS, pracuji v open space! Co vám hrozí ve velkých kancelářích?

I zaměstnance pracující v pohodlí kanceláře mohou postihnout leckteré zdravotní potíže. Třeba syndrom karpálního tunelu...

Jak se nám bude podnikat na vedlejší činnost v roce 2020

Limit pro platbu sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se pro rok 2020 zvyšuje, lze...

Salát občas zbude, kachna nikdy. Jak a za kolik obědváme v práci

Obědová menu za poslední léta poznamenalo hodně trendů. Krabičky se zdravým jídlem, veganská a raw strava, menší porce,...

Najdete na iDNES.cz