Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcete jít pracovat do zahraničí? Co nabízejí agentury

Jít na zkušenou do ciziny napadne jistě mnoho absolventů, kteří zatím nesehnali práci. Ale vydělat si nějaké peníze mohou i ostatní. Na otázky, co takový výjezd za prací obnáší, odpovídá Jaroslav Tykal z agentury Studyline.

Než vyrazíte za prací do zahraničí, prozkoumejte nabídky agentur a zeptejte se na zkušenosti lidí, kteří některý program absolvovali. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V devadesátých letech byly hodně populární au pair pobyty, kdy většinou dívky jezdily do ciziny hlídat děti. Funguje to ještě dnes?
Ano, nejzajímavější a aupairkami dlouhodobě nejlépe hodnocený je au pair pobyt v USA. Tam má totiž dívka na starost pouze děti. Zatímco například ve Velké Británii se musí postarat i o domácnost.

Může se hodit

Také hledáte novou a zajímavou práci? Vyberte si z naší nabídky brigád i stálých pracovních míst ve všech oborech na jobDNES.cz.

Kdo se může au pair programu zúčastnit a kolik to stojí?
U nás jsou to slečny od 18 do 26 let, které se dobře domluví anglicky, jsou ochotné ve Spojených státech strávit minimálně rok a mají alespoň 200 hodin praxe s dětmi. Tu je potřeba dokázat referencemi. Existují i agentury, kde se mohou na hlídání dětí přihlásit i chlapci, ale spíš v minimálním měřítku. Počáteční náklady, to znamená úhrada daného programu a základní pojištění, vás vyjdou přibližně na 10 tisíc korun. Zajištěnou máte zpáteční letenku, dopravu k rodině a také školení.

Program je dobré začít vyřizovat přibližně tři měsíce před předpokládaným odjezdem. Nejprve je potřeba absolvovat vstupní interview, na kterém zjistíme úroveň angličtiny a jestli splňuje všechny požadavky pro přijetí do programu, interview se koná v naší kanceláři v Praze, Brně, Plzni, nebo Liberci.

Kolik si taková „hlídačka“ vydělá?
Za rok je to necelých 11 tisíc dolarů, což je v přepočtu více než 19 tisíc korun měsíčně. Výdělek dostávají formou kapesného, daně se z agenturního programu neodvádějí. Hlavní náklady, jako je doprava, strava a ubytování, hradí rodina, takže je většina dívek schopných si i dost peněz ušetřit.

Jaké další programy v USA existují?
Klasikou je program Work and Travel, který je pouze pro studenty vysokých a vyšších odborných škol. Účastníci mohou pracovat tři až čtyři měsíce a poté cestovat po dobu nejdéle 30 dnů. Je to však v období jejich letních prázdnin, čili v období mezi 1. červnem a 15. říjnem.

Takový program vyřídíte pouze přes agentury, které spolupracují s takzvanými US sponzory, tedy organizacemi, které mohou tento typ programu organizovat. Pracovní nabídky můžete hledat na Job Fairu, nebo si vybrat z nabídky agentury. Je dobré si práci najít do konce roku, čím později zájemce začne program vyřizovat, z tím užší nabídky zaměstnání poté vybírá.

A práce je v takovém případě jaká?
Účastníci programu získají J-1 vízum, na jehož základě mohou v USA vykonávat prakticky jakékoli zaměstnání. Většina nabízených zaměstnání je v oblasti služeb (hotely, restaurace, obchodní domy, kancelářské práce, provizní prodej, národní a zábavní parky, rekreační oblasti atd.).

Výdělek se pohybuje od osmi do deseti dolarů na hodinu hrubého. Ubytování zajistí nebo poradí zaměstnavatel, ale hradí si ho účastník programu sám.

A co když jsem starší, nebo nechci hlídat děti. Jaké mám možnosti?
Mezi nejpopulárnější programy, určenými všem s věkem do 35 let, jsou programy v Kanadě a na Novém Zélandu. Jsou to země, se kterými má Česká republika zavedena takzvaná Working Holiday Visa, čili víza, která umožňují mladým Čechům v dané zemi žít, pracovat a cestovat. Programy se otevírají pro Kanadu vždy začátkem ledna a pro Nový Zéland začátkem března. Protože je počet víz omezený (pro Kanadu na tisíc a Nový Zéland na 1 200), je nutné sledovat weby imigračních úřadů obou zemí, abyste zahájení a otevření programu pro daný rok nepropásli. Přihlásit se do pracovního programu pak můžete s již vyřízeným vízem později.

Existují také nějaké pracovní nabídky, kde se zároveň učím jazyk? 
Zajímavou kombinaci studia jazyka s prací nabízí Austrálie. Mezi hlavní důvody, proč sem jezdí mnoho mladých, patří kvalitní vzdělávací systém s kvalifikacemi uznávanými po celém světě, víza s pracovním povolením a široká pracovní nabídka. Pracovat můžete na nejrůznějších pozicích, nejčastěji v pohostinství, ale i v supermarketu nebo zdravotnictví. Výdělky jsou v průměru 20 australských dolarů za hodinu, tedy téměř dvojnásobné ve srovnání se Spojenými státy. Přestože je to daleko, zavítá sem ročně asi 500 Čechů.

Studijní pracovní pobyty v Austrálii mají tu výhodu, že nejsou věkově omezené. Pobyt doporučujeme začít vyřizovat nejpozději tři měsíce před plánovaným odjezdem.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Anketa: Jaký byl můj největší pracovní omyl či trapas

1. května 2024

Od nečekaných zvratů na pohovorech přes pracovní faux pas po chyby, které je dokázaly posunout...

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Najezdíte autem málo? Příležitostní řidiči mohou ušetřit na povinném ručení

30. dubna 2024

Premium Pokud patříte mezi řidiče, kteří ročně moc kilometrů nenajedou, případně máte třeba aut víc...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...