Deset povodňových situací. Na co mají zaměstnanci nárok

aktualizováno 
Velká voda nadělala mnoho problémů nejenom těm přímo zatopeným. Další se kvůli nefungující dopravě nemohou dostat do práce, jiní musí zůstat doma s dětmi. Jaké nároky a povinnosti mají zaměstnanci vysvětluje advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.

Pokud vaši firmu zatopí voda a vy nebudete moci pracovat jinde, třeba doma, či vás nelze převést na jinou činnost, je to překážka v práci na straně zaměstnavatele. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Kvůli nefungující dopravě jsem se nedostal do práce. Mám nárok na pracovní volno?

Může se hodit

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

 • Máte nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu. Musíte to však ihned oznámit zaměstnavateli a dohodnout se s ním na řešení.
  Je-li to možné, můžete pracovat z domova, nebo pak napracovat promeškanou dobu v jiném termínu. V tom případě by ke krácení mzdy či platu nedošlo.

  Pokud byste měl odpracované nějaké přesčasové hodiny, za které vám zatím neposkytli příplatek, bylo by možné se domluvit i na čerpání náhradního volna, za což by vám mzda náležela.

  Pro těžce zdravotně postižené zaměstnance platí určitá výjimka stanovená nařízením vlády č. 590/2006 Sb. Je jim poskytnuto pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu (nejvýše však jeden den) pro znemožnění cesty do zaměstnání z povětrnostních důvodů, což platí při použití nehromadných dopravních prostředků.

Dostanu volno i tehdy, když velká voda ohrožuje můj dům a majetek a já proto nemohu odjet do práce?

 • Máte nárok na neplacené volno. Je třeba informovat zaměstnavatele i o tom, na jak dlouho je potřebujete.

A jak je to v případě, že povodeň zasáhla sídlo zaměstnavatele a nedá se tam pracovat?

 • Pokud nebudete moci pracovat jinde, třeba doma, či vás nelze převést na jinou činnost, je to překážka v práci na straně zaměstnavatele. Zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně 60 procent průměrného výdělku. Pro zaměstnavatele je tedy výhodnější převést zaměstnance na jinou práci – odbornou či na likvidaci povodňových škod.

Jak se řeší případ, když se povodeň firmě sice vyhnula, ale v celé oblasti neteče voda a nejde elektřina?

 • Může jít o takzvaný prostoj podle § 207 písmene a) zákoníku práce. Pokud zaměstnanec nebyl převeden na jinou práci, na což má zaměstnavatel právo, a tu svou podle pracovní smlouvy vykonávat nemůže, má nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně 80 procent průměrného výdělku.

Dá mi zaměstnavatel volno, když nemůžu přijít do práce, protože musím odklidit následky povodní?

 • Obdobně jako v otázce 2 máte nárok na neplacené volno. Můžete si vzít i dovolenou, i když ta by měla být spíše na odpočinek.

Nedostal jsem se do zaměstnání, protože jsme museli pomáhat v obci příbuzným či sousedům. Musí to zaměstnavatel tolerovat?

 • Mohlo by jít o výkon občanské povinnosti podle § 202 zákoníku práce. I v tomto případě má zaměstnanec nárok na neplacené volno v nezbytně nutném rozsahu, pokud takovou činnost není možno vykonávat mimo pracovní dobu. Je však možné, aby zaměstnavatel stanovil vnitřním předpisem či se zaměstnanci dohodl, že jim za takovou práci (osobní nasazení) vyplatí náhradu mzdy (§ 200 zákoníku práce).

Čeká mě hodně papírování kvůli pojištění a vyřízení nových dokladů. Musím obíhat úřady, tudíž nebudu v práci. Musím si vzít dovolenou?

 • Bylo by vhodnější jít na úřady mimo pracovní dobu v jejich úředních hodinách. Pokud by se vaše pracovní doba překrývala s úředními hodinami, bude třeba znovu požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna, popřípadě se s ním dohodnout na odlišném řešení – napracovaní v jiném čase, čerpání volna za práci přesčas.

Nemohu se dostávat včas do práce, protože mi voda vzala auto. Co mám dělat? 

 • Musíte to ihned oznámit zaměstnavateli a dostavit se do práce jinak, použít hromadnou dopravu nebo taxi službu. Doporučuji se domluvit se zaměstnavatelem, že zmeškanou pracovní dobu odpracujete již ve stejný den nebo v jiném dohodnutém termínu.

Kvůli povodni nemohou děti do školky a školy, musím s nimi být doma. Mám nárok na volno?

 • I tuto situaci je možné považovat za důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance, takže máte i v takovém případě nárok na neplacené volno. Dítě však musí být mladší deseti let, což je zákonná podmínka pro to, aby jeho hlídání mohlo být považováno za osobní překážku v práci.
  Podle zákona o nemocenském pojištění vzniká zaměstnanci v takovémto případě nárok na ošetřovné. Tuto dávku lze čerpat maximálně devět kalendářních dnů (tedy nejen v pracovních dnech). U rodičů samoživitelů se tato doba prodlužuje až na 16 kalendářních dnů. Ošetřovné za kalendářní den činí 60 procent denního vyměřovacího základu (jehož výpočet je upraven v § 18–20 zákona o nemocenském pojištění.

Zaměstnavatel mi nařídil, abych místo své práce pomáhal s odstraňováním škod vzniklých povodní. Musím ho poslechnout?

 • Zaměstnavatel může převést zaměstnance na jiný druh práce, než která byla sjednána, na dobu nezbytně nutnou a i bez jeho souhlasu. Samozřejmě mu nemůže nařídit práci, kterou by nemohl třeba ze zdravotních důvodu nebo vzhledem k jeho stavu (těhotenství, nezletilost) vykonávat.

  Platí, že zaměstnanec může výkon takové práce odmítnout, pokud by to mohlo bezprostředně a závažně ohrozit život či zdraví jeho nebo jiných. Takové odmítnutí nemůže být považováno za nesplnění povinností zaměstnance, a ten za to tedy nemůže být nikterak postižen. Výkon jiné práce než sjednané nemá vliv na výši mzdy, takže zaměstnavatel nemůže mzdu z tohoto důvodu zaměstnanci snížit.
Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Kvíz: Jste zkušení gurmáni? Jak znáte svá práva v restauraci?

ilustrační snímek

Většina lidí s reklamací v restauraci váhá. Zákazník přitom uzavírá stejnou kupní smlouvu jako kdekoliv jinde a v...

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Vybudovali jednu z nejsladších fabrik v Česku vonící medem

V medu je Česká republika soběstačná, vyprodukuje se tu tak osm až deset tisíc...

Na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že je to továrna na zpracování medu. Ve skladu stojí dlouhé řady barevných...

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Na pracovním trhu chybí tisíce lidí vybavených dobrou angličtinou

ilustrační snímek

Poptávka po jazykově vybavených lidech na pracovním trhu neustále roste. Angličtina je základem, ale už zdaleka...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Samostatný/á účetní - Praha 10

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz