Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rok 2012: Novinky, které čekají zaměstnance a zaměstnavatele

Výpověď za porušení léčebného režimu, nová dohoda o provedení práce, menší odstupné. To jsou jen některé novinky v zákoníku práce, které začnou platit od ledna 2012.

Smlouvu na dobu určitou bude možné uzavřít až na tři roky vcelku a se stejným zaměstnavatelem třikrát, takže na devět let. Pak už to nepůjde. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka vedou změny v zákoníku práce k pružnějšímu pracovnímu trhu. Pozitivně hodnotí novelu i hospodářská komora. Naopak odborářům se řada změn nelíbí. Jaké hlavní novinky čekají na zaměstnance a na firmy?

Na dohodu o provedení práce bude možné odpracovat u jednoho zaměstnavatele až 300 hodin za jeden kalendářní rok. Doposud to bylo jen 150 hodin ročně.
Pro zaměstnance: Změna se vyplatí hlavně zájemcům o dlouhodobější brigády a těm, kteří vedle hlavního pracovního poměru potřebují druhé zaměstnání. Díky dvojnásobnému času si lidé legálně vydělají více.
Pro firmy: Změna podnikům nahrává, snáze vytvoří pracovní místo, lépe vykryjí potřebu sezonních zaměstnanců. V dohodě o provedení práce se také nově zavádí hranice 10 tisíc korun pro odvod pojistného - nad ni budou muset zaměstnavatelé či pracovníci odvádět zdravotní a sociální pojištění. Nyní hranice neexistuje.

Novinku ovšem zaměstnanci i firmy hodnotí negativně. Dohoda o provedení práce ztratí obrovskou výhodu, protože až dosud bylo možné si takto vydělat jakoukoliv částku bez odvodu pojistného. Dá se předpokládat, že dohody s odměnou vyšší než 10 tisíc korun budou spíše výjimkou, práce prodražená o pojistné nebude ekonomicky zajímavá.

Smlouvu na dobu určitou bude možné uzavřít až na tři roky, počet smluv u jednoho zaměstnavatele přitom nesmí překročit číslo tři. To znamená, že u jedné firmy bude možné odpracovat maximálně devět let. Pak už to nepůjde. Nyní lze práci na dobu určitou sjednat na dva roky, přičemž za šest měsíců je možné uzavřít novou smlouvu a takto lze postupovat opakovaně (čtěte více zde). 
Pro zaměstnance: Od tohoto kroku si ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje, že pracovní poměry na dobu určitou budou jen výjimkou.
Pro firmy: Novinka je komplikací především pro podniky a zaměstnance najímané na sezonní práce. Podle stávající úpravy dochází totiž k vynulování limitu pro uzavření další smlouvy po šesti měsících, tedy vždy před začátkem další sezony, nově bude možné takto spolupracovat jen třikrát.

Zaměstnavatel bude moci propustit pracovníka, u něhož během prvních 21 kalendářních dnů nemoci zjistí, že hrubě porušuje léčebný režim. Teď hrozí pokuta do 20 tisíc korun a neproplacení nemocenské.
Pro zaměstnance: Nevýhodné, teoreticky hrozí, že tuto novinku budou podniky zneužívat.
Pro firmy: Vše, co zabrání zneužívání pracovní neschopnosti, zaměstnavatelé vítají.

Zjednodušují se také důvody pro výpověď. Zaměstnavatel se bude moci rychleji rozloučit se zaměstnanci, kteří porušují pracovní povinnosti. Bude i nadále povinen pracovníky na možnost výpovědi upozornit, ale nebude je muset vyzývat k odstranění nedostatků v práci a dávat jim čas k jejich odstranění. Výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru nebude nutné projednávat s odbory.

Odstupné při výpovědi z organizačních důvodů se bude měnit podle doby trvání pracovního poměru. Kdo pracoval méně než rok, dostane jeden měsíční výdělek, kdo déle než rok a méně než dva, odnese si dvojnásobek průměrné měsíční mzdy. Za práci delší než dva roky pracovník získá odstupné ve výši nejméně trojnásobku mzdy.
Pro zaměstnance: Nevýhodné, budou zřejmě více protestovat proti rozvázání pracovního poměru, aby získali vyšší odstupné.
Pro firmy: Ušetří peníze.

Nově půjde sjednat mzdu už s přihlédnutím k práci přesčas. U vedoucích bude možné ocenit práci přesčas bez omezení, u ostatních se do mzdy započte odměna maximálně za 150 přesčasových hodin v kalendářním roce.
Pro zaměstnance: Není to významná změna, ale může v některých případech snížit výdělek.
Pro firmy: Je to finančně výhodnější, zjednoduší se administrativa.

Zkušební doba po nástupu do práce bude u vedoucích pracovníků nově až šest měsíců. U ostatních zůstává tři měsíce. Nesmí být ovšem delší než polovina dohodnuté délky pracovního poměru.
Pro zaměstnance: Změna nemusí postihnout klíčové pracovníky, kteří vedoucími formálně nejsou.
Pro firmy: Mnoho podnikatelů, kteří zaměstnávají pracovníky, po prodloužení zkušební doby volalo. Za čtvrt roku je podle nich možné poznat jen to, zda je nováček v práci použitelný, nebo ne.

Vrací se možnost dočasně přidělit zaměstnance, samozřejmě s jeho souhlasem, k jinému zaměstnavateli, a to nejdříve po šesti měsících práce. Mzdu bude pracovníkovi vyplácet původní zaměstnavatel s tím, že ji pak případně bude požadovat po dočasném zaměstnavateli.
Pro zaměstnance: Změna může udržet i neperspektivní pracovní vztahy, které je nyní nutné ukončovat kvůli reorganizaci.
Pro firmy: Přidělení pracovníka bez povolení ministerstva práce a sociálních věcí většina podniků vítá.

Bude ji možné proplatit jen při ukončení pracovního poměru. Dosud to v určitých případech šlo. Nově by to bylo tak, že když zaměstnavatel neurčí pracovníkovi do 30. června datum, kdy si má nevyčerpanou dovolenou z minulého roku vybrat, může si zaměstnanec stanovit termín sám. Musí však o tom dát firmě vědět 14 dnů předem.

Nově pracovní směna nesmí přesáhnout 12 hodin bez ohledu na typ rozvržení pracovní doby. Doposud platilo, že směna nesmí být delší než devět hodin.

Má chránit zaměstnavatele, aby odcházející pracovník nezneužil klíčových informací. Znemožňuje mu po určitou dobu, nejdéle jeden rok od výpovědi, přijmout místo, kde by mohl údaje využít v konkurenčním boji. Nově půjde konkurenční doložku sjednat už ve zkušební době.

Mění se i výše odměny za mlčenlivost po dobu platnosti doložky. Teď dostává pracovník minimálně stejnou mzdu, jakou pobíral ve firmě, nově by mu byla vyplácena alespoň polovina.

  • Nejčtenější

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Pojišťovnu vybírejte chytře. Poradce jako přítel i pomocník

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Nejpřívětivější pojišťovna v Česku? Víme víc

7. května 2024

Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Ani moc levná, ani příliš drahá. Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

7. května 2024

Premium Běžný člověk prodává nemovitost možná jednou, maximálně párkrát za život. A často je to ten...

Uvěřila nabídce na zhodnocení peněz. Nakonec kvůli dluhům skončila v exekuci

7. května 2024

Bez peněz, často navíc s dluhy, bez naděje. Tak dnes a denně končí lidé, kteří podlehli nabídkám...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej rozhodla zrušit. Jako...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...