Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z právního hlediska říkat nic nemusí, ale je tu ještě osobní rovina problému.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Před pár týdny zemřela přední osobnost autoprůmyslu Sergio Marchionne, který zachránil Fiat a udělal z něj jednu z nejvýznamnějších světových automobilek. Ačkoliv se léčil rok, vedení firmy o jeho nemoci nevědělo. Je správné svůj zdravotní stav v zaměstnání tajit, nebo je lepší mluvit pravdu?

„Z právního hlediska platí ochrana citlivých údajů zaměstnance, na které se zaměstnavatel nesmí ptát, včetně zdravotního stavu i zdravotního stavu členů rodiny zaměstnance. Takové otázky by mohly patřit mezi diskriminační. Proto je zaměstnavatel nesmí zjišťovat, a také by takové informace neměl evidovat,“ říká Petra Jelínková z webu dostupnyadvokat.cz.

To však podle ní neplatí, pokud pro daný druh práce je nutná určitá fyzická nebo psychická odolnost. „Zda je zaměstnanec pro tuto práci způsobilý, však posoudí lékař při prohlídkách, které se provádí buď před vznikem pracovního poměru, nebo pravidelně podle stupně náročnosti dané pozice a rizika ohrožení zdraví. V určitých případech lze provést také mimořádnou lékařskou prohlídku,“ doplňuje Jelínková.

Podle ní lékař ve zprávě o vyhodnocení stavu zaměstnance neuvádí nemoci, které s jeho prací nesouvisejí a nemají na jeho práci vliv. „Pokud tedy manažer Fiatu měl nemoc, která neměla vliv na výkon jeho práce, nemusel o tom nikdo vědět.“

Upřímnost může ušetřit budoucí komplikace

Headhunterka a ředitelka společnosti Recruit.cz Markéta Švedová, která pro firmy hledá kandidáty na nejvyšší pozice, také připomíná zákon o pracovně lékařských prohlídkách. Ty jsou ve většině firem povinné. U ostatních zaměstnavatelů, kterých se zákon netýká, vyplňují zaměstnanci při nástupu dotazník, kde se vyjadřují i ke svému zdravotnímu stavu. V něm může zaměstnanec samozřejmě lhát, je to jeho rozhodnutí a jeho osobní věc.

„Je otázka, jaké onemocnění zaměstnanec chce utajit a jak je schopen si zajistit dlouhodobou léčbu, aniž by si toho kdokoli z kolegů všiml, nebo aby utajil příznaky nemoci. Je to individuální: závažnost nemoci versus náročnost léčby versus práce samotná, její náročnost a dlouhodobé cíle. Promluví-li zaměstnanec upřímně o svém zdravotním stavu, může si ušetřit budoucí komplikace. Osobně si myslím, že schopný, ač nemocný či handicapovaný zaměstnanec, může přinést za rok firmě víc užitku než zaměstnanec zdravý, který nedisponuje důležitými kompetencemi pro danou pozici,“ míní Švedová.

S ní souhlasí i další personalista Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire. „Určitě je dobré jednat na rovinu, dobrý zaměstnavatel může pomoci i s řešením situace. Není však nutné to říci všem. I toto je dobré konzultovat s nadřízeným, jak celou věc komunikovat,“ poznamenává.

Jeden chce osobní problémy sdílet, druhý ne

Z psychologického hlediska je jasné, že pracoviště představuje jedno z nejdůležitějších prostředí našich životů a nemůžeme se v něm snažit žít „uměle“. Tedy aniž bychom vynechávali podstatnou část své osobnosti. „Takže si nemyslím, že by podobné oznámení osobních těžkostí nemělo mít v pracovním prostředí místo, podobně jako na druhé straně oznamujeme, že se ženíme, nebo si kupujeme byt. Ale doporučoval bych postupovat vysoce individuálně a obezřetně,“ říká psycholog Dalibor Špok.

Podle něj by zcela hypoteticky mohl dvěma různým lidem na jedné pozici se stejnou nemocí doporučit přesný opak: jeden je rád, že může své obavy nebo obtíže sdílet, uvítá podporu okolí. Druhý by takové chování okolí nesl naopak těžce, vyvolávalo by v něm spíše odpor a o podobnou podporu v žádném případě nestojí.

„Záleží tedy na pečlivém zvážení kdo jsme, co potřebujeme, jak fungujeme nejlépe, co nám prospívá a co škodí. Pokud si nejsme vůbec jisti, ke kterému typu ze dvou výše uvedených krajností patříme, doporučil bych podobnou zprávu oznamovat spíše po dávkách. Možná něco trochu sdělit, počkat na reakci, s jakou se setkáme, a ta nám ukáže, co dělat dále. To, co řekneme, už totiž zpátky nevezmeme,“ říká psycholog Špok.

On sám by nepočítal s tím, že informace, kterou sdělíme vybraným lidem, u nich také zůstane. „Informace tohoto typu se ve firmě šíří a pokud je sdílíme na osobní rovině, počítal bych s tím, že se o této zprávě dozvědí všichni. I ti, kterým bychom ji původně sdělit nechtěli. I toto uvědomění může ovlivnit naše rozhodnutí, zda budeme tuto zprávu oznamovat a v jaké míře,“ dodává Špok.

  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...